אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל מחרימה את טורקיה: הפסיקה לאשר שיווק של מכשירי אנדרואיד במדינה צילום: איי אף פי

גוגל מחרימה את טורקיה: הפסיקה לאשר שיווק של מכשירי אנדרואיד במדינה

סכסוך הגבלים עסקיים בין הרגולטור הטורקי וגוגל הסתיים בהפסקת מתן רישיונות למכשירי אנדרואיד שמשווקים במדינה. הסיבה העיקרית היא התעקשותה של גוגל להשאיר את מנוע החיפוש שלה כברירת מחדל במכשירים

19.12.2019, 10:54 | שירות כלכליסט
גוגל הפסיקה השבוע לספק רישיונות לסמארטפונים הנמכרים בטורקיה ועליהם מותקנת מערכת ההפעלה אנדרואיד. המשמעות היא כי מכשירים אלה לא יוכלו להימכר עם שירותיה של גוגל, בדיוק כמו מכשירי וואווי הסינים.

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה למהלך של גוגל היא שהממונה על התחרות הטורקי קנס את החברה ב-93 מיליון לירה (17.4 מיליון דולר), לפני שנה, בעקבות הפרות של חוקי ההגבלים העסקיים של המדינה. גוגל הגיבה בשינויים שהכניסה בהסכמים עם שותפיה העסקיים, אך לפי הדיווחים, הרגולטור עדיין לא היה מרוצה, מכיוון שגוגל לא הרשתה להכניס שינויים למכשירים כך שמנוע החיפוש המרכזי נותר זה של גוגל.

גוגל חסמה הפצה של מכשירי אנדרואיד בטורקיה, צילום: OctoDev גוגל חסמה הפצה של מכשירי אנדרואיד בטורקיה | צילום: OctoDev גוגל חסמה הפצה של מכשירי אנדרואיד בטורקיה, צילום: OctoDev

גוגל מסרה בהצהרה כי הודיעה לשותפיה העסקיים שלא תאשר בקשות רישיון לטלפונים עם אנדרואיד בשוק הטורקי. המשמעות היא שמכשירים אלה יגיעו ללא גישה לגוגל פלייסטור או לאפליקציות כמו ג'ימייל ויוטיוב. המשתמשים יוכלו אמנם לגשת לגרסאות הדפדפן של השירותים האלה, אך לק ניכר מתכונותיהם כמו התראות או שילוב עם אסיסטנט לא יעבדו.

המצב מזכיר מאוד את החרמת מוצרי וואווי. גם החברה הסינית מנועה מלשווק מכשירים עם שירותי גוגל עליהם למרות שהסמארטפונים החדשים שלה משווקים עם גרסת אנדרואיד שהיא פיתחה לעצמה. ואולם כאן מדובר בסכסוך עסקי בלבד. עם זאת, גוגל הבהירה כי מכשירים קיימים לא יושפעו מהחלטה זו, וימשיכו להיות זמינים לרכישה עם אפליקציית שירותי גוגל, כמו גם המכשירים שויובאו למדינה לפני תאריך ההחלטה.

"מכשירים קיימים ואפליקציות ימשיכו לפעול ויקבלו עדכונים כרגיל". מסרה החברה בהצהרה. "מוצריה ושירותיה האחרים של גוגל לא יושפעו גם הם".

גוגל אמרה כי היא עובדת כעת עם רשויות הפיקוח במדינה על מנת לפתור את העניין, וביקשה משותפותיה העסקיים ללחוץ על שר המסחר הטורקי ועל הרשות המפקחת על התחרות במדינה לשקול מחדש את החלטותיהם. "אנחנו מבינים שמצב זה יוצר קשיים ללקוחות, יצרנים, מפתחי אפליקציות וספקי סלולר בטורקיה, ומצפים להגיע להסכם עם הרשויות בהקדם". אמרה גוגל.

רשות התחרות הטורקית פתחה בחקירה בענייני גוגל לראשונה ב-2017 אחרי תלונה שהוגשה על ידי מתחרה של החברה, Yandex. עם תום החקירה, בספטמבר 2018, השיתה הרשות על גוגל קנס, ונתנה לה שישה חודשים לפתור את הבעיה שזיהתה. עם זאת, שינויים שעשתה גוגל בחוזיה באוגוסט 2019, הביאה את הרשות לקבוע, בנובמבר האחרון, כי שינויים אלו לא צלחו, והיא הטילה קנס של 0.05% מרווחיה היומיים של גוגל עד שהנושא ייפתר..

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות