אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתם היסטורי על טראמפ: בשבוע הבא הצבעה על הדחה צילום: Reuters

כתם היסטורי על טראמפ: בשבוע הבא הצבעה על הדחה

ועדת המשפט בבית הנבחרים אישרה את סעיפי האישום נגד טראמפ, שיהפוך לנשיא השלישי בהיסטוריה שמתמודד עם הצבעה על הדחה במליאת הבית. "ציד מכשפות, תרמית, הונאה", הגיב טראמפ. בית הנבחרים צפוי לאשר את הדחתו, אבל הסנאט צפוי לחסום את המהלך

13.12.2019, 23:21 | ynet
הדמוקרטים ממשיכים לקדם את הליך ההדחה של נשיא ארצות הברית: ועדת המשפט של בית הנבחרים האמריקני אישרה היום (שישי) את סעיפי האישום נגד הנשיא דונלד טראמפ בגין ניצול לרעה של סמכותו ושיבוש הליכי חקירה, במסגרת הליך ההדחה נגדו בפרשת "אוקראינה גייט". זהו הצעד המשמעותי האחרון בתהליך, לפני ההצבעה על ההדחה בשבוע הבא במליאת בית הנבחרים, הצבעה שעשויה להתקיים כבר ביום רביעי.

קראו עוד בכלכליסט

בהצבעה בוועדת המשפט נשמרה החלוקה המפלגתית, כאשר 23 הדמוקרטים הצביעו בעד ההמלצות ו-17 הרפובליקנים הצביעו נגדן. בגלל הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, ההצעה להדיח את טראמפ צפויה לזכות לרוב, אך הסנאט הנשלט בידי הרפובליקנים צפוי לזכות את טראמפ במשפט ההדחה שייערך בינואר.

זוהי הפעם השלישית בתולדות ארה"ב שוועדת המשפט ממליצה להדיח נשיא מכהן. טראמפ הוא הנשיא הרביעי בסך הכול שמתמודד עם הליך הדחה והראשון שמנסה במקביל להיבחר מחדש לנשיאות. יו"ר ועדת המשפט ג'רולד נדלר אמר כי "זהו יום עצוב".

אחרי ההצבעה אמרה הדוברת של טראמפ סטפני גרישם כי הליך ההדחה הוא "הצגה נואשת". לדבריה, "הנשיא מצפה לקבל בסנאט את ההליך ההוגן שנמנע ממנו בבית הנבחרים". טראמפ עצמו אמר כי הדמוקרטים בוועדת המשפט "עשו מעצמם צחוק", וכן שב על האמירות כי הליך ההדחה הוא "ציד מכשפות", "תרמית" ו"הונאה".

דונלד טראמפ, צילום: Reuters דונלד טראמפ | צילום: Reuters דונלד טראמפ, צילום: Reuters

לפני שלושה ימים חשפו הדמוקרטים בבית הנבחרים את סעיפי האישום נגד טראמפ: ניצול סמכותו כנשיא ושיבוש הליכים בקונגרס. נדלר אמר שטראמפ ניצל את כוחו והפעיל לחץ על אוקראינה, באמצעות עיכוב הסיוע הצבאי לבעלת הברית, כדי שתפתח בחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו האנטר. ביידן נחשב לפייבוריט בפריימריז הדמוקרטיים, ויש סיכוי טוב שהוא יתמודד נגד טראמפ בבחירות 2020. נדלר אמר שטראמפ פעל מתוך אינטרס אישי – פגיעה ביריב בבחירות לנשיאות - והתעלם מהאינטרס הלאומי.

על סעיף האישום השני, שיבוש הליכים בקונגרס, אמר נדלר: "כשטראמפ נתפס, ובית הנבחרים פתח בחקירה ובהליך הדחה, טראמפ פתח בהתרסה מוחלטת וחסרת הבחנה נגד חקירת ההדחה". לפי הדמוקרטים, הניסיונות של טראמפ למנוע מהקונגרס לחקור את מעשיו הם הפרה של הזכות החוקתית.

לפני כחודשיים וחצי הודיעה ננסי פלוסי הדמוקרטית, יו"ר בית הנבחרים, על פתיחת הליך הדחה נגד טראמפ. אם, כצפוי, תאושר בבית הנבחרים ההצעה להדחת טראמפ, יעבור ההליך לסנאט. שם ייערך משפט שבו ישמשו דמוקרטים מבית הנבחרים כ"תובעים", בעוד הסנאטורים ישמשו בו כ"מושבעים".

כדי לסלק את טראמפ מהבית הלבן, יידרש רוב של שני שלישים מבין חברי הסנאט על לפחות סעיף אישום אחד. מכיוון שממילא לרפובליקנים יש שם רוב, הסיכויים לכך לא רק קטנים – אלא אפסיים. על המשפט ינצח נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס – אם כי למעשה הרפובליקנים ישלטו בו, שכן הם יוכלו לעקוף ברוב רגיל את הכרעותיו בנוגע לאופן שבו יתנהל המשפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות