אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין וארה"ב מאשרות: הגענו להסכם סחר חלקי צילום: AP

סין וארה"ב מאשרות: הגענו להסכם סחר חלקי

בכירים בסין אמרו כי ארה"ב תבטל, בשלבים, מכסים שהטילה, וכי בייג'ינג, מצידה, תגדיל "באופן משמעותי" רכישת מוצרי חקלאות אמריקאיים; טראמפ צייץ: "זהו הסכם מדהים לכולם"; המכסים החדשים שהיו אמורים להיכנס לתוקף ב-15 בדצמבר - יוקפאו

13.12.2019, 17:23 | שירות כלכליסט

סין  וארה"ב אישרו היום כי הגיעו להסכם סחר חלקי ("השלב הראשון של הסכם הסחר"), ויעבדו במהירות כדי להגיע לחתימה עליו. בכירים בממשלת סין הודיעו על כך בתדרוך שקיימו לתקשורת, וכ-20 דקות לאחר מכן, אישר זאת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

קראו עוד בכלכליסט

סגן שר המסחר הסיני וונג שאוון אמר בתדרוך כי לפי הסיכום, ארה"ב תבטל, בשלבים, מכסים שהטילה על מוצרים סיניים. עם זאת הוא לא מסר לוח זמנים להסרת המכסים. 

לדבריו, העסקה המסתמנת כוללת נושאים כגון קניין רוחני,  העברת טכנולוגיות, רכישת מוצרים חקלאיים, שירותים פיננסיים והרחבת המסחר.

סגן שר החקלאות הסיני, האן יון, אמר כי בייג'ין תגדיל באופן משמעותי את רכישות המוצרים החקלאיים מארה"ב - גם במקרה זה לא נמסרו פרטים מדויקים.

כאמור, שעה קלה לאחר דברי הבכירים, צייץ הנשיא האמריקאי: "הגענו להסכם שלב ראשון גדול מאוד עם סין. הם הסכימו לשינויים מבניים רבים ורכישות גדולות של מוצרי חקלאות, אנרגיה, סחורות מיוצרות ועוד הרבה דברים. המכסים בשיעור של 25% יישארו על כנם, כאשר 7.5% יוטלו על השאר".

לדברי טראמפ, "המכסים שתוכננו ל-15 בדצמבר לא ייכנסו לתוקף, מאחר שהגענו לעסקה. נתחיל מיד בדיונים על השלב השני של ההסכם, ולא נחכה לאחר הבחירות לנשיאות ב-2020. זהו הסכם מדהים לכולם". מדובר במכסים בשיעור של 15% על סחורות סיניות בהיקף של 160 מיליארד דולר. בהמשך אמר טראמפ כי הוא סבור שסין תרכוש מארה"ב מוצרים חקלאיים בהיקף של 50 מיליארד דולר, וזאת באופן מיידי.

נציבות הסחר של ארה"ב אישרה כי וושינגטון תשאיר על כנם מכסים בשיעור של 25% על מוצרים סיניים בהיקף 250 מיליארד דולר, ושיעור המכסים על מוצרים סיניים בהיקף 120 מיליארד דולר יופחת בחצי ל-7.5%.

עוד נמסר מהנציבות כי ההסכם שהושג עם סין כולל התחייבוות של בייג'ינג לבצע רכישות "משמעותיות" של מוצרים אמריקאיים בשנים הקרובות.

שי ג שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ | צילום: רויטרס שי ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות