אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלוואה בתנאי חבר כנסת צילום: עמית שאבי

דעה

הלוואה בתנאי חבר כנסת

חברי הכנסת מציעים לפרוס את חובותיהם עד לבחירות לכנסת ה־24 - ולאפשר להם לקבל מימון בחירות מוגדל לבחירות הקרובות. כיום, במשכן פועלים להגדיל את יחידת מימון הבחירות לכל ח"כ ב־50%, לכ־2.1 מיליון שקל

04.12.2019, 08:02 | צבי זרחיה

אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, חברי הכנסת יגררו את ישראל לבחירות שלישיות בתוך 10 חודשים. אלה צפויות להיערך בסוף פברואר. בחירות עולות הרבה כסף. לא רק למשק, שמאבד ימי עבודה ולכוד בפלונטר פוליטי משתק, אלא גם למפלגות ולחברי הכנסת, שצריכים לשלם על קמפייני בחירות. כפי שנחשף השבוע בכלכליסט, שתי מערכות הבחירות האחרונות הכניסו את המפלגות לחובות של 180 מיליון שקלים לכנסת. כשאזרח מהשורה נקלע לחוב, הוא צריך למצוא דרכים להיחלץ ממנו בכוחות עצמו. וחבר כנסת? לו יש את הקופה הציבורית.

קראו עוד בכלכליסט

מליאת הכנסת, צילום: עמית שאבי מליאת הכנסת | צילום: עמית שאבי מליאת הכנסת, צילום: עמית שאבי

בחוק לפיזור הכנסת ה־20 שחוקקו הח"כים לפני שנה נקבע שיש לפרוע את ההלוואות עד לבחירות לכנסת ה־23. אלא שהמפלגות מגיעות לבחירות הללו בלי גרוש, שכן מקדמת מימון הבחירות שיקבלו מהכנסת - כמיליון שקל לכל ח"כ - לא מספיקה אפילו לכסות את חובותיהן.

לחברי הכנסת יש פתרון כפול לבעיה הזאת: הם מציעים לפרוס את החובות עד לבחירות לכנסת ה־24 - ובמקביל לאפשר להם לקבל מימון בחירות מוגדל לבחירות הקרובות. כיום, במשכן פועלים להכניס לחוק פיזור הכנסת שכנראה יחוקק בשבוע הבא סעיף שיפתור אותם מהחזר כעת וסעיף שיגדיל את יחידת מימון הבחירות לכל ח"כ ב־50%, לכ־2.1 מיליון שקל. כל זה יעלה למדינה עוד 90 מיליון שקל.

ההצעה הזאת, שזוכה לתמיכת כל הסיעות למעט כחול לבן וישראל ביתנו, היא שערורייתית - ותעניק פרס למפלגות שכבר שפכו כספי ציבור במערכות הבחירות האחרונות.

ההצעה הזאת מכעיסה עוד יותר לנוכח הגירעון הגדול והשיתוק הפוליטי, שעליהם חתומים אותם פוליטיקאים שכעת רוצים עוד כסף לעצמם. אבל מה אכפת להם? מי שישלם בסוף את המחיר הם האזרחים, שיאלצו לספוג קיצוץ חד עוד יותר בתקציבים לדברים שוליים כמו חינוך, בריאות וביטחון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות