אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרניות הנפט יקטינו את התפוקה ב-500 אלף חביות נוספות ביום

יצרניות הנפט יקטינו את התפוקה ב-500 אלף חביות נוספות ביום

שרי האנרגיה של אופ"ק+ הודיעו כי מכסה זו תתווסף לקיצוצים הקיימים, וזאת עד מרץ 2020, כך שבסך הכל מדובר בהפחתה כוללת של 1.7 מיליון חביות ביום; עם זאת, סעודיה הפתיעה והאריכה את הקיצוץ הוולונטרי שלה כך שמדובר ב-2.1 מיליון חביות ביום; מחירי הנפט רושמים עליות לסביבות 60 דולר לחבית, ושר הנפט הסעודי אמר שחברת ארמקו תגיע תוך חודשים לשווי של יותר מ-2 טריליון דולר

06.12.2019, 17:59 | שירות כלכליסט

שרי האנרגיה של אופ"ק ויצרניות נפט נוספות הסכימו היום (ו') בפגישתם בווינה להעמיק את הקיצוצים בתפוקה ב-500 אלף חביות ביום, וזאת על חודש מרץ הבא. בעקבות כך רושמים מחירי הנפט עלויות, כשה-WTI כבר עלה ב-2% ל-59.6 דולר לחבית. הברנט עלה בשיעור דומה ל-64.7 דולר לחבית.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר במכסה גבוהה בהרבה מציפיות האנליסטים, ויחד עם קיצוצי העבר מדובר בהפחתה כוללת של 1.7 מיליון חביות ביום על ידי היצרניות. עוד נמסר כי ב-6-5 במרץ תיערך פגישה שלא מן המניין במטרה לבחון את המדיניות.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שר האנרגיה הסעודי, עבד אל-עזיז בן סלמאן, אמר לכתבים כי ארצו תקצץ 167 אלף חביות מתפוקת הנפט עד מרץ 2020, ואף הפתיע ואמר שתאריך את הקיצוץ הוולונטרי בסך 400 אלף חביות שהחילה על עצמה. לדבריו, המשמעות היא שבפועל הקיצוץ של אופ"ק והיצרניות הנוספות (המכונות ביחד אופ"ק+) יעמוד על 2.1 מיליון חביות ביום, אך הן יוכלו להשיג זאת רק בהגברה של שיתוף הפעולה ביניהן.

השר אמר עוד בהמשך לכך ששוויה של ענקית הנפט הסעודית ארמקו יהיה גבוה מ-2 טריליון דולר, ו"אפשר להמר שכך יקרה תוך כמה חודשים". החברה תתחיל להיסחר בבורסה הסעודית ב-11 בדצמבר. אתמול הסתיים השלב המוסדי בהנפקת ארמקו בביקושים הגדולים פי שלושה מההיצע - ל-5.9 מיליארד מניות מול היצע של שני מיליארד. החברה גייסה 25.6 מיליארד דולר - ההנפקה הגדולה בהיסטוריה - לפי שווי של 1.7 טריליון דולר. השווי הראשוני עמד על 2 טריליון דולר, כך שמדובר באכזבה מסוימת  עבור הסעודים.

סעודיה נחשבת למנהיגת אופ"ק וקראה בעבר למדינות כמו ניגריה ועיראק שרשמו תפוקת יתר, לציית למכסה שהוחלטה.

שר האנרגיה הרוסי, אלכסנדר נובאק, אמר שהמכסת הקיצוץ של ארצו תעמוד על 300 אלף חביות ליום ברבעון הראשון של 2020.  

הקיצוצים החלו לאחר קריסת מחירי הנפט באמצע 2014, אך החברות בארה"ב אינן חלק מהעסקה והתפוקה שרשמו רק גדלה. לפי המינהל למידע בתחום האנרגיה בארה"ב, המדינה היא עתה מפיקת הנפט הגדולה בעולם עם 12.3 מיליון חביות ליום השנה - לעומת 11 מיליון חביות בשנה שעברה. היא עקפה את רוסיה וסעודיה על אף האטה מסוימת שכבר נרשמת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות