אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ: הדיון בעתירת בכירי ההייטק נגד נתניהו יתקיים בהקדם צילום: איי פי

בג"ץ: הדיון בעתירת בכירי ההייטק נגד נתניהו יתקיים בהקדם

לטענת 67 העותרים - מבכירי תעשיית ההייטק, האקדמיה והביטחון בישראל - היועמ"ש לא התייחס בתגובה שמסר לעתירתם לשאלה האם על ביהמ"ש להכריע בנוגע לאפשרות להטיל על נאשם בעבירות שיש עימן קלון את תפקיד הרכבת הממשלה; הם דרשו לקיים על כך דיון בהקדם

22.12.2019, 15:08 | הגר רבט

67 אנשי ההייטק אשר עתרו לאחרונה לבג"ץ בדרישה למתן צו הצהרתי המורה כי אין להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, בשל היותו חבר כנסת אשר הוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עמן קלון, ביקשו היום (א') לקיים דיון דחוף בנושא. בית המשפט מסר בתגובה כי דיון כזה אכן יתקיים בהקדם.

לטענת העותרים, היועמ"ש לא התייחס בתגובה שמסר לעתירה והתקבלה ב-20 לדצמבר לשאלה "האם על בית המשפט להכריע בשאלת האפשרות להטיל על נאשם בעבירות שיש עימן קלון את תפקיד הרכבת הממשלה".

קראו עוד בכלכליסט

מימין: בועז דינטי, סיון שמרי דהן וארז שחר מקרן קומרה, צילום: רונן טופלברג מימין: בועז דינטי, סיון שמרי דהן וארז שחר מקרן קומרה | צילום: רונן טופלברג מימין: בועז דינטי, סיון שמרי דהן וארז שחר מקרן קומרה, צילום: רונן טופלברג

העותרים הדגישו כי בתשובתו, היועץ המשפטי "זנח לחלוטין את טענתו הקודמת, לפיה המדובר בסוגיה תיאורטית בעת הזו", והוסיפו כי "היועמ"ש אף אינו שולל ואינו מתנגד לעמדת העותרים לפיה יש להכריע בעתירה בהקדם המירבי וקודם למועד הבחירות לכנסת ה-23, אלא להיפך - המשיב רואה בעמדת העותרים, משום עמדה אפשרית ובת ביסוס, וזאת תוך שהוא מוסיף ומציג שורה של שיקולים כבדי משקל התומכים בעמדה זו".

בשל העובדה שהבחירות לראשות מפלגת הליכוד יתקיימו השבוע, יש להכריע בנושא בהקדם, נכתב בעתירה. "זכותו של ציבור הבוחרים והנבחרים בישראל לדעת כעת ובמדויק מהם 'כללי המשחק' במערכת הבחירות, ומהו המותר והאסור במסגרת זו. רק כך יוכל הציבור לכלכל את צעדיו ולבצע את בחירותיו באופן המושכל כמתחייב", כתבו. 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט , צילום: יהונתן ולצר, TPS היועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: יהונתן ולצר, TPS היועמ"ש אביחי מנדלבליט , צילום: יהונתן ולצר, TPS

בתחילת החודש הגישה קבוצה של 67 מבכירי תעשיית ההייטק, האקדמיה והביטחון בישראל עתירה לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה למתן צו הצהרתי המורה כי אין להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על חבר כנסת אשר הוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עמן קלון.

הקבוצה, המיוצגת על ידי עו"ד דפנה הולץ-לכנר, הוציאה שבוע לפני כן מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לקבל את עמדתו בנוגע לסמכות הנשיא להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום.

העתירה הוגשה לבג"ץ לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה סירב לתת חוות דעת בעניין זה, בטענה כי מדובר ב"סוגיה תיאורטית בעת הזו".

בליכוד מאיימים בחקיקה לאחר הבחירות של "חוק פסקת ההתגברות" שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש ברוב של 61 ח"כים חוק שנפסל על ידי בג"ץ זאת אם בג"ץ יחליט שאין לתת לנתניהו את המנדט לאחר הבחירות להרכיב את הממשלה הבאה.

ח"כ ד"ר שלמה קרעי (ליכוד) אמר הערב כי "התחייבותינו לבוחר ברורה: פסקת התגברות עם רוב של 61 בלבד

יש לעקור מהשורש את ההשקפה לפיה מפלגת השלטון היא בג"ץ והיועמ"שים. דיון בבג"ץ לביטול רצון הבוחר לגבי רה"מ או לביטול חוק יסוד: בג"ץ ללא בלמים. זה לא תלוי בפסה"ד אלא בעצם קיום הדיון!".

בליכוד אומרים כי אם נתניהו ישיג לאחר הבחירות רוב של 61 מנדטים בלי ליברמן יפעלו לצמצם את כוחו של בג"ץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות