אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתחם מיני ישראל בלטרון מתחדש צילום: STABILITY Studio

בלעדי לכלכליסט

מתחם מיני ישראל בלטרון מתחדש

התוכנית שאושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים מוסיפה הצללה למקום, פיתוח כמרכז תיירות שיכלול מסעדות, פעילויות נופש כנסים ותערוכות

04.12.2019, 10:05 | ענת דניאלי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים במינהל התכנון אישרה לאחרונה תוכנית לחידוש ופיתוח מתחם "מיני ישראל" ששוכן בלטרון - כך נודע לכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

מתחם "מיני ישראל", נמצא בתחום השיפוט של המועצה האזורית מטה יהודה, ופעילותו העיקרית היא תצוגת דגמי בינוי מוקטנים של האתרים המוכרים והמרכזיים במדינת ישראל. האתר מציג כ-400 מיניאטורות הממוקמות במרכז האתר וכן מתבצעת בו פעילות הדרכה שמתקיימת במקום, רובה סביב המיניאטורות וחלקה בחדרי הדרכה ובאמצעות סרטונים בתלת מימד.

במסגרת הדיון לאישור התוכנית, דנו בבקשה להוסיף שטחי מסחר רבים, אך אלו נדחו על ידי הוועדה המחוזית. הוועדה הדגישה כי מדובר על אתר הממוקם בלב השטחים הפתוחים של מטה יהודה, שמהווים את ״שטחי הנופש והפנאי המשמעותיים ביותר באזור מרכז הארץ ההולך ומצטופף״. על כן, אושר רק מסחר מלונאי כמו מסעדות.

בנוסף, עלו טענות לצורך בתוספת חדרי אירוח או הקמת מלון באתר מיני ישראל, ואף נציגת משרד התיירות הדגישה כי ישנו חוסר בחדרי אירוח ללינות קבוצתיות ו/או רבות משתתפים בתחום המועצה ולכן המליצה על תוספת 100 חדרי אירוח במתחם. אך מדובר בשינוי משמעותי מהוראות תוכנית המתאר (תמ״מ) הקיימת לאזור.

״לדעת הוועדה אף אין הצדקה תכנונית לאפשר פיתוח בהיקף נרחב, הכולל שטח לאכסון מלונאי בלב שטח פתוח. פיתוח כזה אינו ראוי ומפר את האיזון שבין צרכי הפיתוח במרכזי הערים בהן ראוי לרכז את האכסון המלונאי, לבין שמירת השטחים הפתוחים והחקלאיים, איכותם ורציפותם״, נכתב במסמך ההחלטה.

מתחם מיני ישראל
מתחם מיני ישראל צילום: STABILITY Studio

התוכנית החדשה מוסיפה מעל ל-15,000 מ"ר של שטחי בנייה, שיאפשרו להרחיב את הפארק ולאפשר בו פעילויות של נופש וספורט, כנסים, תערוכות קבועות ומתחלפות ושימושי הסעדה ומסחר תיירותיים שלא היו במקום.

רוב הבינוי המוצע בתוכנית מיועד לשדרוג, הרחבה ותוספת של תצוגת המיניאטורות ובעיקר לפיתוח שבילים, נקודות מנוחה ואזורים מוצללים לרווחת המבקרים. בנוסף, התוכנית שאשרה הוועדה תאפשר להקים במתחם גם מרכז התיירותי שיפעל כמוקד תרבות, כנסים, תערוכות והסעדה.

הדמיה של המתחם, צילום: STABILITY Studio הדמיה של המתחם | צילום: STABILITY Studio הדמיה של המתחם, צילום: STABILITY Studio

מתכננת המחוז שירה תלמי-באבאי ציינה כי "התוכנית תאפשר לחדש ולשדרג את המתחם ולהתאימו לשינויים שהתרחשו בתחום התיירות מאז פתיחתו לקהל הרחב בשנת 2003. זאת, תוך התאמה ייחודית של הבינוי והפעילויות לאופי הכפרי והפתוח של האזור ותוך שמירה על הנוף הייחודי של עמק איילון".

התכנון בוצע ע״י Stability Studio בראשות אדריכל אורי שלום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות