אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבחירות בבריטניה: ג'ונסון והשמרנים בדרך לניצחון גדול צילום: Getty

הבחירות בבריטניה: ג'ונסון והשמרנים בדרך לניצחון גדול

לפי מדגם "סקיי ניוז", המפלגה השמרנית גרפה 368 מושבים ותיהנה מרוב מוחלט בפרלמנט – הלייבור של קורבין התרסקה עם 191. רה"מ ג'ונסון יוכל לאשר את הסכם הברקזיט ולהוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי

13.12.2019, 00:03 | ynet
המפלגה השמרנית רשמה ניצחון מהדהד בבחירות הכלליות בבריטניה ותיהנה מרוב מוחלט בבית הנבחרים – כך עולה מהמדגם שפרסמו הלילה (יום ו') "סקיי ניוז" ו-BBC. לפי המדגם, השמרנים הגדילו את כוחם ל-368 מושבים, הרבה יותר מ-326 המושבים שהיו צריכים להשיג כדי לזכות ברוב מוחלט. בהנחה שתוצאות האמת קרובות לתוצאות המדגם, כעת יוכל ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לאשר בפרלמנט את הסכם הברקזיט שגיבש עם האיחוד האירופי. לפי המדגם, מפלגת הלייבור בראשות ג'רמי קורבין, מבקר חריף של ישראל, התרסקה עם 191 מושבים בלבד. זה ההישג הגרוע ביותר של המפלגה מאז 1935, ואילו לשמרנים זהו ההישג הטוב ביותר מאז ימי מרגרט תאצ'ר בשנות ה-80. בעקבות התוצאות מזנק הפאונד מול הדולר בכ-2%. 

קראו עוד בכלכליסט

במהלך היום דווח על תורים ארוכים באופן חריג בקלפיות, בין השאר בלונדון ובקיימברידג'. "עמוס כאן פי 20 מאשר בבחירות של 2017", סיפרו בקלפי אחת באזור הבירה. דליה לויד, שהצביעה בלונדון, העידה: "אלה התורים הארוכים ביותר שראיתי בעשר שנות הצבעה במדינה הזאת. גם אנשי ועדת הבחירות במחוז הבחירה שלי אמרו את זה".

   

ערב הבחירות היה בבריטניה חשש משיעור הצבעה נמוך, לא רק משום שזו הפעם השלישית בארבע שנים שהבריטים נקראים להצביע בבחירות הכלליות, אלא גם בגלל מזג האוויר: זו הפעם הראשונה זה כמעט 100 שנה שהבחירות בבריטניה נערכות בדצמבר, ובאזורים רבים בממלכה מתמודדים עם גשם כבד ורוחות עזות.

ג ג'רמי קורבין, אחרי שהצביע | צילום: Getty ג

בוריס ג בוריס ג'ונסון הגיע להצביע עם הכלב | צילום: Reuters בוריס ג

 בשבועות שלפני הבחירות חזו כל הסקרים ניצחון למפלגה השמרנית, אולם סקרים בימים האחרונים – בהם סקר YouGov שנחשב לאמין במיוחד – הצביעו על צמצום הפער ועל כך שלג'ונסון לא מובטחת זכייה ברוב מוחלט בפרלמנט. ג'ונסון מקווה לעבור בהרבה את רף 326 המושבים, כדי להיות מסוגל להעביר את הסכם הברקזיט שגיבש עם האיחוד האירופי גם בלי להסתמך על מפלגות אחרות.

לאורך הקמפיין קרא ג'ונסון לבריטים להצביע לו כדי "לגמור את הברקזיט" – לשים סוף לסאגה שמשתקת את הפוליטיקה הבריטית ומפריעה לכלכלת בריטניה כבר שלוש וחצי שנים. אולם חשוב להבהיר: גם אם ג'ונסון ינצח, יקבל את אישור הפרלמנט להסכם ויוציא את בריטניה מהאיחוד בתאריך היעד – 31 בינואר – תהיה זו רק ראשיתו של תהליך בן חודשים או שנים של משא ומתן על יחסי הסחר העתידיים בין בריטניה לאיחוד.

כך או כך, הרעיון של השלמת הפרישה עצמה מצליח לפתות מצביעים רבים שמאסו בתסבוכת הברקזיט, ורוצים להשאיר אותה מאחוריהם. סקר "יוגוב" האחרון הצביע על כך שהמפתח של ג'ונסון לניצחון הוא להפיל את "החומה האדומה" של מושבים שבהם מחזיקה הלייבור כבר שנים בצפון אנגליה ובמרכזה. מדובר במחוזות בחירה שב-2016 הצביעו בעד הברקזיט, שבו תומך ג'ונסון.

מצביעים בבריטניה, צילום: AFP מצביעים בבריטניה | צילום: AFP מצביעים בבריטניה, צילום: AFP

 

בשבועות האחרונים הסתמן כי מצביעים רבים נכונים לזנוח נאמנות ארוכת שנים למפלגה זו או אחרת כדי לבחור בדרך שלדעתם היא הנכונה בכל הקשור לברקזיט. העייפות מהטלטלה הפוליטית הורגשה בקרבם היטב: "למען האמת, אני רק רוצה שזה ייגמר", סיפר נהג השבוע המשאית קלייב ג'ורדן. "אף אחד לא עושה את מה שהוא הבטיח. כולם משקרים".

 
מצביע בבריטניה, צילום: Getty מצביע בבריטניה | צילום: Getty מצביע בבריטניה, צילום: Getty

 

לקראת הבחירות קיבלו השמרנים עזרה מ"מפלגת הברקזיט" של נייג'ל פרג', התומכת בפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי. ברגע האחרון החליט פרג' שאנשי מפלגתו לא יתמודדו ב-317 מחוזות הבחירה שבמושביהם מחזיקים השמרנים כעת, כדי למנוע פיצול של קולות התומכים בברקזיט. למפלגת הלייבור, מנגד, ציפתה מלחמה על קולותיהם של מתנגדי הברקזיט מול המפלגה הליברל-דמוקרטית, הירוקים ומפלגות מוויילס ומסקוטלנד.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות