אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פנאקסיה: "אנחנו בתחילתה של גנריקת הקנאביס" צילום: Jaron Levisohn

פנאקסיה: "אנחנו בתחילתה של גנריקת הקנאביס"

חברת הקנאביס הרפואי הציבורית דיווחה על תוצאות חיוביות בניסוי קליני, שיאפשרו לה להשיק בעתיד גרסאות גנריות לתרופות קיימות

11.12.2019, 08:11 | צלי גרינברג

עם הפנים לגנריקה: חברת הקנאביס הרפואי הציבורית פנאקסיהדיווחה אתמול על הצלחה בניסוי קליני המיועד, בין היתר, להקלה על כאבים הנגרמים כתוצאה מתסמיני טרשת נפוצה. מתוצאות הניסוי עולה כי החברה, שנסחרת בבורסת תל אביב בשווי של 333 מיליון שקל, הצליחה להציג ספיגה יעילה יותר בדם וקצב ספיגה גבוה יותר של ריכוז חומרים פעילים באמצעות טבליות, פתילות ושמנים. זאת, בהשוואה לתוצאות שהושגו בניסויים אחרים שמוכרים לה.  

קראו עוד בכלכליסט

עקרונית, תוצאות הניסוי מאפשרות לפנאקסיה לרשום במשרד הבריאות ולשווק מוצרים גנריים להקלה בכאבים בקרב חולים, בהם כאמור חולי טרשת נפוצה. לפי החברה, המוצרים האלו גם יהיו עדיפים על מוצרים אחרים שקיימים בשוק, בשל היכולת שלהם להעניק למטופלים ריכוזים גבוהים יותר של החומרים הפעילים.

הניסוי הקליני של החברה החל בינואר השנה בבית החולים וולפסון בחולון. החברה מדווחת כי השתתפו בו 12 משתתפים בריאים, שקיבלו טיפול פעם ביום באחת מדרכי ההובלה שונות (טבליות, פתילות ושמנים). החברה מציינת בהודעתה כי לאור הנתונים הראשוניים שקיבלה בניסוי, אשר חלקם התקבלו ללא מובהקות סטטיסטית, היא בוחנת עריכת ניסוי קליני ייעודי, עם מספר משתתפים רב יותר, בין היתר כדי להשיג מובהקות סטטיסטית.

דדי סגל, מנכ"ל פנאקסיה, אמר ל"כלכליסט" כי "אם נצליח בניסוי ההמשך שאנו מתכננים, נוכל עקרונית לרשום במשרד הבריאות מוצר שיוכל לשמש כגרסה גנרית לתרופה מוכרת, כמו למשל סאטיבקס של חברת GW פארמה. אנחנו עוד לא שם, אבל אנחנו בהחלט מאמינים באיכות המוצרים שלנו וממשיכים לחשוב על פיתוח מוצרים חדשים. זו תחילתה של גנריקת הקנאביס, ואנו הראשונים שמתחילים אותה".

סאטיבקס — תרופה מבוססת קנאביס לטיפול בתסמיני התכווצות יתר של שרירי הגוף הנגרמים מפגיעה עצבית כתוצאה מטרשת נפוצה לא הוזכרה על ידי סגל לחינם. תוצאות הניסוי שערכה פנאקסיה הצביעו על כך שהטבליות התת־לשוניות שלה הן בעלות ספיגה מהירה יותר במחזור הדם בהשוואה לסאטיבקס, וכך גם תמצית השאיפה ושמן הקנאביס התת־לשוני שלה. אם אכן פנאקסיה תשווק בעתיד גרסה גנרית לסאטיבקס, הרי שמדובר במהפכה.

סאטיבקס נחשבת לסטנדרט שאליו מנסות חברות הקנאביס הרפואי להגיע. בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הסתכמו הכנסות GW פארמה ממכירות סאטיבקס ב־9.4 מיליון דולר. בנוסף, יהיו אלו חדשות טובות לכיס של החולים. מחירה של סאטיבקס בישראל עומד על 2,306 שקל. ואם תיוצר גרסה גנרית, מחירה עשוי לעמוד על כמה מאות שקלים בלבד.

הודעת החברה על הצלחת הניסוי, כמו גם הודעותיה הקודמות השבוע: על היתר היבוא שקיבלה ממשרד הבריאות ושיתוף פעולה עם מכון מקבוצת אוניברסיטת MIT - סייעו למנייתה. מאז החלטת בג"ץ ב־5 בדצמבר לחזור להסדרה הישנה בתחום הקנאביס, שמשמעותה הקטנת פעילות המפעלים עד סוף הרבעון הראשון של 2020, החברות המובילות בתחום ירדו ב־4.83% בממוצע, אך פנאקסיה דווקא זינקה בכ־10.2% באותה תקופה.

דדי סגל מנכ"ל פנאקסיה, צילום: Jaron Levisohn דדי סגל מנכ"ל פנאקסיה | צילום: Jaron Levisohn דדי סגל מנכ"ל פנאקסיה, צילום: Jaron Levisohn

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות