אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות התחרות פשטה על השוק הסיטונאי בצריפין צילום: נמרוד גליקמן

רשות התחרות פשטה על השוק הסיטונאי בצריפין

ברשות לא סיפקו פרטים בנוגע לסיבה לפשיטה; עם זאת, לטענת בכיר בענף, בשבוע החולף החליטה האסיפה הכללית של הסיטונאים שלא לאפשר לחברת הירקות "גליל" - שבבעלות מילואות - להיכנס לשוק ולמכור את תוצרתה, בשל כוונתה של החברה להתחיל למכור גם ישירות לחנויות

03.12.2019, 16:22 | נורית קדוש

רשות התחרות פתחה הבוקר (ג') בחקירה פלילית בשוק הסיטונאי של צריפין, בחשד לעברות על חוק התחרות הכלכלית. ברשות לא סיפקו פרטים בנוגע לסיבה לפשיטה.

לטענת בכיר בענף, בשבוע החולף נרשם אירוע חריג בשוק, כשהאסיפה הכללית של הסיטונאים החליטה שלא לאפשר לחברת הירקות "גליל" שבבעלות מילואות, להיכנס לשוק ולמכור את תוצרתה החל מיום חמישי הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

השוק הסיטונאי בצריפין, צילום: נמרוד גליקמן השוק הסיטונאי בצריפין | צילום: נמרוד גליקמן השוק הסיטונאי בצריפין, צילום: נמרוד גליקמן

במכתב ששלחה האסיפה לסיטונאים נכתב כי הוחלט פה אחד, שהחל ממחרתיים - ה-5 לדצמבר - יאסר על כל הסיטונאים בשוק צריפין לסחור או לרכוש תוצרת חקלאית מחברת "גליל". ההחלטה הוסברה ב"התנהלות חברת גליל מול לקוחותינו". ההתנהלות עילה מדובר הינה שינוי אסטרטגייה שיווקית של מילואות, בראשה עומד און בריזלי, שעיקרה להתחיל למכור לא רק בשוק הסיטונאי - אלא אם גם ישירות לחנויות.

בהודעה ששלחה האסיפה הכללית לסיטונאים נמסר עוד כי "בדיון שהתקיים במהלך האסיפה היה מקובל על כל המשתתפים, שהתנהלות חברת גליל ומשווקים נוספים מול ציבור לקוחותינו, מסכנת את המשך קיומו של השוק בשנים הבאות". על רקע זה, נקבע כי "מנהל השוק יפעל למנוע את כניסת המשאיות של גליל לשוק החל מה-5 לדצמבר הקרוב". במקביל פועלים מובילי המהלך לצרף את כל השווקים הסיטונאים בישראל ולקבל החלטה דומה. לפי הערכות, המכתב שהגיע גם למועצת הצמחים מצא את דרכו לרשות, שראתה בו הזדמנות לבדיקת הנעשה במקום.

בשוק הסיטונאי בצריפין פועלים עשרות בודדות של חקלאים קטנים, כיוון שלרשתות השיווק הגדולות יש זרוע פעילות סיטונאית - דוגמת חברת קטיף של שופרסל וחברת ביכורי שקמה של רמי לוי. קמעונאים קטנים יותר קונים דרך סיטונאי ירקות גדולים, דוגמת ביכורי שדה של האחים אילן וששי שבע.

למרות זאת, שירת המסחר בצריפין, קובעת למעשה את מחירי הפירות והירקות בשוק. על רקע ההתכנסות של הקמעונאים לפעילות מול סיטונאי ירקות גדולים, התייתר מבחינת המדינה הצורך בהקמת שוק סיטונאי מודרני והחברה שהוקמה לצורך כך נסגרה לפני כשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות