אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בעוד עשור? הדולר יאבד את כוחו לנכסים כמו הזהב והביטקוין" צילום: שאטרסטוק

שאלון 2030

"בעוד עשור? הדולר יאבד את כוחו לנכסים כמו הזהב והביטקוין"

האם אירופה תישאר מאוחדת, מה יקרה למזומן ומתי קנאביס יהיה חוקי בארץ?; כלכלני הלמן-אלדובי לא מפחדים לצאת נגד הזרם ועונים על השאלות הקשות; כתבה שישית ב'שאלון 2030'

23.12.2019, 14:49 | נועם לנדמן

מה יגרום להמשך דעיכת ענפי הייצור בישראל, האם נעמוד בקצב התפתחות מקורות האנרגיה המתחדשות, מי (אף אחד) יעצור את התקדמות הסינים וכיצד נתייחס לאכילת בשר?

מדי יום ועד סוף השנה האזרחית, אנחנו מפרסמים גוף השקעות אחר שמתמודד עם השאלות אשר עשויות לרמוז לנו כיצד יראה העשור הכלכלי הבא. והיום - כלכלני הלמן-אלדובי עונים על 'שאלון 2030'.

עישון מריחואנה, צילום: איי פי עישון מריחואנה | צילום: איי פי עישון מריחואנה, צילום: איי פי

האם אירופה תישאר מאוחדת? אילו מדינות יפרשו אם בכלל?

האיחוד האירופי ימשיך להתקיים למרות כל הקשיים והאיומים. החלופה של דרך עצמאית נראית רעה הרבה יותר בעבור 28 מדינות הגוש. הניסיון הבלתי ממומש בינתיים של אנגליה להתנתק מהאיחוד למרות ההחלטה שהתקבלה לפני יותר משלוש שנים רק ממחיש את הקושי. בעבר היה נדמה שמדינות נוספות כמו צרפת ודנמרק יחקו את האנגלים, אך נראה שמאז פחתו הקולות התומכים ביציאה מהאיחוד במדינות אלה.

האם הדולר יאבד את כוחו כמוביל עולמי בהשוואה לביטקוין? ו/או בהשוואה למטבע?

הדולר יאבד את כוחו מול נכסים כגון הזהב והביטקוין. שנים של הדפסות בלתי מוגבלות של דולרים ישחקו את ערכו, אם כי בטווח הנראה לעין הוא ימשיך לשמש כמטבע הרזרבה העולמי. מאזן הבנק המרכזי האמריקאי התנפח בעשור האחרון פי 4 ויותר, תוך שהוא מציף את השווקים הפיננסיים בעודפי דולרים גדולים. הדפסת הדולרים כמו גם היורו על ידי הבנקים המרכזיים, מגדילים את הנזילות ומביאים לעליות בשווקים הפיננסיים, אולם במקביל הם שוחקים את כוחם של מטבעות אלה מול נכסים 'קשיחים' יותר, בעלי היצע מוגבל.

"הדולר יאבד כוחו מול נכסים אחרים", צילום: שאטרסטוק "הדולר יאבד כוחו מול נכסים אחרים" | צילום: שאטרסטוק "הדולר יאבד כוחו מול נכסים אחרים", צילום: שאטרסטוק

האם עדיין יהיה מזומן ב-2030?

מלחמה בהון השחור מחד והתפתחות חלופות דיגיטליות מאידך יביאו להיעלמות עסקאות המזומן בעשור הקרוב.

אלו ענפים יפרחו במשק? אלו ידעכו?

המשק הישראלי יתמודד בשנים הקרובות עם אתגרים כגון פיתוח תשתיות, שיפור מערכת הבריאות והחינוך והמשך מציאת פתרונות דיור לצעירים. נראה שענפי התשתיות והטכנולוגיה ימשיכו להוביל את התפתחות המשק בשנים הקרובות. לעומת זאת, השקל החזק ותנאי הסחר של ישראל מול העולם יביאו להמשך דעיכה של ענפי הייצור בישראל.

"שקל חזק יחליש את ענפי הייצור", צילום: שאטרסטוק "שקל חזק יחליש את ענפי הייצור" | צילום: שאטרסטוק "שקל חזק יחליש את ענפי הייצור", צילום: שאטרסטוק

תעשיית הרכב - איך נגיע לעבודה?

כידוע, בעיית הפקקים בישראל הולכת ומחמירה ובמקומות רבים מייצרת קושי אמיתי של עובדים להגיע בזמן למקומות העבודה. מכיוון שפתרונות של תחבורה ציבורית יעילה לא נראים באופק, יצטרכו מקומות העבודה לעבור למודלים אחרים, כמו עבודה מהבית או פיזור המשרדים באתרים שונים בהתאם למגורי העובדים.

עבודה מהבית, צילום: שאטרסטוק עבודה מהבית | צילום: שאטרסטוק עבודה מהבית, צילום: שאטרסטוק

כיצד תיראה סביבת העבודה שלנו?

המשרד כפי שאנחנו מכירים אותו היום יעלם. מחירי הנדל"ן ובעיות התחבורה יצמצמו את שטח המשרדים, הם יהפכו לחללים משותפים ורוב העבודה תעשה מרחוק.

תעשיית החלל: האם יהיו טיסות תיירים לחלל?

לא נזכה לראות טיסות תיירים סדירות לחלל. העלות הגבוהה לצד בעיות בטיחות וביטוח לא יאפשרו לשוק זה להתפתח לממדים המוניים בקרוב.

האם סין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם? האם תהפוך לדמוקרטיה?

סין תהפוך בשנים הבאות לכלכלה הגדולה בעולם, תוך שהיא מתאימה את עצמה למודל ליברלי יותר, אם כי לא באמת דמוקרטי. נראה שלמרות האתגרים הגדולים, מצליח השלטון לנווט את השינוי מכלכלת ייצור וייצוא לכלכלת צריכה ושירותים. בדומה לניסיון הישראלי מהעבר הרחוק, נדמה שמכסים וחרמות שמנסים להגביל את הכלכלה הסינית רק יגרמו להאצת פיתוחים טכנולוגיים שיאפשרו למשק הסיני להשלים פערים מול התעשייה האמריקאית והאירופאית ויחזקו את עצמאותה הכלכלית.

האם מלחמת הסחר רק תחזק את המעצמה מהמזרח?, צילום: שאטרסטוק האם מלחמת הסחר רק תחזק את המעצמה מהמזרח? | צילום: שאטרסטוק האם מלחמת הסחר רק תחזק את המעצמה מהמזרח?, צילום: שאטרסטוק

תעשיית המזון: האם הבשר ייעלם מהצלחת שלנו?

תחליפי הבשר יהוו חלק גדל והולך מהתפריט. אכילת בשר תהפוך במקומות מסויימים 'לא לגיטימית' כמו עישון. השנה, בעיקר בעקבות הנפקתה המוצלחת של חברת ביונד מיט (Beyond meat), הופנתה תשומת הלב של השווקים הפיננסיים למגמה הולכת ומתרחבת של מעבר למזון בריא יותר. יהיו הסיבות אשר יהיו – דאגה לאיכות הסביבה, שיקולי בריאות או מוסר, נראה שהשינוי אצלנו בצלחת החל.

בשר על האש, צילום: רונית סבירסקי בשר על האש | צילום: רונית סבירסקי בשר על האש, צילום: רונית סבירסקי

מה יהיה מקור האנרגיה העיקרי בעולם?

יעדי יעילות אנרגטית והפחתת פליטת גזי החממה מובילים את מדינות העולם לפיתוח מואץ של מקורות אנרגיה מתחדשת כגון רוח ושמש. נראה בהקשר הזה שהיעד שהציבה מדינת ישראל העומד על 17% ממשק האנרגיה עד שנת 2030 הוא צנוע ולא מספק. ברמה העולמית נראה שקפיצת המדרגה תגיע עם התפתחות של פתרונות אחסון האנרגיה המזדמנת בצורה יעילה וזולה.

האם מלחמת סייבר תחליף את השיטות המסורתיות למלחמה?

הסייבר מצד אחד ואמצעי לחימה מרחוק כמו לוויינים, מל"טים ונשק מונחה ייתר את רוב הכוח הצבאי המסורתי. מבחינת תקציבים מעניין יהיה לראות אם מקבלי ההחלטות ישכילו להתאים את תכניות העבודה לאיומים הרלוונטיים לשדה הקרב העתידי.

הדמיה: התעשייה האווירית - סייבר, אבטחה הדמיה: התעשייה האווירית - סייבר, אבטחה הדמיה: התעשייה האווירית - סייבר, אבטחה

האם קנאביס יהיה חוקי בישראל?

לא נראה שיהיה קנביס חוקי בישראל והאמת היא שאין לזה כל הצדקה.

לכתבות הקודמות של 'שאלון 2030':

בית ההשקעות מיטב דש 

בנק הבנילאומי

 

בית ההשקעות תמיר פישמן

 

בית ההשקעות פסגות

 

בית ההשקעות IBI

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות