אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקציב לשכת עורכי הדין אושר תחת צעקות וגידופים; חימי ליו"ר מחוז ת"א: "שקרן מהיום שנולדת" צילום: יאיר שגיא

תקציב לשכת עורכי הדין אושר תחת צעקות וגידופים; חימי ליו"ר מחוז ת"א: "שקרן מהיום שנולדת"

הצעת התקציב עומדת על 76 מיליון שקל לעומת 68 מיליון שקל תקציב 2019 . מההצעה עולה שאין בתקציב כל בשורה לעומת שנים קודמות: שוב משכורות גבוהות לעובדים בכירים, עשרות מיליוני שקלים למחוזות, הזנחה של האתיקה וכנראה "נקמה" של ראשי הלשכה במחוז תל אביב, באמצעות קיצוץ בתקציבו

10.12.2019, 21:33 | ענת רואה

לשכת עורכי הדין אישרה הערב (ג') את תקציבה לשנת 2020, וזאת תחת חילופי צעקות וגידופים, ממש כמו בימים שלפני עידן היו"ר הקודם אפי נוה. ל"כלכליסט" נודע כי במהלך הישיבה הסוערת נאמרו חילופי דברים קשים בין ראש הלשכה, עו"ד אבי חימי, לבין יו"ר מחוז תל אביב, עו"ד עמית בכר. בכר טען שחימי הפר הבטחה שנתן לו להגדיל את תקציב המחוז במיליון שקל והטיח בו שהוא "משקר". חימי בתגובה צרח עליו: "אתה שקרן מהיום שנולדת!".

הצעת התקציב שעמדה על 76 מיליון שקל לעומת 68 מיליון שקל תקציב 2019 נחשפה ב"כלכליסט" בשבוע שעבר. ב"כלכליסט" דווח כי מההצעה עולה שאין בתקציב כל בשורה לעומת שנים קודמות: שוב משכורות גבוהות מאוד לעובדים בכירים, עשרות מיליוני שקלים למחוזות למרות שהחוק החדש רוקן אותם לכאורה מרוב סמכויותיהם, הזנחה של האתיקה ומה שנחזה להיות ה"נקמה" המסורתית של ראשי הלשכה במחוז תל אביב, שנוטה להיות אופוזיציוני, באמצעות קיצוץ בתקציבו.

קראו עוד בכלכליסט

עו"ד אבי חימי , צילום: יאיר שגיא עו"ד אבי חימי | צילום: יאיר שגיא עו"ד אבי חימי , צילום: יאיר שגיא

התקציב שאושר הערב דומה במהותו להצעה שהוגשה מטעם חימי למועצה הארצית בשבוע שעבר. מתוך 76 מיליון שקל, ששת המחוזות בלשכה יקבלו כ-30 מיליון שקל, מה שלכאורה מעורר את התהייה כיצד יישמה הלשכה את סעיף 13 לחוק לשכת עורכי הדין שקבע כי כל הסמכויות יילקחו מהמחוזות למעט 4 סמכויות בלבד (השתלמויות, ועדות מקצועיות, קשר עם גורמי ממשל מקומיים ופעילות תרבות ופנאי בהיקף 5% מהתקציב). על פניו סעיף 13 אמור היה להביא לצמצום משמעותי בתקציבי המחוזות והעברת עודפי הכסף להשקעה נרחבת באתיקה ובמטרות חדשות שייבחרו.

מתחשיב שהוצג בכלכליסט בשבוע שעבר עלה שהתקציב שיקבלו המחוזות משקף, באופן מקרי או לא, את התמיכה לה זכה חימי בבחירות ללשכה. מתוך 6 מחוזות, ב-5 מחוזות זכו תומכים של חימי או מועמדים מטעמו. המחוז היחיד שבו נחל חימי מפלה היה תל אביב. והנה מהנתונים עולה כי התקציב לכל עו"ד במחוז תל אביב עומד על 288 שקל לעו"ד בממוצע (תקציב בסך 7.7 מיליון שקל לכמעט 27 אלף עורכי דין השייכים למחוז זה ואמורים לקבל ממנו שירותים) ואילו עו"ד במחוז הצפון מתוקצב בממוצע ב-1,192 שקל, כלומר למעלה מפי 4 (כ-4 מיליון שקל ל-3361 עורכי דין).

דמי החבר ללשכת עורכי הדין עומדים על כ-960 שקל לעו"ד בעל ותק של 3 שנים ומעלה (עורכי דין צעירים משלמים פחות). החברות בלשכה הינה חובה ותנאי לעיסוק במקצוע.

עו"ד עמית בכר , צילום: דנה קופל עו"ד עמית בכר | צילום: דנה קופל עו"ד עמית בכר , צילום: דנה קופל

בפתח הישיבה טען ראש מחוז תל אביב בכר, כי חימי הבטיח לו זמן קצר לפני הישיבה להעלות את תקציבו במיליון שקל נוספים, אך חימי התעלם מהדברים. בתוך רגעים ספורים הפכה הישיבה לסוערת וכללה התבטאויות קשות.

בסופו של דבר המועצה לא אישרה למחוז תל אביב הגדלה כלשהי בתקציב וכל ההסתייגויות שהוגשו בעניין נדחו. לפני דקות אחדות פרסם בתגובה המחוז בדף הפייסבוק שלו הודעה לעורכי הדין ובה נכתב: "הערב החליטה המועצה הארצית בהובלתו של אבי חימי שעו"ד במחוז תל אביב שווה פחות". 

גם ההצעות שנשמעו לרפורמה במערך האתיקה, לתקצוב האתיקה ישירות על ידי המועצה ולא לאפשר לכל מחוז להחליט איזה סכום יקצה לאתיקה – לא התקבלו. עם זאת הוחלט להקים ועדה שתבחן את הנושא ותגבש המלצות לשנה הבאה.

ממידע שנמסר לכלכליסט עולה כי מתוך עשרות חברי מועצה, בסופו של דבר הרוב תמכו בהצעת חימי. עו"ד ציון אמיר ועו"ד ברוריה לקנר שהתמודדו מול חימי כלל לא הגיעו לישיבה. התנגדו לתקציב בעיקר הסיעות העצמאיות: לשכה וולנטרית (ערן בן ארי ונועם לאור), לתכלית ראויה (גליה שמילוביץ גרינגרד) וגם עו"ד רועי אברהמוביץ שהיה ראש מטה הבחירות של חימי ואחד מתומכיו הבולטים ביותר, אך כעת היה זה שהגיש את ההסתייגויות המפורטות ביותר לתקציב שהוצג.

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה לאישור התקציב: "תקציב לשכת עורכי הדין לשנת 2020 מצביע על איזון ראוי ובכפוף לחוק הלשכה החדש בחלוקת המשאבים בין הלשכה הארצית לששת מחוזות הלשכה. במסגרת התקציב תוגדל ההשקעה בסיוע סוציאלי לעורכי דין תעלה בצורה משמעותית, תוגבר ההשקעה במדרשה להשתלמות עורכי דין ויצטמצם תקציב הקמפיינים בצורה דרמטית.

"בשנת 2019 השקיעה הלשכה במדרשה, שהייתה עד לאחרונה באחריות מחוז תל אביב, 650 אלף שקלים. על פי הצעת התקציב החדשה יעמוד תקציבה על סך 4.991 מיליון שקלים, 1.491 מיליון שקלים מתקציב הלשכה ו-3.5 מיליון שקלים יגיעו מהכנסות עצמיות. "אני רואה חשיבות רבה ויעד מרכזי בהכשרת עורכי הדין ובצורך להעמיד לרשותם את ארגז הכלים המקצועי המירבי ומיטבי ביותר" – אמר עו"ד חימי".

"בתום אישור התקציב חימי: "מדובר בתקציב שמבוסס על צרכיו האמיתיים של ציבור עורכי הדין, הן במישור הארצי והן ברמת המחוזות. תקציב זה יסייע לנו להוציא אל הפועל את המטרות החשובות שהצבנו לעצמנו בתחומי החובה והרשות לפי חוק לשכת עורכי הדין".

תגובת מחוז תל אביב: "צר לנו כי ראש הלשכה סבור כי עורכי הדין במחוז שווים הרבה פחות מעורכי הדין במחוזות אחרים. מדובר בלא פחות מזלזול ב-27 אלף עורכי דין במחוז תל אביב אשר קיוו והאמינו כי הלשכה כולה תאמץ דרך התנהלות תקינה וראויה. אשר לאמירותיו של ראש הלשכה כלפי יו"ר מחוז תל אביב, נראה כי חרף הזמן שחלף עדיין לא הופנמה העובדה כי הבחירות בלשכה הסתיימו זה מכבר, כי סיעתו של חימי לא זכתה במחוז תל אביב וכי עו"ד בכר ועו"ד נדב ויסמן מובילים קו ערכי ושונה מהאופן בו הלשכה התנהלה בקדנציה הקודמת לרבות בתקופה בה כיהן כבר חימי כראש הלשכה. צר לנו שראש הלשכה בוחר להתנער מהבטחות ומחוייבויות, ועוד יותר צר לנו על השפה הבוטה בה נוקט ראש הלשכה. מעבר לכך הדברים אינם ראויים להתייחסות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות