אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביג מתקרבת להפוך לבעלת השליטה בפועל באפי נכסים צילום: נמרוד גליקמן

ביג מתקרבת להפוך לבעלת השליטה בפועל באפי נכסים

חברת המרכזים המסחריים רכשה 7% מאפי נכסים ב־407 מיליון שקל במסגרת הנפקה ועלתה לאחזקה של 20%. ביג הצליחה לרכוש את הנתח הגדול ביותר באמצעות הצעת מחיר גבוהה בשלב הציבורי, והיא צפויה להגדיל את חלקה בהמשך ל־24.9%

09.12.2019, 08:04 | גולן חזני

ביגמתקדמת בצעדי ענק להפוך לבעלת השליטה בפועל באפי נכסים. ביג רכשה את מרבית המניות בהנפקה של אפי נכסים, שגייסה ביום חמישי 640 מיליון שקל. ביג רכשה 7% ממניות אפי בהשקעה של 407 מיליון שקל ובכך עלתה מאחזקה של 13% לאחזקה של 20%. מגה אור, שמחזיקה ב־13% מאפי נכסים, שמרה על חלקה ברכישה של מניות ב־83 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

אבל בעוד שמגה אור רכשה את רוב המניות כבר במכרז המוסדי, הרי שביג נקטה צעד שהבטיח לה נתח גדול יותר, על חשבון יתר המשתתפים בהנפקה: חברת מרכזי הקניות נמנעה מלהשתתף בשלב המוסדי, המתינה למכרז הציבורי ואז הזרימה את הביקוש במחיר גבוה של 131 שקל למניה, בעוד שבמכרז המוסדי המחיר נסגר על 123 שקל למניה.

ביג הגישה את הצעתה במחיר הגבוה כדי להבטיח את הרכישה. המהלך של ביג גרם לכך שמרבית הגופים שהשתתפו בשלב המוסדי לא עדכנו את הצעתם במכרז לציבור, לא קיבלו את כמות המניות שביקשו ולא נהנו מהזינוק של 5.2% במחיר המניה של אפי נכסים אתמול. אפי נכסים, המנוהלת על ידי אבי ברזילי, עלתה ב־50% מתחילת השנה ונסחרת לפי שווי של 4.38 מיליארד שקל.

כעת, עם אחזקה של 20% מתרבים סימני השליטה האפקטיבית של ביג באפי נכסים. זאת, אף שלפי תקנון החברה לביג אין מנדט למינוי דירקטור נוסף - למרות הגדלת האחזקה שלה. לאפי נכסים שבעה דירקטורים, מתוכם אחד של ביג - יו"ר אפי נכסים, איתן בר זאב, שהוא גם יו"ר ביג. ביג הולכת יד ביד עם מגה אור, שנשלטת בידי צחי נחמיאס וגם לה דירקטור אחד באפי נכסים. בין שתי החברות אין הסכם שליטה משותפת, אבל במרבית ההצבעות הן מצביעות יחד, ושתיהן מחזיקות כעת ב־33% מממניות החברה.

ביג צפויה להגדיל בעתיד את אחזקותיה בחברה עד ל־24.9%, מאחר שמעבר לכך נדרשת הצעת רכש חלקית. ההשקעה המקורית של ביג ומגה אור באפי נכסים היתה לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד שקל. במרץ 2019 מכרו מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל את השליטה (51%) לקבוצת המוסדיים בראשות ביג ומגה אור, לצד קרנות כמו קלירמרק וגופים מוסדיים, תמורת 1.25 מיליארד שקל.

ביג, שבשליטת רוני ויהודה נפתלי, נסחרת לפי שווי של 5.1 מיליארד שקל ופועלת בתחום המרכזים המסחריים בישראל, בארה"ב ובסרביה. ביג השקיעה במניות אפי נכסים 725 מיליון שקל, ששוויין על הנייר כיום 880 מיליון שקל. אפי נכסים פעילה במזרח אירופה ומרכזה, ונהנית מהגאות בשוק הנדל"ן באזור, אם כי סובלת מהירידה בשער היורו מול השקל.

מימין: בעלי השליטה בביג רוני ויהודה נפתלי, צילום: עמית שעל מימין: בעלי השליטה בביג רוני ויהודה נפתלי | צילום: עמית שעל מימין: בעלי השליטה בביג רוני ויהודה נפתלי, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות