אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית העבודה של לשכת עורכי הדין שכחה את האתיקה צילום: יאיר שגיא

תוכנית העבודה של לשכת עורכי הדין שכחה את האתיקה

התוכנית התעלמה מההמלצה להגדיל תקציבים לשיפור מערך האתיקה, בפרט במחוז תל אביב הגדול ביותר, שבו "תקועים" 3,000 תיקים

09.12.2019, 08:01 | ענת רואה

תוכנית העבודה של לשכת עורכי הדין מתעלמת מהרפורמה שהוצעה לחיזוק מערך האתיקה. הלשכה נדרשת בימים אלו לאשר את תקציבה לשנת 2020, וכפי שנחשף באתר "כלכליסט" בשבוע שעבר, הצעת התקציב בגרסתה הנוכחית אינה כוללת שום בשורה לעורכי הדין לעומת תקופתו של ראש הלשכה הקודם עו"ד אפי נוה. בשבוע שעבר נדונה הצעת התקציב שגיבשו אנשיו של ראש הלשכה אבי חימי במועצה הארצית, ולאור הערות רבות שעלו סוכם שוועדת הכספים תפעל לבחינת התקציב ואופן בנייתו.

קראו עוד בכלכליסט

אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין. כל מחוז יתקצב את האתיקה בעצמו, צילום: יאיר שגיא אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין. כל מחוז יתקצב את האתיקה בעצמו | צילום: יאיר שגיא אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין. כל מחוז יתקצב את האתיקה בעצמו, צילום: יאיר שגיא

אחד הנושאים שעוררו דיון במועצה הארצית הוא התקצוב של מערך האתיקה, שלפי עמדת עו"ד חימי — ימשיך להתנהל כבעבר: כל מחוז יתקצב את האתיקה לפי שיקול דעתו. זאת בניגוד להצעה שהועלתה ולפיה המועצה הארצית היא שתקבע את תקצוב האתיקה לכל אחד המחוזות, באופן שיאפשר להגדיל משמעותית את התקציבים ולשפר את התפקוד הלקוי של מערך האתיקה, בפרט במחוז תל אביב הגדול ביותר, שבו 3,000 תיקים "תקועים" וממתינים להחלטה. 1,000 מהתיקים הללו יעברו כנראה לטיפול ועדת האתיקה הארצית, לפי יוזמת חימי.

ל"כלכליסט" נודע שוועדת הכספים, שנשלטת בידי אנשיו של חימי, כבר הספיקה לדחות בשבוע שעבר את ההצעה להעביר את התקצוב למועצה הארצית. גורם בוועדה מסר שחימי חושש להיקלע למאבק עם ראשי המחוזות, שלמעט ראש מחוז מרכז רומי קנבל, אינם ששים לוותר על האתיקה ותקצובה מתוך תקציביהם. גורם באחד המחוזות תהה מה יישאר למחוז אם יילקחו ממנו סמכויות האתיקה. עם זאת הנושא יעלה שוב מחר במועצה הארצית.

עדות נוספת לכך שהאתיקה אינה נמצאת בראש מעייניהם של ראשי הלשכה היא שתוכנית העבודה של הלשכה כוללת שלל משימות, שלאתיקה אין כל זכר בהן. בתוכנית העבודה שהכין מנכ"ל הלשכה אורי אלפסי מופיעים המדרשה, נושאי צרכנות, הוועדות המקצועיות, בטיחות, החלת תקנים על הלשכה ופיתוח אתר האינטרנט, אך אין זכר לאתיקה. "הזניחו לחלוטין את שני הנושאים היחידים שנמצאים כנושאי ליבה וחובה, אתיקה ושכר מצווה", אמר ל"כלכליסט" פעיל מוכר בלשכה.

מערך האתיקה הוא אחת מסמכויות החובה שהטיל המחוקק על לשכת עורכי הדין וההצדקה לדמי החבר הגבוהים הנגבים מעורכי הדין.

מלשכת עורכי הדין נמסר: "חוברת עיקרי תכנית העבודה ל־2020 אינה כוללת פעולות חובה שגרתיות ומובנות מאליהן במסגרת תוכנית העבודה השנתית, כמו אתיקה ושכר מצווה. ככל שהיה שינוי מהותי באחת או יותר מפעולות החובה הללו, הן היו מוצגות בחוברת שהופצה. נושא השינוי בתקצוב ועדות האתיקה נמצא בימים אלו בתהליך חשיבה וגיבוש מסקנות. כמו כן נציין כי ביוזמת ראש הלשכה, עו"ד אבי חימי, הוחלט שוועדת האתיקה הארצית תסייע לוועדת האתיקה במחוז תל אביב בטיפול בתיקים כדי להקל על העומס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות