אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם - אבל זה ייקח לפחות 20 שנה" צילום: שאטרסטוק

שאלון 2030

"סין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם - אבל זה ייקח לפחות 20 שנה"

איך ייראה הארנק שלנו בתום העשור הבא, מהו הפיתרון התחבורתי עם הסיכוי הגדול ביותר, ובשביל מה צריך לחכות הרבה יותר מעשר שנים; על הכסא החם - אלשטולר שחם; כתבה שמינית ב'שאלון 2030'

30.12.2019, 20:00 | נועם לנדמן

מה תהיה השפעת סאגת הברקזיט על האיחוד האירופי, מה צריכים לעשות הסינים כדי שהמטבע המקומי יגבר על הדולר, איזה תחום יפרח ומי יכול להרוויח מכך?

מדי יום ועד סוף השנה האזרחית, אנחנו מפרסמים גוף השקעות אחר שמתמודד עם השאלות אשר עשויות לרמוז לנו כיצד יראה העשור הכלכלי הבא. היום תורה של אלטשולר שחם:

תעשיית החלל: האם יהיו טיסות תיירים לחלל

הרומן של האדם עם החלל החל לפני מאות שנים וצבר תאוצה בשנות ה-60 של המאה הקודמת במירוץ לחלל בין ארה"ב לרוסיה. המסע לחלל התפתח משיגור חלליות חד פעמיות לשימוש במעבורות חלל וכיום אף מנחיתים לשימוש חוזר את הרקטה המשגרת. התחום צובר כיום תאוצה מיוזמות של חברות ענק פרטיות, בינהן: אמזון, וירג'ין וספייס X.

כבר בשנים 2001-2009 בוצעו מספר טיסות תיירים לחלל של חברת Space Adventures לתחנת החלל הבינלאומית באמצעות מעבורת רוסית ולאחר הפסקה של עשור, הודיעה NASA כי החל מ 2020 תאפשר חידוש טיסות לתחנת החלל ע"י חברות פרטיות בינהן ספייס אקס וכן ע"י חללית הנבנית בשיתוף בין NASA וחברת בואינג, בתמחור של כ- 35 אלף דולר ליום בחלל. נראה כי טיסות תיירים לחלל יצברו תאוצה בשנים הקרובות ועוד חברות פרטיות יכנסו לתחום הטיסות לחלל ובהמשך אף למסעות לירח ולמאדים.

ריצ ריצ'רד ברנסון מייסד וירג'ין | צילום: גטי אימג'ס ריצ

האם סין תהפוך לכלכלה הגדולה בעולם?

אין ספק שכלכלת סין מתפתחת בצעדי ענק. בין הסיבות העיקריות להתפתחות הכלכלה הן הצמיחה החזקה בצריכה הפנימית של מעמד הביניים והתכנית השאפתנית "תוצרת סין 2025" שנועדה להפוך את סין למובילה בתחומי ייצור חדשניים שונים כגון רכב חשמלי, חלל, רובוטיקה.

יחד עם זאת, עדיין קשה להאמין שהיא תהיה הכלכלה הגדולה בעולם בתוך עשור. ככל הנראה זה ייקח לפחות כ-20 שנה, אבל לאור הצמצום הגדול בפערים, נראה שהיא בדרך הנכונה לשם.

תעשיית הרכב- איך נגיע לעבודה? רכב אוטונומי?

יצרניות הרכב השונות נמצאות בשלבי פיתוח שונים של כלי רכב אוטונומיים ונראה כי הטכנולוגיה בדרך להיות בשלה. יחד עם זאת, נראה שיש פער בין בשלות הטכנולוגיה ליכולת לישום בשטח.

לשם היישום קיימים עדיין קשיים רבים, לדוגמה דרישות רגולטוריות, שצריכים להיפתר על מנת שנצליח להגיע לעבודה יומיום ברכב אוטונומי. אין ספק שתחבורה אוטונומית היא העתיד, אבל ככל הנראה היא תחל לצבור תאוצה רק לקראת תום העשור הקרוב.  פתרון התחבורה שצובר תאוצה בימים אלו ולהערכתנו ימשיך ויתרחב, הוא התחבורה השיתופית.

 , צילום: ynet צילום: ynet  , צילום: ynet

האם הדולר יאבד את כוחו כמוביל עולמי בהשוואה לביטקוין? ו/או בהשוואה למטבע קריפטוגרפי אחר?

הדולר הוא מטבע הרזרבה הראשי בעולם כאשר כוחו נובע מהגודל והעוצמה של כלכלת ארה"ב ומהשימוש שלו בעסקאות המרכזיות בעולם כמו למשל בתחום הסחר בנפט. ההשפעה הפוליטית והצבאית של ארה"ב תורמת לכוח המטבע שלה ושומרת על מצב זה. התיזה של החלפת הדולר קיימת זמן רב ובעבר חשבו שהיורו יהווה תחרות ועתה יש דיון בשאלת כוחו של היואן הסיני בעתיד.

ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים מבוססי בלוקציין הם תפיסה מצוינת כתחליף מזומן ממוחשב המאפשר עסקאות ללא תלות במרחק גיאוגרפי אולם מכאן ועד איום על הדולר האופק עדיין רחוק. אנו מעריכים כי פתרונות מבוססי בלוקצ'יין יאומצו על ידי המערכת הפיננסית בתמיכת המדינות לצורך ייעול מערכת התשלומים אולם זהו השימוש המעשי המרכזי שנראה שנים הקרובות

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

מה יהיה מקור האנרגיה העיקרי בעולם?

בשנים האחרונות אנחנו עדים לראשיתו של מהפך במשק האנרגיה העולמי. בעבר צרכנו אנרגיה ממקורות מתכלים ביניהם פחם ונפט. חסרונותיהם של דלקים מסוג זה ידועים לכולנו כיום. עם ההתפתחות הטכנולוגית האפשרות לצרוך אנרגיה ממקורות ירוקים ומתחדשים ביניהן שמש ורוח השתפרה ללא היכר ואף עדיפה כלכלית. להערכתנו בעשור הקרוב ייצור משולב של אנרגיות מתחדשות יהוו את החלק הארי בגידול בהפקת האנרגיה העולמית.

תעשיית המזון: האם הבשר ייעלם מהצלחת שלנו?

בשנים האחרונות, תעשיית הבשר העולמית עוברת שינוי, לאור עלייה בטרנד הטבעונות בעולם. כיום ישנם עשרות חברות אשר עובדות על תחליפי בשר מן הצומח ובשר סינתטי, לדוגמה ביונד-מיט ו-Aleph Farms הישראלית. להערכתנו, ההתקדמות הטכנולוגית תאפשר ייצור המוני של תחליפי בשר במחירים דומים לבשר מן החי, כך שנראה על מדפי הסופר המקומי מספר תחליפי בשר לצד בשר מן החי. האם הבשר ייעלם? בינתיים כנראה שלא בעשור הקרוב.

חברת הראל פיננסים

 

בית ההשקעות הלמן אלדובי

בית ההשקעות מיטב דש 

הבנק הבינלאומי

 

בית ההשקעות תמיר פישמן

 

בית ההשקעות פסגות

 

בית ההשקעות IBI

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות