אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"כדור הארץ לא יכול להרשות לעצמו את צריכת הבשר הנוכחית" צילום: שאטרסטוק

שאלון 2030

"כדור הארץ לא יכול להרשות לעצמו את צריכת הבשר הנוכחית"

'שאלון 2030': בכירים מגופי ההשקעות המובילים בישראל מנסים לפצח עבורכם כיצד תיראה הכלכלה העולמית בעוד עשור; אלו ענפים במשק יפרחו ואלו ידעכו, מה יהיה מקור האנרגיה העיקרי, והאם קנאביס יהיה חוקי בארץ?; על שאלות אלה ואחרות תשיב הפעם מנהלת החדשנות והדיגיטל בבנק הבינלאומי - שירלי שוהם קליין

21.12.2019, 08:41 | נועם לנדמן

האם בעוד עשור נאלץ להמשיך ולשרוד את הפקקים? מה צופן עתידו של שוק תחליפי הבשר? וכמה תיירי חלל יצפו מלמעלה על כדוה"א?

לכתבה הרביעית בסדרת הכתבות של 'שאלון 2030' - פרויקט העשור הבא, פנינו למנהלת החדשנות והדיגיטל בבנק הבינלאומי - שירלי שוהם קליין:

נתח בשר, צילום: עמית שעל נתח בשר | צילום: עמית שעל נתח בשר, צילום: עמית שעל

האם אירופה תישאר מאוחדת? אילו מדינות יפרשו אם בכלל?

אני חושבת שהאיחוד יישמר מכיוון שלאירופה אין תקומה ככוח כלכלי ופוליטי ללא איחוד. על אף פרישתה של בריטניה, גרמניה וצרפת תעמודנה בפרץ והן ישמרו על הקיים. עם זאת, קצב הצטרפות של מדינות חדשות יירד.

האם הדולר יאבד את כוחו כמוביל עולמי בהשוואה לביטקוין? ו/או בהשוואה למטבע קריפטוגרפי אחר?

לטעמי, מטבעות קריפטוגרפיים ימשיכו להיות איתנו ולהתפתח, אולם הכלכלה העולמית תמשיך להישען על סל המטבעות היציבים של הבנקים המרכזים, ובראשם הדולר. מה שכן, צפוי כי בנקים מרכזיים יאמצו גם הם טכנולוגיות כמו הבלוקצ'יין העומדת בבסיס מטבעות קריפטוגרפים למגוון שימושים.

האם עדיין יהיה מזומן ב-2030?

יהיה מזומן אך השימוש בו יפחת, כיוון שהמוטיבציה של ממשלות ורגולטורים להקטנתו, לצד התפתחות פלטפורמות תשלומים דיגיטליים המהוות תחליף למזומן, ישפיעו משמעותית על השימושים במשק. עם זאת, שוק שחור תמיד יישאר.

אלו ענפים יפרחו במשק? אלו ידעכו?

בעלייה: ענפים המבוססים על ידע מתוחכם ויצירתיות - ענפי הטכנולוגיה, השירותים הפיננסים, תעשיית הפנאי ותעשיית הגיל השלישי שיהנה מתוחלת חיים הולכת ועולה. ענפים בירידה - תעשיה כבדה, צווארון כחול ותעשיית האנרגיה הישנה - נפט, גז וכו'.

זיהום נפט בחוף ברזיל, צילום: AFP זיהום נפט בחוף ברזיל | צילום: AFP זיהום נפט בחוף ברזיל, צילום: AFP

תעשיית הרכב - איך נגיע לעבודה?

בעוד עשור – באזורים מסוימים בעולם ניתן יהיה להזמין רכב אוטונומי משירותים דוגמת אובר. יתכן כי רכבים כאלה יוגבלו לאיזורים מסוימים או אף לנתיבים יעודיים בדגש על תחבורה ציבורית. הנהג האנושי ימשיך להתעצבן בפקקים לעוד כמה שנים. בטווח של עוד 20 שנה אני מאמינה שרכב אוטונומי יהיה כלי התחבורה שלנו.

איך תיראה סביבת העבודה שלנו?

שגרת העבודה שלנו תהיה גמישה יותר, ויותר אנשים יעבדו כפרי-לנסרים (גיג אקונומי) וביותר מעבודה אחת. שעות העבודה יתגמשו ויתפתחו חללי עבודה מסוגים נוספים לצד עבודה מהבית, שבמקומות רבים אפשרית כבר היום תודות להתפתחות המיחשובית תקשורתית, אך לא מאומצת בשל שינוי תפיסתי של הארגון ששינוי כזה מצריך.

שירלי שהם קליין, מנהלת החדשנות והדיגיטל של הבינלאומי שירלי שהם קליין, מנהלת החדשנות והדיגיטל של הבינלאומי שירלי שהם קליין, מנהלת החדשנות והדיגיטל של הבינלאומי

תעשיית החלל: האם יהיו טיסות תיירים לחלל?

התוכנית השאפתנית של אלון מאסק מייעדת טיסות חלוציות למאדים כבר בשנת 2030, אך לא מסחריות. כבר היום מתי מעט - מיליונרים, יכולים להיות אסטרונאוטים לזמן קצר עבור הסכום הנכון, לדוגמא - דרך חברת ספייס אדונצ'רס עבור 40 מיליון דולר. אולם מספר האסטרו-תיירים ב-2030 לא יעלה על כמה מאות לכל היותר.

האם סין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם? האם תישאר דמוקרטיה?

סין מראה צמיחה גבוהה משל ארה"ב מזה מספר עשורים, אולם קצב הצמיחה מואט בשנים האחרונות. היום ארה"ב מספקת 25% מהתמ"ג העולמי, בעוד סין 15%. עד 2030 יש סיכוי שהכלכלות ישתוו בגודלן, אף כי מרבית התחזיות מדברות על כך שארה"ב תהיה עדיין בפער חיובי הולך וקטן.

חגיגות 70 שנה לסין הקומוניסטית , צילום: רויטרס חגיגות 70 שנה לסין הקומוניסטית | צילום: רויטרס חגיגות 70 שנה לסין הקומוניסטית , צילום: רויטרס

תעשיית המזון: האם הבשר ייעלם מהצלחת שלנו?

כנראה שלא לגמרי, אך יצטמצם משמעותית, במיוחד במדינות המפותחות והמתקדמות. שוק התחליפים המיוצרים במעבדה הולך ומתפתח והם ילכו וישתפרו בטעם ובמסחריות הייצור, כך שיוכלו לספק את הצריכה באופן אקולוגי יותר ועם פחות מצפון. כדור הארץ לא יכול להרשות לעצמו את צריכת הבשר הנוכחית. 

מה יהיה מקור האנרגיה העיקרי בעולם?

כבר היום במדינות מובילות באיחוד האירופי (שבדיה למשל), מעל 50% מהאנרגיה מקורה באנרגיה מתחדשת (שמש, תרמי, מים, רוח וכו'). סביר שמגמה זו תתרחב למירב המדינות המערביות באיחוד. השפעה גדולה עשויה להיות לסין, שהיא הצרכן העיקרי לאנרגיה מתחדשת, כמו גם להפקת אנרגיה פחמית, ולארה"ב כמובן. מקווה שהאנושות תשכיל להחליף את מרבית דלק המאובנות למקורות אנרגיה מתחדשת.

האם מלחמת סייבר תחליף את השיטות המסורתיות למלחמה?

בעוד בעולם המערבי מלחמות מסורתיות כמעט ונעלמו בעשורים האחרונים (אם מנטרלים מלחמות רחוקות מהבית), מלחמת הסייבר היא הזירה השקטה שמתחת לפני השטח. עם זאת, לצערי, באזורים אחרים בעולם, סכסוכים בסוף מתבטאים בהשתלטות על שטח ובמחיר דמים.

מערכת סייבר מרפאל, הדמיה :אתר רפאל מערכת סייבר מרפאל | הדמיה :אתר רפאל מערכת סייבר מרפאל, הדמיה :אתר רפאל

האם קנאביס יהיה חוקי בישראל?

בהחלט, ולא רק בישראל. כבר עכשיו הוא חוקי במדינתנו לצרכים רפואיים מתוך הבנה של היתרונות הרפואיים שלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
אנרגיה, אנרגיה, ועוד - אנרגיה
אנרגיה היא הפתרון לההההכללללל. גידול מזון במבנים סגורים, רבי קומות, שבהם התאורה היא מלאכותית, ומותאמת בדיוק לצרכי הצמחים הגדלים בכל יחידת שטח. שימוש במכוניות, אניות, ומטוסים שאינן/ם שורפות/ים דלקים. בנייה מהירה מתועשת. רק פיתוח מקורות אנרגיה יעילים, עוצמתיים, ובטוחים יאפשרו לעולם פיתוח כמעט אינסופי.
המגיב  |  26.12.19
8.
ישנם הרבה דברים שיקח הרבה זמן להם להתפתח...
מכונית אוטונומית רק בהתחלה ולא ברור שתוך עשור יהיו בשימוש מסחרי. תעשיית הבשר לא תצטמצם כיון שנושא בקר איננו היחידי יש את החזיר שמאוד נצרך בדרום מזרח אסיה. אנחנו מדברים על לפחות שליש מסך כל האנשים בעולם. לגבי האיחוד האירופאי ישנה בעיה קריטית כיון שבריטניה היתה הכלכלה השניה בחוזקה אחרי גרמניה. יש בעיות כלכליות עם יוון, איטליה ספרד. אין כבר מדינות שיצטרפו לאיחוד. מי שישאר נימצא עדין תחת השפעה רוסית וכל עוד פוטין שם אף אחד לא יזוז מילימטר. קנאביס לא יהיה חוקי בהרבה מדינות. רובן מתנגדות לרעיון כיון שזה מושך את הסמים הקשים אחריו. שנית זה בינתיים כישלון מסחרי בקנדה. רוב המשתמשים עדין קונים בשוק שחור כיון שאחרת פרטיהם נירשמים וארה"ב מבקשת רשימות צרכני מריחואנה מקנדה. מי שצרכן מריחואנה הוא פרסונה נון גרטה בארה"ב. סין היא קפיטליסטית עם משטר קומוניסטי. רק הסינים מצליחים לעשות זאת לפיכך לא תהיה דמוקרטית. חצי מהנבואות שלה לא עומדות בתנאים של הלך כדוה"א.
ישראלי בקנדה  |  22.12.19
6.
כולה איזו פקידה בבנק מפגר
יהירות ושחצנות לחשוב שהיא מבינה ויודעת כל כך טוב במגוון תחומים. קודם שלבנק הבינלאומי יהיה דיגיטל נורמלי (לא יהיה כי מערכת המחשוב היא מדמותה-80 וצדיק בינו הקמצן בחיים לא ירכוש מערכת מחשוב חדשה בעלות של מיליארדים). חדשנות אני לא מצפה מהבנק המפגר הזה.
דוקטור  |  21.12.19
לכל התגובות