אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מקום העבודה ייהפך לאטרקציה במקום למחסום" צילום: שאטרסטוק

שאלון 2030

"מקום העבודה ייהפך לאטרקציה במקום למחסום"

היכן תעמוד סין ביחס לשאר המעצמות הכלכליות? האם מגמת הצמחונות תגבר ולא נאכל עוד בשר? ומי יטוס לחלל בעוד עשור? התחזיות של מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן

19.12.2019, 15:49 | נועם לנדמן

האם למסיבה בליל הסילבסטר של 2030 נגיע ברכב אוטונומי, עם גראס חוקי ביד, בלי כסף מזומן ולאחר יום עבודה בים (כן, בדצמבר)? מאוד ייתכן, לפחות לפי התחזיות שמספק אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן, בכתבה השלישית בסדרת "שאלון 2030".

משרדי אמאזון בישראל, צילום: תומר פולטין משרדי אמאזון בישראל | צילום: תומר פולטין משרדי אמאזון בישראל, צילום: תומר פולטין

האם אירופה תישאר מאוחדת? אילו מדינות יפרשו אם בכלל?

אלדד תמיר: "יהיה גם יהיה איחוד. כשסין הופכת למעצמת על, הודו מתחזקת, וכשהמגמה העולמית היא פחות גלובלית ויותר לאומנית, האירופאים חייבים 'לעשות שריר', אחרת ייהפכו מהר מאוד ללא רלוונטיים בכלכלה העולמית".

האם הדולר יאבד את כוחו כמוביל עולמי בהשוואה לביטקוין ו/או בהשוואה למטבע קריפטוגרפי אחר?

"לא בעשור הזה. המטבע הוא מראה של הכלכלה, ובעשור הקרוב ארה"ב תמשיך להוביל את הכלכלה העולמית. הבעיה סביב המטבעות הקריפטוגרפיים היא פשוטה – ללא אימוץ מדינתי טוטאלי המגובה בכלכלה פיזית של ממש, לא יהיה שינוי דרמטי בתחום".

דולרים, צילום: שאטרסטוק דולרים | צילום: שאטרסטוק דולרים, צילום: שאטרסטוק

האם עדיין יהיה מזומן ב-2030?

"יהיה, אבל כפריט אספנים כמו בולים, או במדינות שנמצאות הרחק הרחק מאחור".

אילו ענפים יפרחו במשק? אילו ידעכו?

"יפרחו – פסיכולוגיה, פרמקולוגיה, פסיכיאטריה, כלכלה, גנטיקה, בתי אבות ורובוטיקה. ידעכו - עבודות פיזיות, שירותים חופשיים כמו רואי חשבון, עורכי דין, יועצים פיננסיים, אנשי מכירות, מתווכים למיניהם, מורים, אקדמאים ואמנים".

איך נגיע לעבודה? רכב אוטונומי?

"בהחלט. רכב שיבוא לקחת אותנו ויזרוק אותנו. לא נחזיק כלל ברכוש פיזי תחבורתי כבד (מכוניות וכו')".

איך תיראה סביבת העבודה שלנו - חללי עבודה משותפים?

"סוג של מקום כיפי שלא חייבים לבוא אליו כל יום כי נעבוד יותר מהבית, מהים או כל מקום שרק נרצה, ובכל זמן שנרצה, ללא הצורך במגבלות פיזיות. עולם החדרים ייעלם, ומקום העבודה ייהפך לאטרקציה במקום למחסום".

אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן, צילום: תמי בר שי אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן | צילום: תמי בר שי אלדד תמיר, מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן, צילום: תמי בר שי

תעשיית החלל: האם יהיו טיסות תיירים לחלל?

"זה יהיה עידן בו יהיו טיסות לחלל, אם כי עדיין מעט חסרות מטרה ותכלית, וכמובן רק לעשירים והמפונקים ואלו שרוצים להראות שהם עשירים".

הדמיית חללית של SPACEX מסביב לירח הדמיית חללית של SPACEX מסביב לירח הדמיית חללית של SPACEX מסביב לירח

האם סין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם? האם תהפוך דמוקרטיה?

"סין תעבור את ארה"ב במספרים יבשים לקראת סוף העשור הבא, אך תיתקל בבעיות רבות, בהן אי שקט כלכלי-חברתי, ואיכות חיים נמוכה יותר. זאת לצד פערים חברתיים קשים ומלחמה על החופש. כל אלו עשויים לעכב או לעצור לזמן בלתי ניתן לצפייה את העלייה במעמדה בעולם הכלכלי. להערכתי, יעברו 20-30 שנה עד שהדמוקרטיה תדפוק שם בדלת".

תעשיית המזון: האם הבשר ייעלם מהצלחת שלנו?

"לא ולא. ההיפך, גל הבריאות הצמחונית ייחלש לאור מחקרים חדשים שפורסמו ולפיהם דווקא בשר ושומן במידות הנכונות בריאים יותר מ'שאר ירקות'".

נתראה גם בעוד עשור?, צילום: PIXABAY נתראה גם בעוד עשור? | צילום: PIXABAY נתראה גם בעוד עשור?, צילום: PIXABAY

מה יהיה מקור האנרגיה העיקרי בעולם?

"סוף עידן הדלק המזהם – אנרגיה סולארית ואנרגיה גרעינית (בטוחה יותר) יהיו הדלק החדש".

האם מלחמת סייבר תחליף את השיטות המסורתיות למלחמה?

"מלחמות מתרחשות פחות ופחות בלי קשר לסייבר, ומלחמה כלכלית הכוללת שימוש בנזקים כלכליים תחליף את השימוש ה'פרימיטיבי' בחיילים, הרוגים ופצועים.

האם קנאביס יהיה חוקי בישראל?

"בהחלט. ואמור מעכשיו 'ארץ זבת חלב, דבש וגראס'".

בפרק הבא בפרויקט "שאלון 2030": מנהלת החדשנות והדיגיטל בבנק הבינלאומי, שירלי שוהם קליין, מדברת בין השאר על העתיד של יבשת אירופה

 

לכתבות הקודמות:

 

לצפייה בשאלון של פסגות לחצו כאן

לצפייה בשאלון של איביאי לחצו כאן

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות