אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצים לסייע לאנשים עם מוגבלות? תנו להם לעבוד בעסק שלכם

דעה

רוצים לסייע לאנשים עם מוגבלות? תנו להם לעבוד בעסק שלכם

אנשים עם מוגבלויות זכאים ורוצים הזדמנות שווה להיות חלק אינטגרלי מהחברה. העסקה שלהם תתרום להם - ולנו כחברה

03.12.2019, 14:19 | עופר כהן

היום חל היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות. בעולם חיים מלמעלה מחצי מיליארד אנשים עם מוגבלות, ורק במדינת ישראל חיים על פי הנתונים כ-1.4 מיליון איש עם מוגבלויות - קרוב ל-20% מהאוכלוסייה.

קראו עוד בכלכליסט

יחד עם זאת, שיעור האנשים עם מוגבלויות שהם חלק ממעגל העבודה בישראל עומד על 51%, לעומת 79% בקרב אנשים ללא מוגבלות. שיעורי האבטלה בקרב אנשים עם מוגבלות משתנים לפי חומרתה - ככל שהמוגבלות חמורה יותר, כך שיעורי אבטלה גבוהים יותר. מצב זה, השולל מאדם את הערך הבסיסי למימוש עצמי, עשוי להוביל לעוני ולהידרדרות במצב הנפשי.

בעיני, הזכות הגדולה ביותר שיכולה להיות לכל אדם היא מימוש עצמי, הבא לידי ביטוי בין היתר בתעסוקה. מחקרים שונים מראים שתעסוקה מעניקה משמעות, משפרת את התפקוד היומיומי ובעלת השפעה חיובית על הבריאות הנפשית. בהתאם, חשיבות תחום התעסוקה אצל אדם עם מוגבלות מהותית עוד יותר מאשר אצל אדם ללא מוגבלות - היא מעלה את הערך העצמי, תורמת לאיכות חיים גבוהה, מסייעת בפיתוח קשרים חברתיים, תורמת להתפתחות עצמאות ומפחיתה בשימוש שרותי בריאות הנפש בקהילה.

שיעור האבטלה הגבוה של אנשים עם מוגבלויות הוביל לנקיטת מהלכים משמעותיים מהמדינה לשילובם במגוון תחומי החיים, ובמיוחד בתעסוקה. נחקקו חוקים שונים בתחום החל משנות ה-90, כגון "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות", "חוק שיקום נכי נפש בקהילה", ועוד. בשנת 2017 יצא תיקון לחוק שוויון הזכויות לבעלי המוגבלויות, על פי התיקון, על גוף ציבורי גדול, המעסיק 100 עובדים ומעלה, להעסיק 5% אנשים עם מוגבלות משמעותית, ועל גופים עסקיים עם מעל 100 עובדים, להעסיק 3% עובדים עם מוגבלות.

משרד רו"ח שמשלב אנשים עם מוגבלויות, צילום: דור מנואל משרד רו"ח שמשלב אנשים עם מוגבלויות | צילום: דור מנואל משרד רו"ח שמשלב אנשים עם מוגבלויות, צילום: דור מנואל

בקבוצת 'שכולו טוב' אנו עובדים בשיתוף עם משרדי הבריאות, העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים והכלכלה ופועלים על מנת לסייע לאוכלוסיות עם חסמים תעסוקתיים להשתלב בשוק העבודה. הקבוצה מפעילה מיזמי הכשרה תעסוקתיים ושירותי תעסוקה נתמכת, שמטרתם אחת - לחזק אצל מקבלי השירות את מיומנויות העבודה, הביטחון העצמי והמוטיבציה כדי לקדם יציאה מהירה ומוצלחת לשוק העבודה.

לצערנו, הקשיים העיקריים שאנחנו נתקלים בהם הם הרבה מאוד סטיגמות, חשש מצד מעסיקים לשלב עובדים עם מוגבלות, חוסר גמישות ועוד. אולם, תוך דיאלוג משמעותי מול חברות עסקיות, אנחנו מצליחים לאט לאט לגרום לשינוי, וההצלחה שבשילוב אנשים עם מוגבלויות מסייעת לשינוי להמשיך לגדול ולהתרחב.

בשלוש השנים האחרונות, אנו מייצרים בקלות רבה יותר קשרים עם מעסיקים שמוכנים לשלב עובדים עם חסמים תעסוקתיים. בדיאלוג שלנו עם רשתות ארציות (כגון: קבוצת הודיס, מקדונלד'ס, יס פלאנט, ארומה, שיכון ובינוי ועוד) ועם מאות מעסיקים מקומיים, אנחנו חווים פתיחות רבה ומוכנות להתגמש בשעות העבודה. המעסיקים מבינים שזה Win-Win מבחינתם - גיוס של עובדים טובים עם מחויבות ורצון עז להצליח, ליווי תעסוקתי צמוד לעובד ולמעסיק, הכשרה תעסוקתית מוקדמת, אפשרות להיעזר בתמיכות שמשרד הכלכלה מציע למעסיקים של עובדים עם מוגבלות ו"על הדרך" תרומה חברתית משמעותית.

לאחרונה ערכנו יריד תעסוקה פתוח: כ-30 מעסיקים ממגוון חברות פגשו כ-200 עובדים פוטנציאליים, שכולם עם מוגבלות. תוך שלוש שעות התקיימו מאות מפגשים קצרים בין הצדדים ורבים זומנו לראיונות עבודה, כמעט ללא מעורבות מצידנו. לפני חמש שנים זה היה בלתי אפשרי לדמיין מציאות כזו, אך השילוב של השקעה ממשלתית נבונה בנושא, פתיחות גוברת של מעסיקים ויצירתיות של גופים מהמגזר השלישי, מוכיח שניתן לקדם שינוי חברתי משמעותי.

ועדיין, יש עוד כל כך הרבה מה לשפר ולאן להתקדם. השמיים הם הגבול ומכאן אפשר לצמוח. חשוב לזכור שאנשים עם מוגבלויות זכאים ורוצים הזדמנות שווה כדי להיות חלק אינטגרלי מהחברה. התאמות קטנות ולא מורגשות יכולות להיות משנות חיים. אני קורא לכם מעסיקים לקחת חלק במאבק, לא רק ביום הזה שמצוין פעם בשנה. אלא באמת ובתמים לקבל לעבודה אנשים מוכשרים גם אם הם בעלי מוגבלות מסוימת. אנחנו נקבל בחזרה חברה מכילה יותר, ובעלת חופש הזדמנויות אמיתי לכל אדם.

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת שכולו טוב

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות