אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גבעתיים: אושר פרויקט הפינוי בינוי סמוך למצפור השלום - גובה הבניינים הוגבל הדמיה: דני קייזר אדריכלים

גבעתיים: אושר פרויקט הפינוי בינוי סמוך למצפור השלום - גובה הבניינים הוגבל

הוועדה המחוזית קיבלה חלקית את ההתנגדויות שהוגשו לתוכנית הפינוי בינוי שיזמה חברת דוניץ, ברחוב המרי בגבעתיים, סמוך למצפור השלום והגבילה את גובה הבניינים. הפרויקט יכלול 4 בניינים בני 5 ו-8 קומות עם 105 דירות במקום 42 דירות ישנות

08.12.2019, 14:57 | שלומית צור

ניצלה התצפית ממצפור השלום: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב אישרה את תוכנית הפינוי בינוי שיזמה חברת דוניץ ברחוב המרי בגבעתיים, סמוך למצפה המפורסם שממנו נשקף נוף פתוח לתל אביב. הוועדה דנה בהתנגדויות שהוגשו לתוכנית שלטענת המתנגדים איימה על המשך המבט מהמצפה, והחליטה להגביל את גובה הקומות וגובה המטרים המותרים לבנייה. זאת על מנת להבטיח כי הנוף הפתוח מהמצפור יישמר. בבעלותה של יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז תל אביב דניאלה פוסק דירה במתחם, ועל כן היא נמנעה מלדון בתוכנית.

קראו עוד בכלכליסט

גובה הבניינים הוגבל (הדמיה), הדמיה: דני קייזר אדריכלים גובה הבניינים הוגבל (הדמיה) | הדמיה: דני קייזר אדריכלים גובה הבניינים הוגבל (הדמיה), הדמיה: דני קייזר אדריכלים

במסגרת התוכנית שחלה על שטח של 5 דונם למרגלות גבעת קוזלובסקי, ייהרסו 42 דירות ב-7 בניינים ישנים ברחוב המרי 54-56 ממנו נשקף נוף המצפור, ורחוב ניצנה 1-9 הממוקם מזרחית לרחוב המרי בבניינים נמוכים יותר טופוגרפית. במקום הבניינים הישנים יוקמו ארבעה בניינים חדשים בני 5 ו-8 קומות ובסך הכל 105 דירות. מדובר במקדם כלכלי של 2.5 דירות חדשות במקום כל דירה ישנה. "מדובר באזור ייחודי בעל רגישות נופית אשר יש צורך לחדשו לצד שמירה על הרקמה הקיימת ועל המבטים הנצפים מסביבתו על העיר בפרט ועל מטרופולין תל אביב בכלל", צוין בהחלטת הוועדה המחוזית.

לתוכנית הוגשו שלוש התנגדויות, שתיים מהן על ידי שכנים, שטענו כי התוכנית שהופקדה ביולי האחרון, מאיימת על קיומו של הנוף הנשקף מהמצפור ושמהווה "נכס צאן ברזל" של העיר גבעתיים. התנגדות נוספת הגישה חברת דוניץ עצמה שטענה כי התוכנית שהופקדה היא צנועה יותר מזו שהומלצה להפקדה על ידי הוועדה המקומית של גבעתיים, ומטילה בספק את היתכנות הפרויקט.

הוועדה המחוזית החליטה לקבל חלקית את ההתנגדויות, וקבעה כי יש לשמור על מגבלת הקומות במבנים, כך שבחלק הצפוני יישמר בינוי של 5 קומות, ובחלק הדרומי ישמר בינוי של 8 קומות בהתאם לעקרונות הבינוי באזור. כמו כן הוועדה פסלה בקשה לאשר במקום בינוי בן 14 קומות. בנוסף, החליטה הוועדה כי יש לשנות את מגבלת הגובה המקסימלי של הבניינים בהתאם לטופוגרפיה של המגרשים. נקבע כי גובה הבניינים הצפוניים יהיה עד 82 מטרים, וגובה הבניינים הדרומיים עד 101 מטרים. בנוסף נקבע כי יותרו יציאות לגג בגובה של עד 3 מטרים נוספים. "הגובה יהיה אבסולוטי, וחריגה מגובה זה תהווה סטייה ניכרת לתוכנית", נקבע בהחלטה.

"הוועדה לאחר שבחנה את מגבלת הגובה בתוכנית המופקדת סבורה כי ניתן להתאימה לצורך תכנון נכון וראוי יותר" נקבע בהחלטה. "מגבלת הגובה המקסימלי בחלק הצפוני של המתחם דויקה בהתאם למדידה בראש גבעת קוזלובסקי קרי- 85 מטרים (81 מטרים כפי שנקבע בתוספת יציאה לגג בגובה 3 מטרים), ומגבלת הגובה המקסימלי בחלק הדרומי דויקה ל-101 מטרים". עוד צוין כי "הועדה מוצאת את התוכנית ראויה וחשובה לעיר גבעתיים, היות ומדובר במתחם מתישן בצפיפות נמוכה, אשר אינו תואם את מגמות הפיתוח של הערי ובו פוטנציאל להתחדשות עירונית במקביל לשמירה על ערכי הנוף בסביבת התוכנית ותוך טיפול רגיש ביחס הבנוי לפיתוח ושמירה על המבטים לכיוון מערב, עקרונות הנמצאים בלב התכנון הנופי בתוכנית המתאר המתגבשת לעיר גבעתיים".

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים מסר בעקבות ההחלטה של הוועדה המחוזית כי "אנו מברכים על החלטת הועדה המחוזית, אשר הגבילה את הגובה וצמצמה את זכויות הבניה מתוקף התב"ע. הועדה התחשבה לשמחתנו בכל דרישות העירייה לשימור האזור, כבעל רגישות נופית משמעותית. בהחלטתה, מאפשרת הועדה התחדשות עירונית באזור, תוך שימור הטבע והנוף הייחודיים הנשקפים מהנקודה הטופוגרפית הגבוהה של השכונה והרחוב ושמירה על המבטים הייחודיים הנשקפים מהמצפור לעבר כל גוש דן".

נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ "הייזום לתכנית נעשה מתוך צורך מיידי של הדיירים לחדש את סביבת המגורים שלהם הסובלת מתנאי נגישות בלתי אפשריים, מצוקת חניה ובניינים שנבנו לפני כ-60 שנים במצב פיזי רעוע ומדרדר. מדובר בפרויקט עם מיקום ייחודי ביותר בגוש דן, וחידוש המתחם יאפשר לדיירים לשדרג את מגוריהם בצורה משמעותית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות