אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"במונחים נומינליים - סין היא כבר הכלכלה הגדולה בעולם" צילום: שאטרסטוק

שאלון 2030

"במונחים נומינליים - סין היא כבר הכלכלה הגדולה בעולם"

איזו תחבורה תשלוט בערים הגדולות? מה חסר למטבע הקריפטו כדי להחליף את הדולר? ומדוע סין לא תוותר על שיטת הממשל שלה?; על הכסא החם: יוליוס בר - בנק שוויצרי העוסק בבנקאות פרטית; כתבה 11 בסדרת כתבות 'שאלון 2030'

30.12.2019, 14:25 | נועם לנדמן

מה ישיב את בריטניה חזרה לגוש האירופי (לאחר שתצא), ומי יתעייף מהאיחוד? כיצד משתלב הסייבר בלוחמה? ומה גורם למנהיגים לעצור תהליכים כלכליים חשובים? 

לכתבה ה-11 בסדרת הכתבות של 'שאלון 2030' - פרויקט העשור הבא, פנינו לבנק השוויצרי יוליוס בר, העוסק בבנקאות פרטית. על התשובות ינצחו נורברט רוקר, ראש תחום מחקר הכלכלות והדור הבא ביוליוס בר, ודייויד קוהל, כלכלן המטבע הראשי של יוליוס בר:

חגיגות 70 שנה לסין הקומוניסטית , צילום: רויטרס חגיגות 70 שנה לסין הקומוניסטית | צילום: רויטרס חגיגות 70 שנה לסין הקומוניסטית , צילום: רויטרס

האם אירופה תישאר מאוחדת? אילו מדינות יפרשו אם בכלל?

לפי דייויד קוהל, כלכלן המטבע הראשי של יוליוס בר: "התפתחות סדר עולמי של שני כוחות, או מרובה כוחות, תפעיל לחץ על הישרדות האיחוד האירופי יחד עם העייפות המתעוררת מאינטגרציה. זה חל בעיקר על מדינות חזקות יחסית כמו גרמניה וצרפת, בעוד המנהיגים הפוליטיים במדינות החלשות יותר מבחינה פיננסית יישארו בגלל אילוץ כלכלי ויימנעו מהאופציה של אקזיט. הסדר העולמי הביפולרי, עם ארה"ב וסין כשתי השחקניות המרכזיות, מגדיל את הסיכוי שבריטניה תחזור ותיכנס מחדש לאיחוד האירופי".

מתנגדי ברקזיט מפגינים מחוץ לפרלמנט, צילום: אי פי איי מתנגדי ברקזיט מפגינים מחוץ לפרלמנט | צילום: אי פי איי מתנגדי ברקזיט מפגינים מחוץ לפרלמנט, צילום: אי פי איי

האם הדולר יאבד את כוחו כמוביל עולמי בהשוואה לביטקוין? ו/או בהשוואה למטבע קריפטוגרפי אחר?

דייויד קוהל: "הסיכויים של מטבעות קריפטוגרפיים להחליף את הדולר כמטבע הסחר הם מוגבלים בגלל חוסר בבסיס מוסדי למטבעות אלה. זכויות קניין חזקות, שווקים פיננסיים עמוקים ונזילים, וכח חזק לאכוף את זכויות הקניין - הם המרכיבים להפיכת מטבע לכזה שמשמש לעתודות. בעוד גרסאות הקריפטו של הדולר או סלי מטבעות המשמשים כעתודות יכולים לאתגר את הדולר כמטבע המוביל בהסכמי סחר והעברות פיננסיות, למטבעות קריפטוגרפיים ללא עוגן שכזה אין סיכוי להחליף את הדולר בעשור הקרוב".

ביטקוין, צילום: Getty ביטקוין | צילום: Getty ביטקוין, צילום: Getty

האם עדיין יהיה מזומן ב-2030?

דייויד קוהל: "אנו מצפים שהמחזור של שטרות ושל מטבעות ילך ויצטמצם באופן משמעותי ויפנה את הדרך לשיטות תשלום אמינות, זולות ומאובטחות יותר של תשלומים אלקטרוניים ודיגיטליים".

תעשיית הרכב - איך נגיע לעבודה?

נורברט רוקר, ראש תחום מחקר הכלכלות והדור הבא ביוליוס בר: "בערים הגדולות התחבורה תמשיך להתבסס על מסילות. עבור הנוסעים ברכב, הנסיעה תיעשה שקטה יותר ופחות יקרה בגלל השימוש בחשמל, ובטוחה יותר בעקבות השימוש באלמנטים אוטונומיים. מכוניות אוטונומיות באופן מלא צפויות לשנות את עולם התחבורה אך המהפיכה הזו תיקח זמן רב יותר".

רכבת חשמלית במאנהיים גרמניה, צילום: בלומברג רכבת חשמלית במאנהיים גרמניה | צילום: בלומברג רכבת חשמלית במאנהיים גרמניה, צילום: בלומברג

האם סין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם? האם תהפוך לדמוקרטיה?

דייויד קוהל: "במונחים נומינליים של דולר אמריקאי ושערי חליפין של כוח קנייה, סין היא כבר הכלכלה הגדולה בעולם, ובמונחים של דולר נומינלי ושערי המרה נוכחיים היא השנייה אחרי ארה"ב. אנו מצפים שהאוטוקרטיה בסין תלך ותתעצם עם התגברות הפיקוח ושל הקריאות ללאומנות, במטרה לשמור על התיגר שהיא קוראת על ארה"ב בעולם הטכנולוגיה ובעולם הגיאו-פוליטי". 

מי תוביל את כלכלת העולם בעוד עשור? טראמפ ונשיא סין שי, צילום: רויטרס מי תוביל את כלכלת העולם בעוד עשור? טראמפ ונשיא סין שי | צילום: רויטרס מי תוביל את כלכלת העולם בעוד עשור? טראמפ ונשיא סין שי, צילום: רויטרס

מה יהיה מקור האנרגיה העיקרי בעולם?

נורברט רוקר: "אנו בפתחו של עידן אנרגיה זולה ובשפע. הנפט עדיין שולט אבל השיא שלו קרוב. אנרגיה סולארית, רוח ואחסון אנרגיה, גורמים לתזוזות טקטוניות ודוחפים את הפחם אל מחוץ לשוק החשמל. יחד עם זאת, הנפילה של נכסים כאלה, כמו גם אבדן מקומות עבודה, עלולים לפתות פוליטיקאים להאט את השינוי המתחולל".

האם מלחמת סייבר תחליף את השיטות המסורתיות למלחמה?

לפי דייויד קוהל, כלכלן המטבע הראשי של יוליוס בר, הסייבר יהיה משלים למתודולוגיות המלחמה המסורתיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות