אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגולדמן זאקס מאוכזבים מהסכם הסחר בין ארה"ב וסין צילום: רויטרס

בגולדמן זאקס מאוכזבים מהסכם הסחר בין ארה"ב וסין

לפי הבנק, ההפחתה במכסים האמריקאיים על סחורות סיניות אינה מספיקה, וגם קיים חוסר בהירות סביב היקף הרכש הסיני של מוצרים חקלאיים מארה"ב

14.12.2019, 10:27 | שירות כלכליסט
השלב הראשון והמצופה של הסכם הסחר בין ארה"ב וסין הגיע סוף סוף להכרעה, ושתי המדינות הכריזו עליו אתמול (ו'). עם זאת, בבנק גולדמן זאקס עדיין מתקשים להביע שמחה.

קראו עוד בכלכליסט

כחלק מההסכם הראשוני, ארה"ב הודיעה כי תשהה את המכסים בסך 15% על סחורות סיניות בהיקף של 160 מיליארד דולר שהיו אמורים להיכנס לתוקף מחר. היא אמנםתשמור על מכסי מגן של 25% על מוצרי יבוא סיניים בסך של 250 מיליארד דולר אך תחתוך בחצי את המכסים על מוצרים אחרים בסך 120 מיליארד דולר ל-7.5%. בתמורה תגביר סין את רכישת המוצרים החקלאיים מארה"ב. אולם לדברי  כלכלן הבנק ג'אן האציוס, ההורדה במכסים "נמוכה מהמצופה".

הנשיאים טראמפ ושי באחד מסבבי השיחות, צילום: רויטרס הנשיאים טראמפ ושי באחד מסבבי השיחות | צילום: רויטרס הנשיאים טראמפ ושי באחד מסבבי השיחות, צילום: רויטרס

לדבריו, "ההפחתה שבוצעה היא רק מחצית מהערכתנו הבסיסית. עדיין קיימות אי ודאויות הנוגעות למעמד ההסכם הזה ונראה שוב שכמה פרטים טכניים וחוקיים עדיין לא גובשו".

נציב הסחר של ארה"ב, רוברט לייטיזר אמר כי שני הצדדים מקווים לחתום על ההסכם בשבוע הראשון של ינואר בוושינגטון. בנוסף, הזהיר כי ממשל טראמפ לא הבטיח הורדה עתידית של מכסי המגן, והוסיף שיהיה זה נבון לשמור על סקפטיות לגבי עמידתה של סין בחלקים מסוימים בו. עוד הוסיף כי ההסכם מתייחס ל"קניין רוחני, העברות טכנולוגיות, חקלאות, שירותים כלכליים ומט"ח". ובנוסף הוא "כולל התחייבות של סין לרכישות משמעותיות נוספות של סחורה ושירותים מארה"ב בשנים הקרובות".

האציוס הוסיף כי "גורמים רשמיים, גם בסין וגם בארה"ב, לא התייחסו לרפורמות ספציפיות, ולא פורסמו פרטים ספציפיים לגבי גודל הרכישה של הסחורה החקלאית האמריקאית על ידי סין".

בכירים סינים אמרו כי בייג'ינג תגדיל את רכש הסחורה החקלאית באופן משמעותי, אך לא הוסיפו פרטים מעבר לכך. לייטיזר אמר שסין התחייבה לרכישה של סחורה חקלאית בסך 40 מיליארד דולר. ולפי ראש המועצה הלאומית לכלכלה, לארי קודלו, הרכישות הללו ייעשו לאורך שנתיים.

למרות מחסור בפרטים, אנליסטים רבים אמרו שההסכם הוא חיובי עבור שוק האג"ח בכך שיעלה את האמון בעסקים שיתרחב לעוד השקעות ורווחים תאגידיים גבוהים יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות