אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההנפקה הגדולה אי פעם: ארמקו גייסה 25.6 מיליארד דולר לפי שווי של 1.7 טריליון דולר צילום: רויטרס

ההנפקה הגדולה אי פעם: ארמקו גייסה 25.6 מיליארד דולר לפי שווי של 1.7 טריליון דולר

הנפקת חברת הנפט הסעודית הסתיימה בביקושים הגדולים פי שלושה מההיצע - ל-5.9 מיליארד מניות מול היצע של שני מיליארד; עם זאת, לפי הערכות הביקושים לא היו גבוהים כפי שקיוו הסעודים והיו בעיקר מקומיים, והשווי הוא נמוך הצפי הראשוני - 2 טריליון דולר

05.12.2019, 21:08 | שירות כלכליסט

הנפקת ארמקו הסעודית, החברה הגדולה והרווחית ביותר בעולם, הסתיימה בביקושים הגדולים פי שלושה מההיצע - ל-5.9 מיליארד מניות מול היצע של שני מיליארד. החברה גייסה 25.6 מיליארד דולר - ההנפקה הגדולה בהיסטוריה - לפי שווי של 1.7 טריליון דולר (זאת לעומת השווי הראשוני שהוערך ב-2 טריליון דולר). מחיר מנייתה של חברת הנפט עומד על 32 ריאל סעודי, שהם 8.53 דולר. החברה תחל להיסחר בבורסה הסעודית ב-12 לדצמבר. 

קראו עוד בכלכליסט

סך הביקושים להנפקה המיוחלת עמדו על 50.4 מיליארד דולר, כך לפי הבנקים המלווים אותה. לפי CNBC, ארמקו מסרה בעבר ש-0.5% מהמניות שיונפקו יוקצו למשקיעים פרטיים, ו-1% למוסדיים.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

סעודיה נאלצה להסתמך בעיקר על משקיעים מקומיים לאחר שביטלה את המצגות למשקיעים בלונדון ובניו יורק בשל עניין מועט יחסית בשווקים הבינלאומיים. אלן ואלד, נשיא חברת Transversal Consulting תיאר את ההנפקה כ"ניצחון חלול". לדבריו, "הביקוש המקומי ממשקיעים פרטיים לא היה גבוה כפי שהסעודים קיוו. ההשקעות היו כמעט אך ורק מקומיות ולא משכו כסף מחוץ לאזור וביקושי היתר לא היו משמעותיים. בדרך כלל רוב ההנפקות הראשוניות לציבור זוכות לביקושי הגדולים פי כמה, והממשלה היתה צריכה ליצור ביקושים, אפילו מצד סעודים". 

לפי הערכות, ביקושים משמעותיים הגיעו מצד בעלות בריתה של סעודיה במפרץ, איחוד האמירויות וכווית, כשזרועות ההשקעה שלהן השקיעו מיליארד דולר ו-1.5 מיליארד דולר בהתאמה.

סמבה קפיטל, אחת מחברות היעוץ של ארמקו, מסרה כי 10.5% מהביקושים הגיעו ממשקיעים זרים והשאר מחברות וקרנות סעודיות. סעודיה פנתה גם למשפחות מקומיות עשירות ומיליארדרים מקומיים כדי שירכשו מניות.

ענקית הנפט דחתה את ההנפקה הראשונית שתוכננה לראשונה להתקיים ב-2018, בעיקר בשל חששות מביקורת ציבורית על ניהולה הפיננסי על רקע המבנה הניהולי המסובך שלה. כאמור, הסעודים העריכו את שוויה ב-2 טריליון דולר, אך גורמים פיננסיים העניקו לה שווי של 1.5 טריליון דולר.

ארמקו, ששואבת 10% מתפוקת הנפט העולמית משדות הנפט העצומים המצויים מתחת למדבריות המדינה, מהווה את עמוד השדרה של היציבות הכלכלית והחברתית של סעודיה. ההנפקה היא חלק מרכזי בחזונו של הנסיך מוחמד לשנות עד 2030 את הכלכלה הסעודית ולנתק את תלותה בייצוא נפט. ההכנסות מההנפקה אמורות לשמש בידי קרן השפע הסוברנית של המדינה, ולהגדיל מאוד את השפעתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות