אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התרופה לסרטן שהניבה לקרן פונטיפקס החזר של פי 17.5 צילום: שאול גולן, בלומברג

בלעדי לכלכליסט

התרופה לסרטן שהניבה לקרן פונטיפקס החזר של פי 17.5

אקזיט רפואי: ענקית התרופות האמריקאית מרק רוכשת 100% ממפתחת התרופות לסרטן ארקיול תמורת 2.7 מיליארד דולר; קרן ההשקעות של תומר קריב ורן נוסבאום תמכור את מניותה ב־175 מיליון דולר, לאחר שרכשה אותן לפני שנתיים תמורת 10 מיליון דולר בלבד

10.12.2019, 09:45 | צלי גרינברג

אקזיט רפואי לקרן פונטיפקס בניהולם של תומר קריב ורן נוסבאום: אתמול הודיעה ענקית התרופות האמריקאית מרק (Merck) כי היא רוכשת את מלוא המניות של חברת ארקיול (ArQule), המפתחת תרופות לטיפול בגידולי סרטן קשיחים שאינם מגיבים לטיפולים סטנדרטיים, ב־20 דולר למניה ובתמורה כוללת של 2.7 מיליארד דולר. המחיר בעסקה משקף פרמיה של 132% על שווי השוק של ארקיול ערב העסקה, שעמד על 1.16 מיליארד דולר. העסקה צפויה להיות מושלמת במהלך הרבעון הראשון של 2020. המרוויחה הישראלית הגדולה מהאקזיט היא קרן פונטיפקס.

קראו עוד בכלכליסט

ב־2017 רכשה הקרן הרביעית של פונטיפקס 10% מארקיול תמורת 10.2 מיליון דולר בעסקה ששיקפה לחברה שווי של 100 מיליון דולר. מאז ארקיול ביצעה מספר גיוסים ופונטיפקס דוללה, כך שחלקה בחברה עומד כיום על 6.5% ותמורתו היא תקבל 175 מיליון דולר — סכום שמשקף החזר של פי 17.5 על ההשקעה.

הקרן הרביעית של פונטיפקס גייסה 150 מיליון דולר ועד כה השקיעה 80 מיליון דולר, כששמינית מהסכום הושקע בארקיול. בין הגופים שהשקיעו בקרן הרביעית של פונטיפקס וייהנו מהתשואה הגבוהה ניתן למנות את בתי ההשקעות אלטשולר שחם ומיטב דש, חברות הביטוח כלל ביטוח, מנורה מבטחים והראל, פועלים שוקי הון, ענקית ההשקעות הסינית פוסון ומורי ארקין.

מימין, תומר קריב ורן נוסבאום מקרן פונטיפקס, ומנכ"ל מרק קנת פרייזר, צילום: שאול גולן, בלומברג מימין, תומר קריב ורן נוסבאום מקרן פונטיפקס, ומנכ"ל מרק קנת פרייזר | צילום: שאול גולן, בלומברג מימין, תומר קריב ורן נוסבאום מקרן פונטיפקס, ומנכ"ל מרק קנת פרייזר, צילום: שאול גולן, בלומברג

ברקע העסקה: תלות גבוהה בתרופה אחת וניסוי מוצלח

רכישת ארקיול על ידי מרק מתרחשת לאחר שלפני שבועיים דיווחה ארקיול, שנסחרת בנאסד"ק מאז 1996, על תוצאות מוצלחות בניסוי שלב 1 בתרופה ARQ 531, שמיועדת לטיפול בסרטן הלימפומה (סרטן שמתפתח במערכת הלימפה, שהיא חלק ממערכת החיסון של הגוף, ומורכבת, בין היתר, מבלוטות לימפה המקושרות זו לזו באמצעות צינורות לימפה זעירים). לפי תוצאות הניסוי, התרופה הניבה הצלחה של 80% בנסיגת סרטן מסוג זה.

אמנם מדובר בתוצאה טובה מאוד, אך מדובר בשלב אחד מבין שלושה שיש לבצע על מנת לקבל אישור ממינהל התרופות והמזון האמריקאי, ה־FDA, להתוויה רפואית. גם לאחר ביצוע שלושת השלבים, יש לבצע ניטור תופעות במסגרת השלב הרביעי, ורק לאחר מכן ניתן אישור סופי לתרופה.

עבור מרק מדובר בעסקה משמעותית, לא רק מבחינת ההיקף הכספי שלה, אלא גם מבחינת הפורטפוליו שלה. אם התרופה של ארקיול תאושר, זו תהיה התרופה השנייה של מרק שמיועדת לטיפול בסרטן. התרופה הראשונה — קיטרודה — אושרה לשיווק ב־2014 והיקף המכירות שלה ברבעון השלישי של השנה עמד על 3 מיליארד דולר. מדובר בתרופה שאחראית למירב ההכנסות של מרק — עובדה שמעוררת חשש בקרב חלק מהמשקיעים, שכן היא הופכת את מרק לתלויה במידה רבה בתרופה אחת. חשש זה עשוי להוות את ההסבר לביצוע העסקה ולמחיר הגבוה שמרק משלמת עבור ארקיול.

בדיווח על המכירה ציינה מרק כי מטרת הרכישה היא "לתרגם מדע פורץ דרך לתרופות אונקולוגיות חדשניות, שיסייעו לאנשים חולי סרטן ברחבי העולם. הפוטנציאל להביא תקווה חדשה לאנשים עם סרטן מניע אותנו, ואנו מחוייבים להנגיש תרופות לחולי סרטן. אנו ממשיכים לחזק את תיק ההשקעות שלנו באמצעות רכישות אסטרטגיות ומעניקים עדיפות לפיתוח של תרופות אונקולוגיות מבטיחות, עם פוטנציאל לשיפור הטיפול בסוגי סרטן מתקדמים".

מנכ"ל ארקיול פאולו פוצ'י אמר כי "בעקבות הרכישה, צנרת המוצרים בפיתוח של ארקיול תהנה מהיכולות של מרק ומהנכונות לסייע לחולים".

מחיר הרכישה, המגובה בתוצאות הניסוי המוצלחות, מהווה זינוק גם עבור ארקיול, שבאוקטובר האחרון גייסה 100 מיליון דולר במחיר של 9 דולר למניה, המשקף שווי של 900 מיליון דולר.

פונטיפקס: שש קרנות ושלל אקזיטים לאורך השנים

פונטיפקס, שנוסדה ב־2004, הקימה עד היום שש קרנות שגייסו 800 מיליון דולר. ארבע מהקרנות משקיעות באקוויטי, אחת בתחומי מדעי החיים ואחת באגרו־טק. שתי האחרונות גייסו 150 מיליון דולר כל אחת.

בין האקזיטים הבולטים של פונטיפקס ניתן למנות את קייט פארמה, שהוקמה על ידי ד"ר אריה בלדגרין ושנמכרה ב־2017 תמורת 12 מיליארד דולר. גם החברה הזו פיתחה פטנט לטיפול בסרטן. ההחזר למשקיעים של פונטיפקס בעסקה זו עמד על 130 מיליון דולר, זאת לאחר שהשקיעו בחברה 3.8 מיליון דולר. בנוסף ניתן למנות את יורוג'ן, שהונפקה לפי שווי של 155 מיליון דולר ב־2017, ו־Rewalk, שהונפקה ב־2014 לפי שווי של 136.5 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות