אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רצף ההורדות נגמר: הפד הותיר את הריבית בשיעור של 1.75% צילום: בלומברג, Federal Reserve

רצף ההורדות נגמר: הפד הותיר את הריבית בשיעור של 1.75%

הבנק האמריקאי המרכזי הותיר את הריבית על כנה, לאחר רצף של שלוש הורדות שסיים עשור של קיפאון; לפי הודעת הפד, לא צפוי שינוי נוסף בריבית ב-2020, וב-2021 צפויה העלאה אחת

11.12.2019, 21:00 | שיר רייטר ומיקי גרינפלד

אחרי שלוש הורדות רצופות: ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל ריזרב, הותירה הערב (ד') את הריבית בטווח שבין 1.5% ל-1.75%. ההחלטה התקבלה לאחר סבב פגישות שנמשך יומיים ובהתאם לציפיות.

בהודעה שהתלוותה להחלטה כתבה ה-FOMC כי שיעור הריבית הנוכחי "מתאים כדי לתמוך בהתרחבות יציבה של הפעילות הכלכלית, בשוק העבודה החזק ובאינפלציה בקרבת יעד ה-2% של ה-FOMC". ההחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי התקבלה בהסכמה של כל חברי הוועדה.  

קראו עוד בכלכליסט

אחד השינויים המהותיים בהודעה של הפד, בניגוד להודעה בהחלטה הקודמת התחזית להמשך לא כוללת את המושג "אי ודאות". עוד מהשינויים בהצהרה - תחזית שיעור האבטלה ב-2020 ירדה מ-3.7% ל-3.5%.

לפי הודעת הפד, לא צפוי שינוי נוסף בריבית ב-2020, וב-2021 צפויה העלאה אחת. כל זאת בכפוף לנתונים הכלכליים. "שוק העבודה נותר חזק, והפעילות הכלכלית צומחת בקצב מתון", נכתב בהודעה. 

במסיבת העיתונאים שכינס לאחר הודעת הריבית אמר יו"ר הפד ג'רום פאוול כי "הבנק יגיב אם יהיה שינוי משמעותי בתחזית הכלכלית שלו, והפד ערוך לבצע את ההתאמות הנדרשות במדיניות אם יהיה בכך צורך".

 

עוד אמר פאוול שהצורך בהעלאות ריבית נוספות פחות מהותי מכפי שהיה בשנות התשעים, משום ששיעור האינפלציה בתקופה זו בקושי עולה. "נדרשת עלייה משמעותית ועקבית באינפלציה על מנת להצדיק העלאת ריבית".

 

אנליסטים שסקר בלומברג העריכו בשיעור של 94.6% שהריבית תישאר על כנה, בעוד 5.4% חזו העלאה של 25 נקודות בסיס לטווח ריבית שבין 1.75% ל-2% - כפי שהיה לפני ההורדה האחרונה ב-30 באוקטובר.

יו"ר הפדרל ריזרב ג יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול (תמונת ארכיון) | צילום: איי אף פי יו"ר הפדרל ריזרב ג

הפד הוריד את הריבית ב-25 נקודות בסיס בכל אחת משלוש ההחלטות האחרונות - ביולי, בספטמבר, ובאוקטובר, לאחר עשור של קיפאון בשיעור הריבית. למרות רצף ההורדות, בבנק המרכזי הבהירו פעמים רבות כי מדובר במהלך ממוקד ולא בשינוי כיוון דרמטי או בפתח להמשך ההורדות.

בעדותו החצי שנתית בקונגרס האמריקאי שהתקיימה ב-13 בנובמבר אמר יו"ר הפד פאוול שהפד "לא צפוי לבצע התאמות נוספות בריבית בזמן הקרוב, כל עוד הכלכלה ממשיכה להתנהל בנתיב הקיים".

פאוול חזר אז על הטענה כי הצעדים שביצע הבנק בחודשים האחרונים אכן תמכו בכלכלה האמריקאית שממשיכה לצמוח בקצב מתון.

במסיבת העיתונאים לאחר הורדת הריבית ב-30 באוקטובר אמר פאוול כי המדיניות המוניטרית בארה"ב נמצאת במקום טוב, וכי הכלכלה הציגה התאוששות מהירה אל מול קשיים. פאוול ציין כי רק אם יהיה "שינוי מהותי בתחזיות שלנו" - יהיה גם שינוי בשיעור הריבית.

נתונים כלכליים חזקים, ובהם נתוני אינפלציה טובים מהצפוי שהתפרסמו היום, עשויים לתמוך במדיניות הפד לא להוריד את הריבית שוב בזמן הקרוב.

מחלקת העבודה של ארה"ב דיווחה שמדד הנתונים לצרכן עלה ב-0.3% בנובמבר, כיוון שמשקי הבית שילמו יותר עבור דלק. זאת אחרי עלייה של 0.4% באוקטובר. בחישוב שנתי, עלה מדד המחירים לצרכן ב-2.1% ב-12 החודשים עד אוקטובר, לעומת עלייה של 1.8% ב-12 החודשים עד אוקטובר. אנליסטים בשוק ציפו לעלייה מתונה יותר של 0.2% בחישוב חודשי ושל 2% בחישוב שנתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות