אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות: ממליצים על מחיר של 150 שקל לכל 10 גרם קנאביס צילום: שטארסטוק

משרד הבריאות: ממליצים על מחיר של 150 שקל לכל 10 גרם קנאביס

ציין בתגובתו לצו הביניים של בג"ץ כי לא יאפשר מכירת מוצרי קנאביס רפואי ללא תקינה; המליץ כי המחיר המירבי לילדים עד גיל 18 יעמוד על 470 שקל ללא קשר לכמות הנרכשת, ולהוריד את מרווח הרווח של בתי המרקחת מכ-25%-45% על כל מכירה ל-30 שקל בלבד

16.12.2019, 22:52 | צלי גרינברג

משרד הבריאות הגיש היום (ב') תגובה לצו ביניים של בג"ץ, במסגרתה ציין, כי לא יאפשר מכירת מוצרי קנאביס רפואי ללא תקינה, וכי הוא ממליץ לבג"ץ לקבוע מחיר של 150 שקל לכל 10 גרם קנאביס רפואי. המשרד המליץ עוד להוריד את מרווח בתי המרקחת מכ-25%-45% לכל הנפקת מרשם ל-30 שקל בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

המשרד כתב בתגובתו לגבי המחיר, כי "מוצע לקבוע כי המחיר המירבי לכל 10 גרם של מוצרים העומדים בכל כללי האיכות יעמדו על 150 שקל, כולל מע"מ. למחיר זה יתווסף, ככל שהניפוק ייעשה בבית מרקחת, מרווח קבוע, לא תלוי במינון, של 30 שקל. המחיר המירבי לילדים עד גיל 18 יהיה לכל היותר 470 שקל ללא קשר לכמות הנרכשת, בין אם בבית מרקחת ובין אם באספקה ישירה".

 , צילום: צלי גרינברג צילום: צלי גרינברג  , צילום: צלי גרינברג

המלצת משרד הבריאות היא על מחיר הקנאביס הרפואי שיחול עד לפקיעת צו הביניים ב-31 למרץ 2020. צו הביניים של בג"ץ מאוקטובר האחרון חייב את משרד הבריאות לאפשר מכירת מוצרי קנאביס רפואי במסגרת לה היו רגילים המטופלים – ה'הסדרה הישנה' (המצב טרום רפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות המחייבת מעבר המוצרים בתקינה ומכירתם באמצעות בתי המרקחת, המייקרים את מחיר הקנאביס הרפואי מכ-10 שקל לגרם לכ-20 שקל לגרם).

המשרד הוסיף, עם זאת, כי הוא לא מוותר על התקינה וכי "אין כל מקום לאפשר ייצור מוצרי קנאביס בתנאים ובסטנדרטים שאינם הולמים ייצור של מוצרים רפואיים" ובהמשך התגובה הוסיף, כי "אין כל אפשרות לחזור למצב שבו שיטות הייצור ומנגנוני הבטחת בטיחות ואיכות המוצרים, לא יהלמו את ייצורם של מוצרים לשימוש רפואי".

תקינת המוצרים מחייבת מעבר מוצרי הקנאביס הרפואי במפעלי הייצור לשם בדיקת התוצרת וייצור המוצרים בחדרים נקיים – דבר המייקר את מוצרי הקנאביס הרפואי בכ-15%-30% ממחירם טרום דרישת התקינה שעמד על 370 שקל לכל כמות שנרשמה למטופל על ידי הרופא המטפל.

אנשי חברות הקנאביס הרפואי קיבלו את המחיר המומלץ ברגשות מעורבים; חלקם טוענים כי שולי הרווח שלהם ניזוקים מהמלצת המחיר של משרד הבריאות בשל הצורך בעלויות התקינה, אך חלק אחר מהם טוענים, כי הורדת אחוזי העמלה של בתי המרקחת למחיר אחיד של 30 שקל לכל ניפוק קנאביס רפואי מאפשרת להם לעבור את התקופה הנדרשת בצו הביניים, גם אם מדובר ברווח שולי נמוך יחסית.

"המשרד יחסל את הרפורמה"

דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים, אמר לכלכליסט, כי "אם המהלך יתממש, משרד הבריאות יחסל לעצמו את הרפורמה. אין לנו, בתי המרקחת, אפשרות לנפק קנאביס רפואי במרווח שהומלץ. משרד הבריאות יצרטך למצוא מישהו אחר שינפק למטופלים. מה לגבי ביטול המע"מ על המוצרים? המדינה מרוויחה פי 2 ממני על כל ניפוק. לפי הודעות חברות הקנאביס לבורסה, עלות גרם קנאביס רפואי היא בין 2 ל- 5 שקל לגרם. בחשבון פשוט ניתן לאמר שיש כאן מי שנהנה ממרווח חזירי, וזה לא הרוקחים".

משרד הבריאות צירף נתונים במסגרתם כ-35% מהמטופלים ישלמו סכום הנמוך מהמחיר ששילמו בעבר, שעמד כאמור על 370 שקל לכל כמות שנרשמה להם על ידי הרופא המטפל, וכ-64% מהם ישלמו מחיר הנמוך במעט מזה שהיה נהוג ב'הסדרה הישנה', כולל הוצאות שינוע – תוספת של 100 שקל המעלה את מחיר הקנאביס הרפואי ל-470 שקל לכל כמות שנרשמה להם על ידי הרופא.

המשרד הדגיש בתגובתו, כי אין במחיר המוצע על ידיו כדי לקבוע קביעה מחייבת לגבי המלצה עתידית של ועדת המחירים, וכי ההמלצה ניתנה בשל צו הביניים בלבד.

ממשרד הבריאות נמסר: ״אנו מודים לבג"ץ ולמשנה לנשיאה השופט מלצר והשופטים סולברג והנדל שהחזירו את המדינה לתקן את הדרוש תיקון - וזה המחיר. המחירון שהוצע על ידי המשרד בהמשך לצו קובע מחיר מירבי לילדים חולים עד גיל 18 ללא יוצא מן הכלל במחיר של 470 שקל ללא קשר לכמות, וזוהי בשורה אמיתית שמגיעה אלא בזכות התערבות בג"ץ. שאר המחירים בנויים בצורה הדרגתית והם נמוכים בצורה משמעותית מהמחירים הנהוגים כיום בפועל והכל בסטנדרט המבטיח איכות".

דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי, מסרה לכלכליסט כי "לבעלי השכר המנופח במשרד הבריאות יש מחשבה שחולים קשים, המתקיימים מביטוח לאומי, יכולים להרשות לעצמם לרשות טיפול ב-2'000 שקל בחודש. הם מתעלמים מהעובדה שרבים מחולי הסרטן וניוון השרירים מטופלים בכ-80 עד 120 גרם בחודש, בנוסף להיותם סיעודיים. המינון הממוצע בקרב חולי הפוסט טראומה הוא 60 גרם לחודש. אין בהצעת משרד הבריאות דבר מלבד התנשאות של פקידים דשנים, או עצימת עיניים למספרים האמיתיים. אנו בטוחים, לעומת זאת, שכבוד בית המשפט לא יתעלם מהמספרים האמיתיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות