אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמעון ריקלין מפעיל חנות על שטח שנועד למפעל צילום: באדיבות ערוץ 20

בלעדי לכלכליסט

שמעון ריקלין מפעיל חנות על שטח שנועד למפעל

הממונה על הרכוש הממשלתי שלח לאיש התקשורת מכתב התראה לפני תביעה, כיוון שריקלין מפעיל חנות של רשת "זול סטוק" בשטח שהוקצה לו ללא מכרז להקמת מפעל; לפני כן הפעיל שם ריקלין אולם אירועים, עד שנאלץ לסגור אותו

10.12.2019, 06:54 | אמיתי גזית

מכתב התראה לפני הגשת תביעה נשלח לאחרונה לאיש התקשורת שמעון ריקלין, על ידי הממונה על הרכוש הממשלתי ביו"ש, כך נודע לכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

ההתראה נשלחה בעקבות פתיחת סניף של רשת זול סטוק במגרש באזור התעשייה שער בנימין, שליד מעלה מכמש - שבו מתגורר ריקלין. רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הקצתה לריקלין את המגרש להקמת מפעל, אולם ריקלין מעולם לא הקים מפעל בשטח.

שמעון ריקלין, צילום: באדיבות ערוץ 20 שמעון ריקלין | צילום: באדיבות ערוץ 20 שמעון ריקלין, צילום: באדיבות ערוץ 20

המגרש הוקצה לריקלין עוד ב־2006 בפטור ממכרז, כדי לעודד הקמת מפעלים שיספקו מקומות עבודה לתושבי הסביבה. במינהל האזרחי וברמ"י סירבו למסור פרטים בנוגע לסכום הרכישה, אך היעדר הליך של התמחרות על הקרקע מוביל בדרך כלל למחיר מופחת.

ב־2012 פתח ריקלין אולם אירועים במגרש, והמינהל האזרחי פעל כדי למנוע את השימוש החורג ולגבות תשלום על השימוש לצורכי מסחר ולא תעשייה. ב־2016 הוחלט להעביר את הטיפול לאפיק משפטי, אך בתחילת 2017 המינהל חזר בו, לאחר שריקלין הסכים לסגור את האולם. אלא שכעת מתברר כי במשך יותר משנתיים פועלת במקום חנות של רשות זול סטוק. המשמעות היא שהשטח עדיין משמש למסחר ולא לייעוד לשמו הוקצה.

את החנות בשער בנימין מפעילה חברה בשם זול סטוק שער בנימין, ש־50% ממנה שייכים לחברת י.טליה יבוא ושיווק, בעלת רשת זול סטוק. היתר שייכים לניר מאור, גם הוא תושב מעלה מכמש. בשיחה עם "כלכליסט" אמר מאור: "אני רק עובד שם", אחר כך תיקן עצמו והסביר: "אני גם בעלים, חצי־חצי עם הרשת (זול סטוק). אני שוכר את המבנה מריקלין". לשאלה לגבי ייעוד הקרקע ענה: "אין לי מושג בדברים האלה. אני סומך על הקדוש ברוך הוא".

חנות זול סטוק ואולם אירועים באר מרים באיזור תעשייה שער בנימין, צילום: אלכס קולומויסקי חנות זול סטוק ואולם אירועים באר מרים באיזור תעשייה שער בנימין | צילום: אלכס קולומויסקי חנות זול סטוק ואולם אירועים באר מרים באיזור תעשייה שער בנימין, צילום: אלכס קולומויסקי

לפי תקדימים משפטיים, אם לא הוקם מפעל בקרקע שיועדה לכך, יכולה רמ"י לדרוש את השבתה ודמי שימוש הולמים.

ריקלין הוא מגיש בערוץ 20, והתמודד בפריימריז של הבית היהודי לקראת הבחירות לכנסת ה־20. הוא סירב להגיב לכתבה.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר: "המקרה מטופל במחלקה המשפטית במינהל האזרחי, ותשובה תינתן בתום בחינת הנושא. בהליך המשפטי נבחנות כל חריגות הבנייה, לרבות אי שימוש בייעוד והפעלת חנות מסחרית".

מרמ"י נמסר: "נשלח לריקלין מכתב התראה לפני הגשת תביעה על ידי הממונה על הרכוש הממשלתי ביו"ש. לאחר ישיבה תתקבל ההחלטה המשפטית מטעם הממונה והגורמים הרלוונטים במינהל האזרחי ביו"ש". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות