אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל ראש הפירמידה: על הסדרה החדשה "איך להפוך לאלוהים" צילום: סלקום TV

אל ראש הפירמידה: על הסדרה החדשה "איך להפוך לאלוהים"

הסדרה שמתחילה ב־1992, כמעט 15 שנה לפני שגדול הרמאים שעמד בראש הונאת פירמידה, ברנרד מיידוף, נשלח לכלא ל־150 שנות מאסר, היא קומדיה שחורה ומצחיקה על מי שבמקום להילחם בשחיתות מצטרפת אליה

09.12.2019, 07:54 | רותה קופפר

בתרגום העברי לשם הסדרה החדשה "איך להפוך לאלוהים", שתשודר מ־10 בדצמבר בסלקוםTV, השמיטו חלק קטן וחשוב מהשם המקורי: "איך להפוך לאלוהים במרכז פלורידה". גם במקור התוספת הזאת של מרכז פלורידה, באה באותיות קטנות יותר, כמו לחישה מהירה, בסגנון ההסתייגויות מהבטחות בפרסומות ("עד גמר המלאי וללא כפל מבצעים והנחות"). משום שלהיות אלוהים ולהיות אלוהים בפלורידה - המדינה שהוכתרה שוב ושוב כגרועה מבין 50 המדינות בארה”ב, והיא באופן תדיר הפואנטה של כל בדיחה מקומית - אלה שני דברים כל כך שונים, כמעט אוקסימורון. והשם הזה, כמו הסדרה, הופך דרמה פוטנציאלית לקומדיה שחורה, וכה מהנה. "איך להפוך לאלוהים" מתחילה ב־1992, כמעט 15 שנה לפני שגדול הרמאים שעמד בראש הונאת פירמידה, ברנרד מיידוף, נשלח לכלא ל־150 שנות מאסר.

קראו עוד בכלכליסט

קירסטן דאנסט ב”איך להפוך לאלוהים". היא לא השטן אלא איש עסקים, צילום: סלקום TV קירסטן דאנסט ב”איך להפוך לאלוהים". היא לא השטן אלא איש עסקים | צילום: סלקום TV קירסטן דאנסט ב”איך להפוך לאלוהים". היא לא השטן אלא איש עסקים, צילום: סלקום TV

טראוויס סטאבס (אלכסנדר סקארסגארד, "שקרים קטנים גדולים") הוא סוכן ביטוח מתוסכל שרוצה להגשים את החלום האמריקאי ונשאב לתרמית פירמידה ששמה FAM: ראשי תיבות של Founders American Merchandise, שם שלא מסתיר את הריקנות של התנועה המקדמת עצמה באמצעים של כת. בזיעת אפיים - באופן הכי מילולי שאפשר לתאר — הוא מנסה להמשיך לפרנס את אשתו והתינוקת שלו, ולהתקדם בחברה הדורשת ממנו את כל כספו, אבל זה קשה.

כאן נכנסת לתמונה אשתו של טראוויס, קריסטל סטאבס, בגילומה המושלם של קירסטן דאנסט ("שמש נצחית בראש צלול", "מלנכוליה"), שבתחילת הסדרה נראית קצת כמו אשה־ילדה עם גשר על השיניים, טי־שירט ומכנסיים קצרים, ההולמים את מקום העבודה שלה כמנקה בפארק מים. היא נרתעת מהכת המשתלטת על החיים של בעלה ושלה, ומזהירה אותו כי סבלנותה קצרה משום שאם יש דבר שהיא לא תסבול זה לחזור להיות ענייה.

כבר בפרק הראשון, מתוך עשרה של הסדרה של רוברט פונקה ומאט לוטסקי ניכר כי חלומותיו של הבעל הפתי לא יתגשמו וכי קריסטל סטאבס, עם יכולות השכנוע, הנחרצות, החריצות והכריזמה שלה, תמצא את עצמה כדברי הפתגם האמריקאי - מצטרפת לאלה שהיא לא יכולה להביסם. וכך מעקרת בית מהמעמד הנמוך שרק לא רוצה להידרדר לעוני היא מתחילה לטפס אל ראש הפירמידה בהצלחה שמפתיעה גם אותה.

"את שטן?", שואל את קריסטל מייסד החברה לדברים מיותרים, אובי גרבו השני (טד לוין, "הדו"ח") כשהוא מבין את גדולתה. "לא", היא עונה לו בספק ייאוש. "אני איש עסקים". לא אשת עסקים, איש. כי היא מבינה באינסטינקט טבעי שכדי לנצח את השיטה הקפיטליסטית צריך להיות אלוהים, לא אלה או אלוהימה.

"איך להפוך לאלוהים" היא קומדיה סאטירית המצטרפת לגל הסדרות שהן ריאקציה לחזירות קפיטליסטית, כמו "משפחת ג'מסטון", על משפחה של מטיפי דת טלוויזיוניים מגוחכים, ו"היורשים", משפחת עשירים אחרת, הפעם מפחידה במהלכיה. הסדרה החדשה עושה את זה ללא הטפות מגוחכות או מפחידות אלא בסיפור מסע הישרדותי מחוכם, יפה, מצחיק ומרתק של אשה אחת שלמדה את השיטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות