אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכונת הצפנה נדירה של הצבא הנאצי מוצעת למכירה צילום: גטי אימג'ס

מכונת הצפנה נדירה של הצבא הנאצי מוצעת למכירה

מכונת האניגמה - שלפיצוח הקוד שלה היה תפקיד מכריע בניצחון על הגרמנים במלחמת העולם השנייה - צפויה להימכר תמורת כ-100 אלף דולר; הדגם שעומד למכירה עדיין מכיל את כל החלקים המקוריים

13.12.2019, 20:32 | שירות כלכליסט

אחת ממכונות ההצפנה ששימשו את צבא גרמניה הנאצית תעמוד למכירה פומבית בסוף השבוע הקרוב, וצפויה להכניס כ-100 אלף דולר.

מכונת האניגמה הנדירה תועמד למכירה כחלק מאוסף רחב יותר של פריטי מלחמה ע"י Heritage Auctions. המוכרים מעריכים כי כ-250 מכונות כאלה עדיין קיימות. הדגם שמוצע למכירה עדיין מכיל את כל החלקים המקוריים - דבר יוצא דופן, ועליו מוטבע סמל הרייך השלישי.

   

"פיצוח האניגמה היה אחד ההישגים המדעיים המרשימים ביותר של המאה ה-20", אומר ההיסטוריון וינס הוטון, האוצר של מוזיאון הריגול הבינלאומי בוושינגטון. "רק פיתוח כלי הנשק האטומיים משתווה להשפעה שהיתה לפיצוח האניגמה על ההגעה לסיומה של מלחמת העולם השנייה".

מכונת האניגמה, צילום: גטי אימג מכונת האניגמה | צילום: גטי אימג'ס מכונת האניגמה, צילום: גטי אימג

מכונות האניגמה, שפותחו בגרמניה בשנות ה-20 וה-30, נחשבו ליצירות מופת הנדסיות וקריפטוגרפיות, במיוחד בתקופה שקדמה להופעתם של מחשבים בעולם. "זה היה מורכב מאין כמוהו, אפילו ביחס להיום", אומר הוטון. "הניסיון לפצח את המכונה באמצעות עיפרון ונייר יכול היה לקחת חיים שלמים".

מאמצים הירואיים של מדענים פולנים ובריטים לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה אפשרו לבעלות הברית לשבור את הקוד "הבלתי ניתן לפיצוח", ושיחקו תפקיד מכריע בהבסת האימפריה הנאצית.

האניגמה נחשבה לכה רגישה ומסוכנת בסוף המלחמה, עד שרוב המכשירים שנתפסו הושמדו לפקודת ווינסטון צ'רצ'יל, כך לדברי הוטון. תפקידם של מפתחי הקוד הבריטים, שבראשם עמד אלן טיורינג, נותר סוד כמוס במשך עשורים לאחר סיום המלחמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות