אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרבור גרופ ומיטב דש הרוויחו בשלוש שנים 23 מיליון דולר על נכס בניו יורק צילום: Scott Barfield

בלעדי לכלכליסט

הרבור גרופ ומיטב דש הרוויחו בשלוש שנים 23 מיליון דולר על נכס בניו יורק

בשנת 2016 רכשו הקרן (95%) ובית ההשקעות (5%) נכס מולטי פמילי בעיר; לאחר שהשקיעו בשדרוגו 4 מיליון דולר, הוא נמכר ב־180 מיליון דולר - מחיר המשקף תשואה של 52% על ההון

17.12.2019, 07:36 | אורי גלאור

קרן השקעות הנדל"ן הישראלית־אמריקאית הרבור גרופ ובית ההשקעות מיטב דש השלימו מכירת נכס מולטי פמילי בניו יורק ב־180 מיליון דולר. הנכס, שכולל 504 יחידות דיור, נרכש ב־2016 בעלות של 147 מיליון דולר. לכך מצטרפות עלויות עסקה ונלוות, שהסתכמו ב־6 מיליון דולר, וכן 4 מיליון דולר שהשקיעו הרבור גרופ ומיטב דש בשיפור ובשדרוג יחידות הדיור. שתי החברות השקיעו ברכישה 47 מיליון דולר הון עצמי ונטלו הלוואה של 110 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הרבור גרופ החזיקה ב־95% מהנכס. ביתר החזיק מיטב דש, שהשקיע בו באמצעות קופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות. מחיר המכירה משקף תשואה של 52% על ההון. שיעור התשואה הפנימי (IRR) הסתכם ב־15.5%.

נכס של הרבור גרופ ומיטב דש בניו יורק, צילום: Scott Barfield נכס של הרבור גרופ ומיטב דש בניו יורק | צילום: Scott Barfield נכס של הרבור גרופ ומיטב דש בניו יורק, צילום: Scott Barfield

שיתוף הפעולה בין הרבור גרופ למיטב דש, שהחל ב־2016 ובמסגרתו נרכש הנכס ונמכר, הניב 20 עסקאות משותפות לרכישת נדל"ן בארה"ב, בהיקף כולל של יותר ממיליארד דולר. הנתח של מיטב דש, שהשקיע בעסקאות הללו 130 מיליון דולר עד היום, עומד על 15% בממוצע בכל עסקה. מיטב דש אינו בית ההשקעות היחיד שיצר שיתופי פעולה עם הרבור גרופ. הקרן ביצעה עסקאות גם עם חברות הביטוח מנורה מבטחים, מגדל וכלל ביטוח.

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי של מיטב דש, אמר ל"כלכליסט": "בשנים האחרונות הגדלנו משמעותית את ההשקעות בנדל"ן בארה"ב באמצעות קופות הגמל והפנסיה. בחלק מהנכסים שרכשנו עם הרבור גרופ יושמה תוכנית השבחה שהצליחה, ולכן נראה נכון לממש אותם. אנו צופים כי נכסים נוספים שרכשנו עמה ייהנו גם הם מעליות שווי, שישתקפו בתשואות לעמיתים. ככלל, אנו פועלים להמשיך את הגדלת החשיפה שלנו לנדל"ן בארה"ב בכלל, ובמולטי פמילי בפרט. סביבית הריבית הנמוכה צפויה לתמוך בעליית שווי של נכסים ולהפחית את עלויות המימון, מה שיאפשר לנו להמשיך לפעול לאיתור הזדמנויות".

המטה של הרבור גרופ, שנוסדה ב־1985, ממוקם בנורפוק, וירג'יניה. לקרן, שמנוהלת על ידי ג'ורדן סלון, יש כיום פורטפוליו של 200 נכסים, ששוויו הכולל 10 מיליארד דולר. הנכסים כוללים 30 אלף יחידות דיור להשכרה ונדל"ן מסחרי, ועד היום הקרן מימשה נכסים ב־8.2 מיליארד דולר.

הרכישות שמבצעת קרן ההשקעות עם מיטב דש הן קטנות באופן יחסי. את העסקה הגדולה בתולדותיה ביצעה הרבור גרופ בשנת 2017, אז רכשה תיק נכסים הכולל 9,400 יחידות דיור ב־1.8 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות