אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה טיפולי השיניים במכבידנט ברמת החייל יקרים ב-20% מכל סניף אחר? צילום: שאטרסטוק

למה טיפולי השיניים במכבידנט ברמת החייל יקרים ב-20% מכל סניף אחר?

בדיקת כלכליסט העלתה כי גם טיפולי שיניים פשוטים המתבצעים על ידי רופאי שיניים רגילים במרפאה שנחשבת "מרפאת מומחים" עולים 20% יותר מתעריפון טיפולי השיניים הרגיל של מכבי. מדוע? מכבידנט: "מדובר במרפאה ייחודית היושבת בתוך מעטפת של בית חולים"

11.12.2019, 20:48 | רחלי בינדמן

זה לא סוד שמחירי טיפולי השיניים בישראל יקרים מאוד. זה גם ידוע שהם שירות הבריאות היחידי הלכה למעשה שלא חוסה תחת חוק הביטוח הממלכתי ולא מסובסד על ידי המדינה (למעט טיפולי שיניים לילדים עד גיל 18 ולטיפול משמר להבדיל ממשקם לקשישים).

קראו עוד בכלכליסט

אף על פי כן הביטוחים המשלימים של קופות החולים מציעים הנחות של סביב 25% על טיפולי השיניים וכמעט תמיד הטיפול בקופה יהיה זול יותר מרופאי שיניים פרטיים. אלא מתברר שקופת חולים מכבי גובה תמחור מיוחד ויקר עבור חלק ממבוטחיה, אותם מבוטחים שבוחרים לבצע את טיפולי השיניים במרפאת מכבידנט הממוקמת בבית החולים אסותא שברמת החייל.

(אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

לרשת מרפאות מכבידנט יש מחירון שקוף של התמחור עבור סוגי טיפולי השיניים השונים, החל מסתימות פשוטות, ניקוי שיניים אצל שיננית, טיפולי שורש ושתלים - התעריף כולל התייחסות לעלות של המבוטחים ברובד הביטוח הבסיסי וכן בכיסויים המשלימים של השב"ן.

אלא שמבוטחים שבוחרים לקבל את הטיפול במרפאת מכבידנט אסותא ברמת החייל כפופים לתעריפון אחר - כזה היקר ב-20% מזה של כלל המרפאות האחרות. כך למשל עלותו של כתר למבוטחי מכבי מגן זהב תעמוד בכלל המרפאות על סביב 1,000 שקל ואילו במכבידנט אסותא הוא יעמוד על סביב 1,200 שקל.

במכבי טוענים כי המבוטחים מיודעים על היותה של מרפאת מכבידנט אסותא יקרה יותר, אך המציאות בשטח מראה שלא תמיד המבוטחים אמנם מקבלים על כך הודעה מראש לפני ביצוע הטיפולים. אלא שגם אם המבוטחים מעודכנים על התעריפון המיוחד, נשאלת כמובן השאלה מדוע מכבידנט אסותא יקרה ב-20%?

כשפנינו לשאול זאת את העובדים במרפאה הם ציינו כי מדובר במרפאת מומחים. על פניו טיפול על ידי רופא שיניים שביצע התמחות מיוחדת, מצדיק תשלום נוסף. אלא שבדיקה מול מכבידנט אסותא העלתה כי טיפול על ידי רופא מומחה יעלה בטיפולים מסויימים 20% מעבר לתעריפון היקר ב-20% מלכתחילה של מכבידנט אסותא.

כלומר, גם טיפולים במכבידנט שמתבצעים על ידי רופאי שיניים שאינם מומחים עולים 20% יותר מכל מרפאת מכבידנט אחרת.

טענה נוספת הייתה שהמרפאה מציעה טיפולים מיוחדים, כמו למשל טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, אלא שגם זה לא מסביר מדוע מכבידנט אסותא גובה גם על טיפולים פשוטים כמו טיפולי שורש או שיננית, 20% יותר מהתעריף הרגיל של מכבי.

גם פניית כלכליסט למכבידנט לתגובה לא העלתה תשובה שונה: "מחירון הטיפולים של מכבידנט, בכלל זה מחירון הטיפולים הייעודי למכבידנט אסותא, מפורסם באופן גלוי באתר האינטרנט של מכבידנט", לשון התגובה שבאה להראות כי המידע שקוף לחברי הקופה.

אלא שההסבר לתמחור היקר נותר מעורפל: "מכבידנט אסותא הנה מרפאה ייחודית היושבת בתוך מעטפת של בית חולים וככזו ערוכה לטפל במגוון רחב של מטופלים בעלי בעיות רפואיות מורכבות הדורשות התייחסות והיערכות מיוחדת, כגון: חולים סיסטמיים, טיפולי שיניים מורכבים, טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, מטופלים בעלי מוגבלויות וכיו"ב.

"בחלק מהפרוצדורות התמחור במכבידנט אסותא אכן יקר יותר ממרפאות מכבידנט האחרות, אך חשוב להדגיש, כי אנו מקפידים כי מידע זה בנושא הבדלי המחיר יובא לפני הלקוח טרם תחילת הטיפול, כולל האפשרות העומדת בפני הלקוחות לבחור באופן חופשי באיזו מ-53 המרפאות של הרשת הם בוחרים לקבל את הטיפול".

התגובה, כאמור, לא מסבירה מדוע הטיפולים הפשוטים והרגילים שמתבצעים במרפאת השיניים באסותא צריכים להיות יקרים יותר ב-20%, למעט הטענה שמדובר במרפאה הממוקמת בבית חולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות