אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"השריף של המכס בנתב"ג" בלב טענות על התנכלות לעובדת צילום: יהודה שגב

בלעדי לכלכליסט

"השריף של המכס בנתב"ג" בלב טענות על התנכלות לעובדת

עובדת בחברת הסעדה הפועלת בנתב"ג התלוננה במשטרה ובפני מנהליה: רן סופר איים עליי. המשטרה סגרה את התיק, אך רשות המסים תבחן את הנושא

08.12.2019, 06:54 | עמיר קורץ

עובדת זוטרה בחדר האוכל שמפעילה חברת ההסעדה שולץ בנתב"ג טוענת כי היא חווה התנכלות ואיומים מתמשכים מצד רן סופר, יו"ר ועד המכס והמע"מ ברשות המסים. לפני שבועיים אף התלוננה העובדת במשטרת נתב"ג כי סופר תקף אותה מילולית ואיים עליה. בין היתר אמר, לטענתה: "איפה שלא תהיי, אני ארדוף אחרייך".  

קראו עוד בכלכליסט

סופר, המשמש כמנהל בכיר בתחום האכיפה בנתב"ג, נחשב לאדם בעל השפעה רבה בשדה התעופה ולמי שמחזיק בכוח רב. יש מי שמכנה אותו "השריף של המכס בנתב"ג". ל"כלכליסט" נודע כי המשטרה מיהרה לסגור את התיק, בנימוק שלא ראתה במקרה עבירה פלילית ומבלי שכלל זימנה את סופר, אולם ברשות המסים רואים את האירועים בחומרה וצפויים לבחון אותם, בתיאום הגורמים המתאימים בנציבות שרות המדינה.

"סופר תקף אותי ארבע פעמים. הוא רומס אותי"

העובדת מועסקת כ־13 שנה בחברת ההסעדה שולץ, שמפעילה את חדר האוכל בטרמינל 1. במקום סועדים עובדי נתב"ג, וכן אנשי רשות המסים והמכס שעובדים בשדה התעופה.  

יו"ר ועד המכס והמע"מ רן סופר. "לא התנכלתי. היו בינינו מהלומות מילוליות", צילום: יהודה שגב יו"ר ועד המכס והמע"מ רן סופר. "לא התנכלתי. היו בינינו מהלומות מילוליות" | צילום: יהודה שגב יו"ר ועד המכס והמע"מ רן סופר. "לא התנכלתי. היו בינינו מהלומות מילוליות", צילום: יהודה שגב

"הוא (סופר) תקף אותי ארבע פעמים", סיפרה העובדת לגורמים ניהוליים בשדה התעופה ובמכס וכן בתלונתה למשטרה. "בפעם הראשונה הוא נכנס לעמדת האוכל, לקח משהו בלי לשאול, ואחרי שאמרתי לו שהוא לא יכול לעשות מה שהוא רוצה, הוא לקח את הצלחת עם השקשוקה, דחף אותה לחזה שלי וצעק: 'את מנוולת. איפה שתראי אותי — את תיעלמי לי מהעיניים'. הכל מול האנשים שעמדו שם".

לאחר מכן, סיפרה העובדת, "הלכתי למנהל שלי בשולץ ואמרתי לו 'תקפו אותי'. הראיתי לו מי, אחרי זה, והוא אמר לי 'טיפלתי בנושא, אל תדאגי, סגרנו בינינו, הכל בסדר'".

אלא שלדברי העובדת, ההתנכלות המשיכה גם לאחר האירוע הזה. "מאז שזה קרה אני סובלת מחרדות, רועדות לי הרגליים כשהוא עובר לידי. אחרי שהוא שוב קילל אותי במקרה נוסף, הלכתי ושוב התלוננתי בפני הבוס שלי שהבן אדם תוקף אותי, מקלל אותי. הוא אמר לי: 'הבן אדם גדול, בכיר, מה שהוא רוצה תני לו'. ירדתי מזה, אבל בפעם הרביעית אמרתי די".

הפעם הזו, תיארה העובדת, אירעה ביום חמישי 21 בנובמבר. "עמדה פה עובדת אחרת, אמרה לו שנגמרה השקשוקה ושיחזור עוד מעט. הוא (סופר) ניגש אליי, הוריד את המשקפיים, התכופף אליי, נופף באופן מאיים באצבע ואמר לי: 'אותך אני לא אשכח, איפה שלא תהיי אני ארדוף אחרייך'.

"אנשים שראו את זה אמרו לי: 'אל תעני לו, תשתקי'. באותו יום לא יכולתי לתפקד אחרי האיומים שלו. לקחתי את התיק, אמרתי אף אחד לא עוזר לי, אני אעזור לעצמי, והלכתי והגשתי תלונה במשטרה".

לדברי העובדת, היא אמרה במשטרה שסופר אובססיבי כלפיה. "הוא רואה אותי כאובייקט חלש לעומתו, כאילו אני שקופה, הוא רומס אותי", סיפרה. "מאז שהכל התחיל אני חוששת, כל פעם שראיתי אותו יצאתי מחדר האוכל וחזרתי רק כשהוא הלך. הגעתי לרמות של פחד, שכל פעם שאני הולכת אני מסתכלת אחורה".

התיק במשטרה נסגר ללא בירור מול סופר

האירוע החריג היה לשיחת היום בשדה התעופה, אולם נשאר ברמת השטח והניהול הזוטר בשולץ. הוא לא דווח להנהלת חברת ההסעדה או להנהלת רשות המסים, שגילו זאת רק אחרי פניית "כלכליסט".

המשטרה אמנם בדקה את צילומי מצלמות האבטחה בחדר האוכל, אך התיק נסגר מבלי בכלל לפנות לסופר עצמו או לקבל את גרסתו. מהמשטרה נמסר ל"כלכליסט" כי "הוגשה תלונה, נבדקה ובסיום נסגר התיק מהיעדר עבירה פלילית".

סופר טען בפני "כלכליסט" כי כלל לא הוזמן למשטרה, "לא פנו אליי, ואם המשטרה תפנה אליי — אז בסדר". הוא טען כי "לא התנכלתי אליה, זה נכון שהיו בינינו מהלומות מילוליות. היא יכולה להגיד מה שהיא רוצה, אבל אני לא מתכוון להגיב לך כי אתה כתב בעיתון כלכלי וזה לא מעניינך".

מחברת שולץ נמסר בתגובה כי "המנהל הישיר של העובדת עמד מולה בקשר לאורך התקופה בניסיון לפתור את הנושא. המנהל עדכן את הגורמים הרלבנטיים, והחברה פעלה מיידית לסייע למשטרה בחקירתה, תוך עדכון העובדת בצעדים שננקטו. החברה תמשיך ותפעל למיצוי הבדיקה".

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "רשות המסים רואה בחומרה כל התנהגות פוגענית. רשות המסים הנה מהגופים הממשלתיים היחידים שלהם יש קוד אתי לאורו נדרשים עובדי הרשות לפעול, הכולל, בין היתר, ציפייה מעובדי הרשות להתייחס לכל אדם באנושיות, כבוד, הוגנות וסובלנות.

"לאחר שהובא לידיעתנו כי הוגשה תלונה למשטרה כנגד העובד, נדרשנו להמתין ולאפשר למשטרה לבצע את עבודתה בטרם נפעל בעניין. עם קבלת התייחסות המשטרה, הנושא ייבחן בתיאום עם הגורמים המתאימים בנציבות שירות המדינה".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות