אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת התפזרה: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית תוך שנה צילום: מאור שלום סויסה

הכנסת התפזרה: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית תוך שנה

לאחר דיון מרתוני, אישרה המליאה לפנות בוקר את החוק לפיזור הכנסת ברוב של 94 תומכים וללא מתנגדים או נמנעים; הצעת חוק הבחירות אושרה ברוב של 96 תומכים מול 7 מתנגדים; הבחירות יתקיימו ב-2 במרץ

12.12.2019, 06:55 | צבי זרחיה
מליאת הכנסת אישרה הלילה (ה') בשעה 03:30 בקריאה השנייה והשלישית את החוק לפיזור הכנסת. הבחירות יתקיימו ב-2 במרץ 2020, והן יהיו הבחירות השלישיות תוך שנה. בעד החוק הצביעו 94 ח"כים ולא הין מתנגדים או נמנעים. כמו כן אישרה המליאה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23 (הוראות מיוחדות), ברוב של 96 תומכים מול 7 מתנגדים. 

קראו עוד בכלכליסט

ההצבעה נערכה בתום דיון מרתוני שהחל בשעה 09:30 אתמול בוועדה המסדרת. הצעת החוק אושרה בארבע קריאות בהיותה הצעת חוק פרטית. בדיון האשימו הח"כים זה את זה באחריות להקדמת הבחירות. בהמשך אושרה ההצעה לפיזור הכנסת בקריאה ראשונה וברוב של 91 תומכים וללא מתנגדים.

נתניהו וגנץ. שוב ראש בראש, צילום: EPA, רויטרס נתניהו וגנץ. שוב ראש בראש | צילום: EPA, רויטרס נתניהו וגנץ. שוב ראש בראש, צילום: EPA, רויטרס

כפי שנחשף בשבוע שעבר בכלכליסט, הצעת החוק כללה דחייה בהחזר הלוואות של המפלגות לכנסת בהיקף של 180 מיליון שקל עד לסוף כהונתה של הכנסת ה-23 וכן את הגדלת מימון הבחירות למפלגות ב-62 מיליון שקל. ש"ס, שהודיעה השבוע על התנגדותה להעלאת המימון, תמכה בסופו של דבר בסעיף.

כן אושרו מספר הסתייגויות, בהן של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שמסמיכה את שר העבודה והרווחה באישור ועדת הכספים לקבוע שמעסיקים לא יצטרכו לשלם כפול לעובדי סיעוד בעלי אזרחות זרה ביום הבחירות, והם יקבלו שכר רגיל. כן אושרה הסתייגות של ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) העוסקת בהסמכת ועדת הכספים או ועדה זמנית אחרת של הכנסת לדון בתיקון לחוק התכנון ובנייה, תיקון שמכונה חוק קמניץ. כאמור, מדובר בסמכות דיון בלבד.

בנוסף, התקבלה הסתייגותו של סגן השר יצחק כהן (ש"ס) בעניין הסמכת ועדת הכספים לדון בתקנות לחוק התכנון והבנייה, תקנות מתוקף תיקון 101 לחוק.

"מבול של ספינים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם סרטון לפני ההצבעה ואמר: "בשעות האחרונות כחול לבן מוציאים מבול של ספינים, הם רוצים להסתיר את העובדה שהם עשו הכול כדי להימנע מהקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה שהייתה מספחת את בקעת הירדן, הם ניסו לעשות הכול כדי להקים ממשלת מיעוט עם תומכי הטרור איימן עודה ואחמד טיבי וגם בזה הם נכשלו. הם כפו עלינו בחירות חדשות, זה מיותר, וכדי למנוע שזה יחזור על עצמו - יש רק דבר אחד לעשות וזה לנצח בגדול". מכחול לבן מסרו בתגובה לסרטון של נתניהו: "תשמור קצת שקרים גם לקמפיין". נתניהו לא התייחס לדיווח שלפיו הוא שקל לוותר על חסינות מפני העמדה לדין.

ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, אמר לפני ההצבעה: "תרחיקו את הילדים מהטלוויזיה, יש בחירות. הבחירות הולכות להיות פסטיבל של שנאה ואלימות, אז שהילדים לא יהיו ליד הטלוויזיה ולא יראו מה אומרים נבחרי העם. חגיגה דמוקרטית הופכת להיות רגע הבושה של הבית הזה. לבחירות האלה יש שלוש סיבות: שוחד, מרמה, הפרת אמונים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות