אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עידן עופר מקדם מהלך שיקל על הפצת מניות בזן בבורסה צילום: בלומברג

עידן עופר מקדם מהלך שיקל על הפצת מניות בזן בבורסה

לכלכליסט נודע כי חברת בתי הזיקוק מבקשת מהאוצר לאפשר למוסדיים אחזקה צולבת של 7.5% בה ובפז; רשות התחרות מסתייגת ממתן האישור

15.12.2019, 08:11 | גולן חזני

חברת בתי הזיקוק בחיפה, שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר, ביקשה ממשרד האוצר לאפשר לגופים מוסדיים להחזיק 7.5% בכל אחת משתי חברות בתי הזיקוק בארץ, פז הפועלת באשדוד, וכבר פועלת ללא גרעין שליטה, ובזן הפועלת כאמור בחיפה. ל"כלכליסט" נודע כי משרד האוצר פנה לרשות התחרות בבקשה לקבל את עמדתה בנושא, וכי הרשות בראשה עומדת מיכל הלפרין, הסתייגה ממתן האישור. עתה אמור משרד האוצר להחליט אם לאמץ את הגישה של רשות התחרות.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל בודק משרד האוצר אם לשנות את צו האינטרסים החיוניים ולאפשר אחזקת שליטה בבתי הזיקוק עם 20% ממניות בזן, במקום 30% שנדרשים כיום. מהלך כזה יאפשר לחברה לישראל למכור 13% ממניות בזן מיידית. יש לציין כי החברה לישראל מחזיקה כיום ב־33% ממניות בזן לאחר שמכרה נתח ממניות החברה. החברה לישראל הודיעה במארס האחרון כי תהפוך לחברת אחזקות וכי היא תבצע השקעות חדשות בהיקף של 500 מיליון דולר. לפי התוכנית האסטרטגית של החברה לישראל, שפורסמה בנובמבר, היא תשקיע בארבעה תחומי פעילות: פודטק, אגריטק, בריאות ותעשייה מתקדמת.

עידן עופר, צילומים: בלומברג עידן עופר | צילומים: בלומברג עידן עופר, צילומים: בלומברג

בזן הגישה את הבקשה להקלה באחזקות המוסדיים, לטענתה, כדי להקל עליה לבצע מהלך של גיוס הון. עם זאת, על רקע ההערכות שהחברה לישראל מעוניינת למכור את מניות השליטה בבזן או לפזר אותן בבורסה, נראה כי אפשרות כזו תקל על הפצת המניות בבורסה. צו האינטרסים החיוניים קובע היום כי גוף מוסדי שיחזיק יותר מ־5% בבזן או בפז, לא יוכל להחזיק ביותר מ־5% בחברה השניה. רשות התחרות לא קיבלה פניה פורמלית מבזן אלא בקשה לקבלת הנחייה מקדמית (פרה רולינג) שנעשתה דרך משרד האוצר.

העמדה המסתייגת של רשות התחרות נובעת ככל הנראה ממחקרים שפורסמו בארה"ב ובאירופה שלפיהם גופים מוסדיים מחזיקים נתח של עד 5% בכל אחת מארבע חברות מתחרות בתחום התעופה או הבנקאות, ובאמצעות האחזקה הפסיבית הן פועלות לעתים, בדרך הצבעתן באסיפות, לפגוע בתחרותיות בין החברות.

התשובה הסופית בנושא אמורה כאמור להגיע ממשרד האוצר, שככל הידוע האיץ בחודש האחרון את הדיון בנושא, ויתכן שזהו הרקע לירידה של 3% במחיר מניית בזן בסוף השבוע, לשווי של 5 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות