אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית הנבחרים אישר את הסכם הסחר החדש בין ארה"ב, קנדה ומקסיקו צילום: בלומברג

בית הנבחרים אישר את הסכם הסחר החדש בין ארה"ב, קנדה ומקסיקו

הסכם USMCA שעתיד להחליף את הסכם הסחר החופשי NAFTA אושר ברוב גדול - ועובר לסנאט. הוא עוסק בין היתר בסחר בחלקי חילוף לרכב, בשוק החלב ובסחר דיגיטלי

20.12.2019, 09:33 | שירות כלכליסט

הסכם סחר צפון אמריקאי חדש עבר בבית הנבחרים של ארצות הברית בחמישי, אחרי יותר משנה של חוסר וודאות וחששות מצד הדמוקרטים הנוגעות להסכם. הבית אישר את ההסכם בין ארצות הברית, מקסיקו וקנדה, לו נתן הנשיא דונלד טראמפ עדיפות כלכלית ופוליטית, בהצבעה חד משמעית של 385-41. 38 דמוקרטים התנגדו להסכם, שעובר כעת לסנאט שצפוי לאשר אותו בשנה הבאה.

קראו עוד בכלכליסט

רוב נציגי הרפובליקאים והדמוקרטים היללו את הגרסה האחרונה של ההסכם שנחתם בין שלוש המדינות ומחליף את הסכם הסחר החופשי NAFTA. מחוקקים רפובליקאים וקבוצות עסקים אמרו שההסכם עומד בקו אחד עם הבטחתו של טראמפ לרענן את ההסכם הקודם - למרות שביקרו את החלטת הבית, הנשלט על ידי הדמוקרטים, לוותר על סטנדרטים של תקני קניין רוחני.

"זוהי קואליציית הסחר הראשונה אי פעם של עובדים, חקלאים, רפובליקאים, דמוקרטים, קבוצות עסקים וחקלאות, עובדים מאוגדים ועוד הרבה יותר". אמר נציג הסחר האמריקאי, רוברט לייטייזר, בהצהרה החוגגת את ההצבעה. הדמוקרטים עודדו הוספת כלים על מנת להעלות את האכיפה של סטנדרטים בשוק העבודה במטרה להרתיע חברות מהעברת משרות למקסיקו. עדיין, כמה מחוקקים ואיגודים הביעו חשש שההסכם החדש לא הולך רחוק מספיק על מנת לעצור חברות אמריקאיות מלבצע מיקור חוץ במשרות.

הקונגרס האמריקאי, צילום: בלומברג הקונגרס האמריקאי | צילום: בלומברג הקונגרס האמריקאי, צילום: בלומברג

ההסכם החדש (USMCA) מחזק את הכללים למקור של חלקי רכב ודורש כי חלק גדול יותר של רכבים ייוצר על ידי עובדים המרווחים לפחות 16 דולר לשעה. בנוסף, הוא מגביר גישה לשוק מוצרי החלב הקנדי לחקלאים אמריקאים ומכיל גם עדכון לגבי סחר דיגיטלי.

קנדה ומקסיקו מהוות את שוקי היצוא הגדולים ביותר לארצות הברית. ההסכם ייכנס לתוקפו רק אחרי שיאושר על ידי שלושת המדינות. הסנאט במקסיקו אישר גם הוא את ההסכם. הסנאט, המוחזק על ידי הרפובליקאים, צפוי גם הוא כאמור להעביר את ההסכם עם תמיכה בין מפלגתית. עדיין לא ברור מתי תתקיים ההצבעה בנושא, מאחר והדמוקרטים מקדמים במקביל גם את הדחתו של הנשיא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות