אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנית להקמת שכונה חדשה במזרח רחובות תועבר להפקדה הדמיה: מנדי רוזנפלד אדריכלים ודירה להשכיר

התוכנית להקמת שכונה חדשה במזרח רחובות תועבר להפקדה

התוכנית כוללת בנייתן של כ-6,900 יחידות דיור, מתוכן כ-1,000 יחידות עבור השכרה ארוכת טווח ועוד 230 יחידות לטובת דיור מוגן. מנכ"ל דירה להשכיר: "החברה תתכנן עוד עשרות אלפי יחידות דיור בקרקעות פרטיות מרובות בעלים"

05.12.2019, 09:58 | רונן ניב

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

החזון להרחבתה של העיר רחובות מזרחה עשה בימים האחרונים צעד משמעותי קדימה, לאחר שהוועדה הארצית לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), החליטה בימים האחרונים על הפקדת התוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה באזור.

התוכנית הוגשה על ידי חברת דירה להשכיר הממשלתית ובתיאום עם עיריית רחובות, והיא כוללת לא פחות מ-6,900 יחידות דיור חדשות, מתוכן כ-1,000 יחידות דיור עבור השכרה ארוכת טווח ועוד 230 יחידות דיור לטובת דיור מוגן. בנוסף, יקצה הפרויקט 170 דונם למבני ציבור, 230 דונם לשטחים פתוחים וכן שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של 700 אלף מ"ר.

 

קראו עוד בזירת הנדל''ן

במסגרת התוכנית יינתן דגש רב לעירוב שימושים – מגורים, תעסוקה, משרדים ומסחר, כשהמיזם צפוי להגדיל באופן משמעותי את היקפי הבנייה לתעסוקה ברחובות, ולספק מענה לגידול הטבעי של העיר. בתכנון הפרויקט הוקפד על יצירת המשכיות למרקם הבנוי הקיים ויצירת תמהיל מגוון המשלב בין בנייה לגובה של מגדלים בני 30-25 קומות לבין בנייה נמוכה יותר.

 

שטחה של התוכנית הוא כ-1,800 דונם והיא ממוקמת בשטח המוגדר כעתודת פיתוח של העיר בתמ"א 35, ובסמיכות לדרך מנחם בגין ולכביש 40. כחלק מהתכנון תהפוך דרך מנחם בגין, העתידה לחבר בין השכונה החדשה לשאר חלקי העיר, לשדרה עירונית המאופיינת בחזית מסחרית.

בניין עיריית רחובות. "קידום התוכנית  נעשה בהתאמה לקצב הפיתוח של העיר"  , צילום: תומריקו בניין עיריית רחובות. "קידום התוכנית נעשה בהתאמה לקצב הפיתוח של העיר" | צילום: תומריקו בניין עיריית רחובות. "קידום התוכנית  נעשה בהתאמה לקצב הפיתוח של העיר"  , צילום: תומריקו

לדברי סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר ויו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, זוהי "תוכנית חשובה להרחבה של העיר, הכוללת בתוכה פיתוח עירוני אינטנסיבי, רחובות עתירי פעילות מסחרית וחיבורים רבים לעיר הקיימת, ולצד זאת גם תוספת משמעותית של יחידות דיור".

ראש העיר רחובות, רחמים מלול, שהציג בפני מליאת הותמ"ל את עקרונות המיזם, בירך על ההחלטה להפקדת התוכנית ואמר כי "התכנון כולל מענה מקיף לכלל צורכי השכונה והעיר, תוך התחשבות בשטחים הפתוחים הסובבים אותה, והוא מציע תשתית מפותחת להולכי רגל, רוכבי אופניים, תחבורה ציבורית ורכבים פרטיים. קידום התכנון נעשה תוך חשיבה אסטרטגית ובשיתוף יועצים ומומחים, תוך התאמה לקצב הפיתוח הנכון לעיר".

מנכ"ל דירה להשכיר, יאיר טל, הוסיף: "התוכנית היא צעד משמעותי נוסף בפעילות החברה לקידום תכנון עשרות אלפי יחידות דיור בקרקעות פרטיות מרובות בעלים, בהתאם להנחיית מטה הדיור ומשרד האוצר. השכונה החדשה שתוקם תאפשר מגורים בסטנדרט גבוה בלב אזור הביקוש, במתחם הנהנה מנגישות תחבורתית גבוהה".

מכשירים את הקרקע

על רקע התוכנית השאפתנית לפיתוח מזרח העיר, ממשיכה רחובות למתג עצמה כאחת הערים המבוקשות, ולא רק באזור השפלה. בזכות הגירה חיובית – לעיר נוספו בעשור האחרון, לפי הלמ"ס, כ-30 אלף איש – רחובות מתקרבת לרף ה-150 אלף תושבים, עניין שבא לידי ביטוי גם במחירי הדירות המאמירים בשטחה. כך למשל בשכונת אחוזת הנשיא, הנמצאת ממש מעבר לכביש ביחס לשכונה החדשה שעתידה לקום במזרח העיר, זינק מחירה של דירה ממוצעת בקרוב ל-45%, מ-1.39 מיליון שקל ב-2010 ליותר מ-2 מיליון שקל כיום, לפי נתוני אתר מדלן. מחיר ממוצע למ"ר בשכונה עומד כיום על 20.200 שקל.

יש גם מי שהשכילו לפעול כשהעיר עוד היתה מתחת לרדאר של כרישי הנדל"ן. דוגמה לכך הן קרקעליסט והמרכז הארצי לקרקעות, חברות המתמחות באיתור ובשיווק קרקעות ברחבי הארץ.השתיים היו מהראשונות לרכוש חלקות במזרח רחובות, עוד לפני קידום התוכנית. "רכישת קרקעות זו לא עוד עסקה על הדרך", מסבירים שם. "כדי לזהות הזדמנות לפני כולם נדרשים היכרות מעמיקה של התחום, מיומנות וניסיון. הקרקעות שידענו לאתר במזרח רחובות כבר לפני שנים נכללות היום בתוכנית להקמת השכונה החדשה, כך שמי שהצטרף אלינו בתחילת הדרך מרוויח עכשיו ובגדול. מדובר בקרקע בטאבו, מה שמפזר את האי-ודאות ומגדיל את פוטנציאל הרווח".

תוכנית מזרח רחובות. בתכנון הפרויקט הוקפד על יצירת המשכיות למרקם הקיים, הדמיה: מנדי רוזנפלד אדריכלים ודירה להשכיר תוכנית מזרח רחובות. בתכנון הפרויקט הוקפד על יצירת המשכיות למרקם הקיים | הדמיה: מנדי רוזנפלד אדריכלים ודירה להשכיר תוכנית מזרח רחובות. בתכנון הפרויקט הוקפד על יצירת המשכיות למרקם הקיים, הדמיה: מנדי רוזנפלד אדריכלים ודירה להשכיר

לתוכנית לפיתוח מזרח העיר, מדגישים בשתי החברות, יש גם השפעה על עליית ערך הקרקעות שסביב לה. "הקמת שכונה חדשה במזרח רחובות היא לא פרויקט ערטילאי, אלא מיזם הזוכה לרוח גבית מצד העירייה והותמ"ל ולכן גם מתבטא בדרישה גבוהה. לקידום התוכנית יש אפקט חיובי לא רק על הקרקעות שנכללות בתחומה, אלא גם על השטחים הסמוכים לה הנהנים אף הם מעלייה בערכם".

כמי שפועלים תקופה ארוכה ברחובות, בקרקעליסט ובמרכז הארצי לקרקעות לא מופתעים מקפיצת המדרגה הנדל"נית שביצעה העיר: "רחובות נהנית ממוניטין מצוין ומושכת אליה אוכלוסייה איכותית שרוצה להיות חלק מעיר מתפתחת ומתחדשת. עם זאת, צריך גם להביא בחשבון שעתודות השטח של רחובות מוגבלות למדי. המשמעות היא שהדרישה עולה לאין ערוך על ההיצע, וחלון ההזדמנויות הולך ונסגר. מי שלא יזדרז, עוד עלול לגלות שהחמיץ את הרכבת"

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיותעוד בזירת הנדל"ן
מומלצות וידאו
המומלצות שלנו