אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזונות ילדים – הרחק מן הצדק והאמת?

מזונות ילדים – הרחק מן הצדק והאמת?

12.12.2019, 14:50 | יעל גיל

 מוגש מטעם DUN'S 100

החקיקה בתחום דיני המשפחה, נזנחה במשך שנים רבות. בפרט, לא חל שינוי בחוקים הארכאיים, העוסקים במזונות ילדים ובמשמורת ילדים. זאת, כאשר לגבי שני החוקים בתחומים אלו, ישבו ועדות במשך שנים והוציאו המלצות, לאחר ניתוח ובחינה מעמיקה. ועדת שיפמן בעניין מזונות הילדים המליצה עוד בשנת 2012, כי יש להשית את דמי המזונות על שני ההורים ולא רק על האב הנושא בהם לבדו, לפי הדין האישי.

הנוסחה אשר הועדה המליצה לפעול על פיה, קבעה כי יש להתחשב בגובה הכנסות שני ההורים, במספר הילדים ובזמני השהות שלהם עם כל הורה. למרות שבינינו מתהלכים אבות רבים, שלא מסוגלים לקיים את עצמם ואת ילדיהם, בשל החוק המיושן הנאכף כאן, המחוקק מתעלם מן ההמלצות החשובות וממצב האבות שנגרם בשל חוק מעוול, התעלמות מוחלטת. למרות שיש אבות אשר מגיעים לסף תהום כלכלית, כאשר הם נאלצים להעביר מידי חודש אלפי שקלים אל האם, גם כאשר שכרם זהה או נמוך מזה שלה וגם כשמתקיימת משמורת משותפת על הילדים, המחוקק שותק.

והנה בהעדר חקיקה מתאימה, ביולי 2017, הוציא ביהמ"ש העליון הלכה על פיה, דמי המזונות יושתו על שני ההורים מגיל שש ואילך. בית המשפט לענייני משפחה פוסק בהתאם להלכה, אך בית הדין הרבני, עד לאחרונה, התעלם ממנה ופסק אחרת. כתוצאה מכך, מיהרו נשים רבות להגיש לבית הדין הרבני תביעות מזונות וכך, בבית הדין הרבני, עוול המזונות נמשך. רק לאחרונה, טיפין טיפין, החל בית הדין הרבני לפסוק דמי מזונות באופן ראוי יותר ולהתחשב בפסיקתו בזמני השהות של ההורים עם הילדים. לאורך השנים נוצרו מצבים אבסורדיים וקשים מאוד, כך שבידי אב נותרו לקיומו ולקיום ילדיו אלפי שקלים בודדים ובידי האם נותרו למעלה מעשרת אלפים שקלים, גם כשהתקיימה משמורת משותפת.

עו"ד יעל גיל עו"ד יעל גיל עו"ד יעל גיל

במדינות מתוקנות בעולם, המצב שונה. במדינתנו, עד גיל שש, האב מחוייב עד היום בדמי המזונות עבור ילדיו ומגיל שש, עומדת לו הלכת בית המשפט העליון. כפי שהמחוקק לא פועל כנדרש על מנת למנוע מקשישים ומנכים, לחיות בתנאי מצוקה קשים, הוא לא חס על אבות שאין להם דרך להתקיים. יש לקוות, כי הלכת העליון תורחב בהקדם ותחול על ילדים מאז לידתם. זאת כמובן, בהתאם למצב הכלכלי של ההורים ולזמני השהות שלהם עם ילדיהם. במצב הפוליטי הנוכחי, הדרך היחידה במדינת ישראל לזכות למשפט צדק, היא לפנות לבתי המשפט ולסמוך על כך, שיפעלו לפי הלכת בית המשפט העליון. נראה שכאשר המחוקק מועל בתפקידו, רק משם יגיע קול הצדק והאמת.

משרד עו"ד יעל גיל, עוסק בדיני משפחה וגירושין

כתובת אתר : www.yaelgil.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות