אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ביטקוין זה הימור במקרה הטוב; גוש היורו - יישאר מאוחד" צילום: שאטרסטוק

שאלון 2030

"ביטקוין זה הימור במקרה הטוב; גוש היורו - יישאר מאוחד"

האם סין תהפוך למעצמה הכלכלית הגדולה בעולם, מה תעשה מהפיכת הבלוקצ'יין ומדוע הרכב אוטונומי הוא חלום שכנראה לא יתגשם בעשור הבא. פרויקט "שאלון 2030" - החלק השני עם אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות

18.12.2019, 12:15 | נועם לנדמן

כיצד תיראה הכלכלה העולמית והמקומית ב-2030? בכתבה השנייה בסדרת הכתבות של כלכליסט לסיכום העשר - 'שאלון 2030' משתתף היום (ד') אורי גרינפלד, סמנכ"ל וכלכלן ראשי של פסגות. מה דעתו על עתיד הרכב האוטונומי, ואלו ענפים יפרחו במשק העולמי ובישראל?

האם אירופה תישאר מאוחדת? אילו מדינות יפרשו אם בכלל?

אירועי העשור האחרון מלמדים שהצורך של מדינות גוש היורו באיחוד גדול יותר מתמיד. מצד אחד, הגרמנים מבינים שהם לא יכולים להמשיך להטיף מוסר לשאר המדינות בגוש מבלי להתחשב בצרכיהן, ומצד שני, המדינות החלשות יותר מוצאות עצמן במקום בו הן חייבות את הסיוע של המדינות החזקות. עשור מהיום, לא רק שגוש היורו עדיין קיים, אלא שיהיה מאוחד מתמיד ויתנהלו בו תהליכים והוא יהפוך להיות לא רק איחוד מוניטארי, אלא גם איחוד פיסקאלי עם אחריות רחבה לפרלמנט האירופי.

דגלי מדינות האיחוד האירופאי, צילום: בלומברג דגלי מדינות האיחוד האירופאי | צילום: בלומברג דגלי מדינות האיחוד האירופאי, צילום: בלומברג

האם הדולר יאבד את כוחו כמוביל עולמי בהשוואה לביטקוין? ו/או בהשוואה למטבע קריפטוגרפי אחר?

הביטקוין ושאר המטבעות הקריפטוגרפים הם לא מטבעות בכלל, אלא הימור ספקולטיבי במקרה הטוב וגימיק טכנולוגי במקרה הפחות טוב. היתרון העיקרי שיש למדינות הוא היכולת להדפיס כסף ואף מדינה לא תוותר ברצון על האפשרות הזו. לכן, אף "מטבע" קריפטו לא יהפוך לכזה שיכול לתפוס את המקום של הדולר, היורו הין או השקל. מהפכת הבלוקצ'יין תוותר כזו שמאפשרת לפתח כלים מתקדמים יותר בשווקים הפיננסיים המסורתיים.

האם עדיין יהיה מזומן ב-2030?

כן. אמנם כל מדינה הייתה רוצה לוותר על השימוש במזומן על מנת למנוע העלמות מיסים, אך לבני האדם יש רצונות משלהם. שירותים רבים שנצרכים מדי יום הם כאלו שלא מעט צרכנים יעדיפו להשאיר מחוץ להישג ידם של השלטונות ולכן השימוש במזומן לא ייעלם. ייתכן בהחלט שאת השטרות והמטבעות יחליפו אפליקציות להעברת כסף שמנותקות מהמערכת הפיננסית ה"רגילה", אבל למרות שמדובר בתהליך דיגיטלי, עדיין מדובר במזומן לכל דבר.

מאני מזומני, צילום: שאטרסטוק מאני מזומני | צילום: שאטרסטוק מאני מזומני, צילום: שאטרסטוק

אלו ענפים יפרחו במשק? אלו ידעכו?

אין ספק שענף הטכנולוגיה ימשיך להיות הענף שמתפתח במהירות הגבוהה ביותר, כשהמשק הישראלי מוכיח פעם אחר פעם שהוא מצליח להוביל את התעשייה הטכנולוגית גם ברמת תתי הענפים הרלוונטיים ביותר, כפי שקרה בשנים האחרונות עם תעשית הסייבר. תחום ההנדסה הגנטית תופס תאוצה בעולם וגם בו ישתלבו כנראה לא מעט חברות ישראליות עם יכולות גבוהות ומובילות.

אורי גרינפלד, סמנכ"ל וכלכלן ראשי של פסגות, צילום: נמרוד גליקמן אורי גרינפלד, סמנכ"ל וכלכלן ראשי של פסגות | צילום: נמרוד גליקמן אורי גרינפלד, סמנכ"ל וכלכלן ראשי של פסגות, צילום: נמרוד גליקמן

 תעשיית הרכב - איך נגיע לעבודה?

רכב אוטונומי הוא חלום שכנראה לא יתגשם בעשור הבא, שכן הוא דורש השקעות ענק בתשתיות והסכמות בינ"ל על החוקים והנורמות המתאימים למערכת אוטונומית. עם זאת, בהחלט יתכן שנתחיל לראות שימוש בטכנולוגיות סמי-אוטונומיות, כלומר רכבים שעדיין נשלטים על ידי הנהגים, אך כאלה שגם ניתן לעבור בהם לנהיגה אוטונומית באזורים מסוימים שתוכננו לכך מראש, כמו מספר נתיבים ייעודיים בכבישים מהירים וכו' .

האם סין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם? האם תהפוך לדמוקרטיה?

שיעורי הצמיחה הצפויים בסין ובארה"ב הם כאלו שההפיכה של סין לכלכלה הגדולה בעולם היא בלתי נמנעת. עם זאת, בהסתכלות על רמת התוצר לנפש, סין עוד רחוקה מלהיות בליגה של העולם המערבי וזה מה שבאמת חשוב. סין הופכת ונהיית פחות ופחות דמוקרטית בשנים האחרונות וקשה להאמין שמגמה זו תשתנה, בעיקר לאור האתגרים העומדים בפניה כמו בועת האשראי, התסיסה בהונג קונג ומלחמת הסחר.

שנגחאי שנגחאי שנגחאי

אתמול בפרויקט - בית ההשקעות IBI

מחר בכתבה הבאה בסדרה - תמיר פישמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
הביטקוין מיצג ניסיון נבזי ביסודו
אסביר. מי שעומד מאחוריו עושה את זה כדי לקטוף את הרווח מבלי לקחת אחריות לשום דבר, לא לבתי חולים, לא לבתי ספר, לא לתחבורה, לכבישים, לביטחון, אז הרסנו את הכלכלה הדולרית שבהיותה מנותבת על ידי המדינה שלוקחת אחריות על כל אלו ועוד. אם הביטקוין יהיה מפוקח על ידי מדינה כמו הדולר, אז הוא יאבד את הייתרון שלו לעומת הדולר, אז הוא ייעלם.
גבי  |  18.12.19
19.
האיחוד האירופי יתפרק ללא ספק
כי ההגירה המוסלמית תגיע למצב שלא ניתן יהיה להחזיק את הגבולות פתוחים ותהיה מרידה ועליית הימין הקיצוני. הרכב החשמלי יוזל ויחליף את מנוע הבנזין ובעקבותיו דרישה לרכב אוטונומי תחילה בכבישים מסוימים (בטוחים) ואחרי כמה שנים בכל הכבישים. המזומן יפסק כי רמת הזיוף תהיה כל כך גבוהה שלא יהיה ניתן להדפיס כסף בכמויות ולעקוב אחריו. יתכן כי הדולר יוחלף ע"י מטבע בינלאומי וירטואלי קשיח שערכו צמוד לזהב (שלא ניתן להדפיס) אבל לא יהיה מטבע וירטואלי בגלל התנגדות המוסדות הפיננסים בעולם. ציר הרשע יורכב מ-3 המדינות רוסיה-טורקיה-איראן סכנה גדולה לישראל לכן השקל יאבד הרבה מכוחו
ניב  |  18.12.19
18.
ענה יפה על רוב הנושאים, הביטקוין - לכל החלמאים, סופו להתרסק!
שום מדינה (במיוחד ארה"ב) לא תוותר על המטבע שלה ולא תרצה לראות אותו מתאדה. רק מי שלמד כלכלה יודע שכוחה של ממשלה היא במשחק ההדפסה של הכסף (לעלות ולהוריד ריבית, לעלות ולהוריד שער חליפין, להרים או להוריד את האינפלציה וכו'). אין שום מצב שהביטקוין יוכל להחליף את הצורך והיכולת לקביעת מדיניות כלכלית. העתיד הוא ב-Alipay, WeChat Wallet ודומיהם. בסין נגמר לגמרי המזומן, אף אחד לא מסתובב שם עם מטבעות או שטרות. הסינים מנהלים את כל החיים שלהם דרך האפליקציות האלו. הארנקים הדיגיטלים האלו הם העתיד ולא הביטקוין!
גדי  |  18.12.19
לכל התגובות