אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא מסתבכים יותר עם ביטוח רכב צילום: שאטרסטוק

לא מסתבכים יותר עם ביטוח רכב

נדרשים לחדש/לרכוש פוליסת ביטוח לרכב? בשורות שלפניכם תוכלו למצוא את כל מה שצריך וחשוב לדעת על ענף ביטוחי הרכב בישראל

22.12.2019, 11:57 | בשיתוף WOBI

ענף ביטוח הרכב בישראל נמנה על תחום הביטוחים האלמנטריים והוא מורכב משלושה מוצרי ביטוחי עיקריים: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג', וזאת לצד פוליסות ייעודיות לנהגים צעירים ו/או נהגים חדשים. מוצרי ביטוח רכב משווקים על ידי חברות הביטוח השונות ו/או סוכנויות הביטוח, כאשר הפיקוח על ענף ביטוחי הרכב הינו באחריותה של מחלקת הביטוח של אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון הפועלת מטעם משרד האוצר. בניגוד לדעה או האמונה הרווחת, עלויות הביטוח משתנות מחברה לחברה ובאופן חודשי.

  , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק   , צילום: שאטרסטוק

מהו ביטוח חובה לרכב?

משנת 1975, מונהג בישראל חוק ביטוח חובה - פקודת ביטוח רכב מנועי המחייב את כלל בעלי הרכבים בישראל לרכוש ביטוח חובה לרכב. ביטוח זה מיועד לכיסוי נזקי גוף (פציעה או מוות) הנגרמים לנוסעי הרכב המבוטח ו/או לעוברי דרך המצויים מחוץ לרכב המבוטח כתוצאה מתאונה. על פי החוק, שימוש בכלי רכב אשר אינו מבוטח בביטוח חובה, מהווה עבירה פלילית המובילה להטלת עונשים הקבועים בחוק. עלויות ביטוח החובה משתנות מחברה לחברה ומנהג לנהג.

תעריפי ביטוח חובה לרכב - מה חשוב לדעת?

הדבר הכי חשוב לדעת הוא שתעריפי הביטוח משתנים באופן חודשי. עד לפני מספר שנים תעריפי ביטוח החובה לרכב היו אחידים (בהתאם לסוג הרכב) ונקבעו על ידי תאגיד חברות הביטוח. כיום, לאחר החלת הרפורמה החדשה בענף ביטוחי החובה, תעריפי הביטוח המקסימאליים נקבעים על ידי הממונה על הביטוח מטעם משרד האוצר, כאשר כל חברת ביטוח רשאית לקבוע את המחיר בעצמה וזאת על פי פרמטרים שונים הכוללים בין היתר את מינו וגילו של הנהג, ותק הנהיגה העומד לרשותו, ההיסטוריה התחבורתית שלו בשלוש השנים האחרונות (מעורבות בתאונה, הרשעות תחבורתיות, שלילת רישיון וכו'), וכמובן, סוג הרכב המבוטח ומאפייני הרכב (נפח מנוע, מספר כריות האוויר ברכב וכדומה). לנוכח השינוי מהשנים האחרונות בקביעת תעריפי ביטוח חובה לרכב, מומלץ לכל אחד ואחת מבעלי הרכבים שביניכם, לבצע סקר השוואתי באמצעות wobi - אתר השוואות מחירי ביטוח.

מהו ביטוח מקיף לרכב?

ביטוח מקיף לרכב הידוע גם בשם ביטוח רכוש, הינו מוצר ביטוח רשות אשר אינו חובה על פי חוק. מוצר ביטוחי זה מורכב משני סוגי ביטוח שונים:

1. ביטוח עצמי המיועד לצרכי כיסוי נזקי רכוש העלולים להיגרם לכלי הרכב לאורך כל תקופת הפוליסה כתוצאה מנזקי טבע, שריפה, חבלה, גניבה, תאונה וכדומה.

2. ביטוח צד ג' המיועד לצרכי כיסוי נזקי רכוש של צד שלישי אשר נגרמו על ידי הרכב המבוטח ובאשמתו.

בכל הנוגע לביטוח עצמי הנכלל בביטוח המקיף לרכב, ניתן להחיל הרחבות ביטוחיות כגון: שירותי גרירה, רכב חלופי, ביטוח שמשות וגלגלים, ביטול השתתפות עצמית, כיסוי פנסים ומראות ועוד. ניתן לבצע את ההתאמות הנדרשות ושינויים כאלו ואחרים על מנת להוזיל את עלויות הביטוח ולהפוך אותו לביטוח מאוד ממוקד.

  , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק   , צילום: שאטרסטוק

 

תעריפי ביטוח מקיף לרכב - מה חשוב לדעת?

פוליסת ביטוח מקיף לרכב מבוססת על נוסח אחיד הנקבע בתקנות הפיקוח מטעם הממונה על הביטוח, כאשר כל חברת ביטוח רשאית לבצע אי-אילו שינויים בנוסח במידה והיא מציעה לציבור המבוטחים תנאים טובים יותר מאילו הנכללים בנוסח האחיד. לפיכך, חברות הביטוח השונות, המתחרות בסופו של דבר על כיסו של הצרכן, רשאיות להרכיב פוליסות ביטוח מקיף המותאמות לכל מבוטח בהתאם לצרכיו הביטוחיים, כאשר בין יתר הפרמטרים הקבועים לפיהם חברות הביטוח קובעות את תעריפי ביטוח המקיף נכללים: סוג הרכב ושוויו, מספר הנהגים העיקריים בכלי הרכב והיקף מערכות האבזור ברכב. ברשימת הפרמטרים המשתנים העלולים להשפיע בצורה ניכרת על תעריפי ביטוח המקיף נכללים המאפיינים השונים של הנהג העיקרי ברכב, לרבות, גילו ומינו, עברו התעבורתי והביטוחי, אזור מגוריו וכדומה.

איך בוחרים ביטוחי רכב ?

הדבר הראשון אותו יש לעשות הוא לגלוש את אתר ההשוואות ולהזין את הנתונים. לאחר קבלת התוצאות, ניתן להתרשם מאיזו חברה מציעה איזו פוליסה ואז לבחור בהתאם.

ביטוחי רכב לנהגים צעירים ו/או נהגים צעירים - חדשים

על פי חוק, כל אדם המקבל רישיון נהיגה בישראל מוגדר כ-נהג חדש למשך שנתיים מיום קבלת הרישיון, וכל זאת ללא קשר לגילו, כאשר נהגים מתחת לגיל 24 מוגדרים כ-נהגים צעירים. חשוב לדעת ולהיות ערוכים מראש לתעריפי ביטוח גבוהים יותר עבור שני סוגי נהגים אלו אך כיום, יש לא מעט חברות המעניקות אופציות לביטוחים זמניים או על פי קילומטראז' – זאת על מנת להפחית את עלויות הביטוח.

לסיכום, תעריפי הביטוח משתנים באופן חודשי ועליכם חלה החובה והאחריות לבחון את התעריפים ולבחור את חברת הביטוח הטובה ביותר עבורכם. אתר WOBI מאפשר לכם לבצע השוואת מחירים ולקבל לא פחות מ- 9 הצעות מחיר שונות. ימי תעריפי הביטוח האחידים חלפו עברו וכל חברה תציע לכם פוליסה שונה במחיר שונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות