אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופטבנק ו־Oyo הסתבכו עם בעלי המלונות הסינים צילום: רויטרס

FT

סופטבנק ו־Oyo הסתבכו עם בעלי המלונות הסינים

ענקית הטכנולוגיה היפנית קיוותה שההשקעה בקבוצת המלונות ההודית תהיה נקודת אור בטלטלות האחרונות שלה, אלא שכעת 172 מלונאים בסין מאיימים על Oyo בתביעה בטענה שלא שילמה להם את הכספים שהבטיחה

17.12.2019, 19:33 | טום הנקוק, וונג שוג'יאאו, פייננשל טיימס
אויו (Oyo), קבוצת בתי המלון שבסיסה בהודו, ואחד ההימורים הגדולים ביותר של סופטבנק, מתמודדת עם חוסר שביעות רצון מצד בעלי מלונות בסין, הטוענים כי לא קיבלו את התשלומים שהובטחו להם.

קראו עוד בכלכליסט

ענקית הטכנולוגיה היפנית הזרימה כסף רב לאויו, העוסקת במיתוג מחדש ושיפוץ של מלונות זולים ברחבי העולם ומקדמת אותם בפלטפורמה המקוונת שלה.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

כשברשותה כסף מזומן רב המיועד להתרחבות, אויו משכה בעלי מלונות סינים בהבטחה להכנסה יציבה, ללא קשר למספר האורחים שיגיעו ללון אצלם. לפי אויו, היא חתמה על חוזים עם 19 אלף בתי מלון ב־338 ערים בסין.

אבל מכתב שעליו חתומים 172 בעלי בתי מלון סיניים מאשים את החברה בהטלת "חשבונות בלתי ברורים וניכויים שרירותיים", ומאיים בהליכים משפטיים במידה ואויו לא תתייחס לתלונות "לאלתר".

סבב הגיוס האחרון של אויו שנערך השנה הכפיל את שוויה שעומד כעת על 10 מיליארד דולר. מהלך זה מעודד מבחינת סופטבנק, בשעה שהיא מתמודדת עם נפילת השווי של ההימור הגדול ביותר שלה, WeWork.

ה"פייננשל טיימס" יצר קשר עם 25 בעלי מלונות בסין שעובדים עם אויו, 15 מתוכם טענו כי סיימו את ההתקשרות עם החברה או שהם שוקלים לעשות זאת. בעלי המלונות טוענים כי מאז יולי אויו משלמת להם פחות מהסכום הקבוע אליו התחייבה, תוך שהיא עורכת שנויים בחוזה הדיגיטלי ללא הסכמה ומטילה קנסות מבלי לנמק.

"התקשורת שלנו עם בעלי המניות החשובים ביותר שלנו - בעלי המלונות - כנראה לא מספיקה", מסרה אויו. "נשפר את ההתנהלות הפנימית ואת המודל העסקי שלנו כדי לשרת טוב יותר את השותפים שלנו".

שימור המלונות בסין הוא קריטי עבור אויו שכן היא משקיעה סכומים גבוהים בחידוש מלונות במעצמה האסיאתית. החברה מסרה לעיתון כי תשקיע סך הכל 100 מיליון דולר למטרה זו.

שי ג'ינגיואן, בעליו של גסטהאוס בין 46 חדרים בשיאמן, אמר כי היה קשה לסרב לאויו, שהבטיחה הכנסה שנתית קבועה של יותר ממיליון יואן, שתיכנס לכיסו על בסיס חודשי. "לא משנה אם העסקים יהיו טובים או גרועים אקבל את הכסף, כך שאני יכול להיות רגוע". משום שההוצאות השנתיות של הגסטהאוס מסתכמות ב־860 אלף יואן, בעליו מאמין כי העסקה משתלמת לשני הצדדים.

על פי החוזה שאויו מפעילה מול המלונאים, כל הכנסה מעל המינימום המובטח תתחלק בין החברה ובעלי מקום האירוח. אויו מקבלת את הזכות הבלעדית לתמחור החדרים ותקבל את הכספים שיגיעו מהזמנות שמתבצעות דרך הפלטפורמה המקוונת שלה, או פלטפורמות מקוונות אחרות.

לדברי שי, החודש העבירה לו אויו סכום הנמוך ב־10,000 יואן מזה שסיכמו, מבלי לספק הסברים. לאחר שפנה אל החברה היא סיימה את החוזה מולו ושלחה לו מכתב המאיים בהליכים משפטיים על תביעת דיבה. אויו סירבה להתייחס לנושא.

לאור ריבוי המקרים, המלונאים הממורמרים מתקבצים לחזית אחת. ברשת החברתית וויצ'ט קיימות כעת לפחות חמש קבוצות של בעלי מלונות סינים שהתאגדו במטרה לזכות בפיצוי הולם מאויו. בכל קבוצה חברים מאות מלונאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות