אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: בריטניה תגביל את תקופת המעבר אחרי הפרישה מהאיחוד צילום: AFP

דיווח: בריטניה תגביל את תקופת המעבר אחרי הפרישה מהאיחוד

לפי החוק שתגיש ממשלת בריטניה לאישור הפרלמנט - תקופת המעבר שאמורה לשמש כתקופת הסתגלות לשני הצדדים ותהווה את הזמן המכריע להגיע להסכם סחר בין האיחוד האירופי לבריטניה, תסתיים בדצמבר

17.12.2019, 12:18 | שירות כלכליסט
חוק הברקזיט שתביא ממשלת בריטניה לאישור הפרלמנט לא יאפשר את הארכת תקופת המעבר - אחרי דצמבר 2020. כך לפי דיווחים בבריטניה. בעקבות הידיעות עולה הפאונד ב-1% מול הדולר.

קראו עוד בכלכליסט

התקשורת המקומית דיווחה בשלישי שראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, יוסיף עדכון לחוק הברקזיט (אשר היה ידוע בכינויו חוק הסכם הפרישה) שיבטל באופן מוחלט את האפשרות להארכת תקופת המעבר מעבר לחודש דצמבר 2020. על כן, בריטניה צפויה לעזוב את האיחוד עד 31 בינואר 2020.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון עם שובו לדאונינג 10 | צילום: אי פי איי ראש ממשלת בריטניה בוריס ג

תחילה ירד הפאונד לשפל של 1.3236 דולר. 0.7% מרמתו בשני, בעקבות הדיווח ברשת ITV הבריטית, ומאוחר יותר ב-BBC ורשתות תקשורת נוספות. מוקדם יותר בשלישי, הפאונד ירד קרוב ל-0.4 אחוז מול הדולר, ונסחר ב-1.3283 לפני שנחלש עוד ל-1.32 דולר.

תקופת המעבר אמורה לשמש כתקופת הסתגלות לשני הצדדים, ותהווה את הזמן המכריע להגיע להסכם סחר בין שתי הישויות.

בזמן הזה, חוקי האיחוד ימשיכו להיות תקפים על הממלכה הבריטית כאילו היא עדיין חברה רשמית, אך כבר לא תהיה בעלת ייצוג בגופים מקבלי ההחלטות באיחוד. כרגע, ישנה בחוק האפשרות להאריך את תקופת המעבר עד לשנתיים, במידה ושני הצדדים מסכימים לכך.

ישנה סקפטיות סביב האפשרות שהאיחוד והממלכה המאוחדת יגיעו להסכם סחר בזמן הקרוב. עם זאת, נפילתו של הפאונד קשורה לחששות שהסיכויים שהברקזיט יושלם ללא הסכם גברו.

מפלגת השמרנים של בוריס ג'ונסון זכתה בניצחון מהדהד בבחירות הכלליות שהתקיימו בשבוע שעבר והשיגה רוב של 80 מושבים בפרלמנט, ניצחון המאפשר לה להמשיך ולקדם את הברקזיט ביתר קלות.

הצעד עליו דווח הוצג כדרכה של הממשלה להראות למצביעים שהיא נחושה לבצע את הברקזיט ללא דיחוי.

מאז משאל העם ביוני 2016, בריטים רבים הפכו מתוסכלים עם מציאות פוליטית במשבר. הצלחתה של המפלגה השמרנית בבחירות האחרונות קשורה ברובה לעובדה כי המפלגה שמה את הברקזיט בראש סדר היום שלה, עם המנטרה "לבצע את הברקזיט".

הצעדים האחרונים של הממשל משכו ביקורת מהאופוזיציה. שר הצללים של הברקזיט, קייר סטראמר, אמר כי הממשל מייצג "התנהגות פזיזה וחסרת אחריות, המתאימה לבוריס ג'ונסון".

רויטרס דיווחה כי השר מיכאל גוב, ממפלגת השמרנים השולטת, אמר בשלישי שהממשל מחויב להבטחת הסכם סחר עם האיחוד עד סוף 2020.

פאונד חלש המריץ את ההון העצמי של הממלכה בשלישי עם ציפיות לפתיחה גבוהה יותר של מדד ה-FTSE 100 הלונדוני.

מארטן גירדינק, ראש הון עצמי אירופאי בחברת ההשקעות NN, אמר ל-CNBC בשלישי כי הדיווח האחרון מבריטניה "יפיק עוד רגעים מותחים לסיפור הברקזיט. אמר ל-CNBC."אבל אני כן חושב כי העובדה שלג'ונסון יש רוב כל כך גדול בפרלמנט' מאפשר לו ביתר קלות להגיע להסכם". עם זאת, גירדינק הזהיר משקיעים כי "עדיין נדרש זמן בכדי להבין איך יסתיים כל זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות