אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 8 שעות: שוחררו אחרוני הישראלים שעוכבו בנמל התעופה במוסקבה צילום: שאטרסטוק

אחרי 8 שעות: שוחררו אחרוני הישראלים שעוכבו בנמל התעופה במוסקבה

עשרות ישראלים, בהם ילדים, עוכבו לאחר נחיתת טיסת אל על. נלקחו מהם טביעות אצבעות והם נשאלו אינספור שאלות. מוסקבה טענה: "מדי יום מעוכבים בישראל כ-20 תיירים רוסים"

18.12.2019, 18:35 | איתמר אייכנר, ynet

הרשויות בנמל התעופה במוסקבה שחררו את אחרוני הישראלים שעוכבו הבוקר לתשאול. בסך הכל עוכבו 46 ישראלים עם נחיתתם ברוסיה, והתשאולים האחרונים הסתיימו לאחר 8 שעות.

לאחר שהשבוע גורשו 11 ישראלים, בהם אנשי עסקים בכירים מאוד, ועל רקע היחסים המתוחים עקב פרשת נעמה יששכר, עוכבו הבוקר (ד') 46 ישראלים שנחתו בטיסת אל על בנמל התעופה דומודדובו במוסקבה. הישראלים עוכבו ללא סיבה נראית לעין והעיכוב נמשך יותר מארבע שעות. גורם רוסי: "תבדקו כמה תיירים מרוסיה ישראל מסרבת להכניס בשנה. במחצית הראשונה של 2019 סורבו כניסה כ-3,000 תיירים".

נמל התעופה דומודדובו במוסקבה , צילום: שאטרסטוק נמל התעופה דומודדובו במוסקבה | צילום: שאטרסטוק נמל התעופה דומודדובו במוסקבה , צילום: שאטרסטוק

רוב הנוסעים הישראלים בטיסה, כולל ילדים קטנים, נלקחו לאזור צדדי שהוכן מראש והדרכונים נלקחו מהם. מאותו רגע החל תהליך תשאול איטי שבוצע על ידי אנשי בטחון רוסים. לעתים אותם אנשי ביטחון תשאלו את אותו אדם 4-5 פעמים. אחת הנוסעות בטיסת אל על פרצה בבכי וצעקה על השוטרים הרוסים: "אתם מעכבים אותנו כבר יותר מארבע שעות. זאת סתם אנטישמיות".

אנשי הביטחון שאלו את המעוכבים שאלות רבות, ובהן "מה אתה עושה ברוסיה" ו"עם מי אתה נפגש". ישראלים שבאו לפגוש חברים התבקשו לתת את המספרים שלהם ואיש הבטחון שוחח איתו כמה פעמים. מחלק מהישראלים, בהם יוצאי רוסיה, נלקחו טביעות אצבע. חלק מהישראלים התבקשו למסור את המספר הסידורי של הנייד.

בתחילת השבוע גורשו כאמור 11 ישראלים, מתוכם שמונה אנשי עסקים בכירים מאוד - כולל נציגים של גוגל ואפל ישראל. הסיבה העיקרית לגירוש היא שהם אינם מצוידים באשרה הנכונה. לא הועילו טענות המגורשים שזו לא הפעם הראשונה שבה הם מגיעים לרוסיה.

בסך הכול, מאז תחילת החודש סורבה כניסתם של 29 אזרחים ישראלים לרוסיה, בהם גם אנשי עסקים בכירים ומנהלי חברות ישראליות מהשורה הראשונה. ב-23 מקרים מדובר בסירובי כניסה מ-13 טיסות של אל על לנמל התעופה דומודדובו.

בנוסף יש עוד שישה מגורשים מנמל התעופה שרמטייבו בטיסות אחרות שאינן של אל על. אחד ההסברים לתופעה היא נקמה רוסית על כך שיש גידול במספר האזרחים הרוסים שכניסתם לישראל סורבה והם גורשו בחזרה - וזאת למרות שלשתי המדינות יש הסכם פטור מאשרה.

ממשרד החוץ נמסר: "משרד החוץ בודק את הנושא מול משרד החוץ הרוסי ופועל על מנת שתיירים ואנשי עסקים ישראלים יוכלו להמשיך ולהיכנס לרוסיה, כפי שהיה עד כה. זאת במיוחד כאשר ברור שלשתי המדינות אינטרס משותף בעידוד התיירות ההדדית וקשרי הסחר הבילטראליים".

משגרירות רוסיה בישראל נמסר: "על פי הנתונים שבידינו, נכון ל-1 בדצמבר 2019 5,771 תיירים רוסים לא הורשו להכנס לישראל. רק באוקטובר 2019 לא נכנסו לישראל 568 תיירים רוסים, בנובמבר 2019 - 569. כל יום כ-20 תיירים שמגיעים לישראל עם כסף וטיול מאורגן מעוכבים ונשלחים בחזרה לרוסיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות