אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליאורה עופר משביחה את דרום הקריה ב־70% צילום: ורדי כהנא

בלעדי לכלכליסט

ליאורה עופר משביחה את דרום הקריה ב־70%

תב"ע חדשה שהגישו מליסרון ואפי נכסים לפרויקט בת"א מוסיפה לו 100 דירות. שטח המשרדים יגדל מ־77 אלף מ"ר ל־110 אלף מ"ר, ושטח המסחר ל־7,000 מ"ר

23.12.2019, 08:21 | אמיתי גזית

פרויקט לנדמרק של מליסרון ואפי נכסים בדרום הקריה בתל אביב מתרחב עם הכנסת ייעוד מגורים, כך נודע ל"כלכליסט". שני מגדלי המשרדים יוגבהו מ־40 ל־50 קומות, כשהתוספת תכלול 100 דירות ששטחן הבנוי הכולל הוא 9,000 מ"ר. גם שטחי המשרדים יגדלו, מ־77 אלף מ"ר ל־110 אלף מ"ר, והשטח שמיועד למסחר יגדל מ־4,000 מ"ר ל־7,000 מ"ר. בנוסף לכך התוכנית כוללת אפשרות לבנות שבע קומות חניה תת־קרקעית בשטח בנוי של כ־80 אלף מ"ר.

קראו עוד בכלכליסט

ליאורה עופר , צילום: עמית שעל ליאורה עופר | צילום: עמית שעל ליאורה עופר , צילום: עמית שעל

כל ההרחבות הללו נכללות בתוכנית בניין עיר חדשה ששתי היזמיות הגישו לוועדה המחוזית תל אביב. בשבוע הבא צפויה הוועדה לדון בתוכנית ולאשר אותה להפקדה. תקופת ההפקדה נמשכת 60 יום, ובמהלכם אפשר להגיש התנגדויות לתוכנית או לסעיפים ממנה. לאחר שיסתיימו הדיונים בהתנגדויות התוכנית תקבל תוקף סופי.

בספטמבר 2015 זכו אפי נכסים ומליסרון במכרז על המתחם, לאחר שהציעו לשלם עבור זכויות החכירה 578 מיליון שקל (כולל הוצאות פיתוח). הצעתן גברה על שש הצעות אחרות, שהגבוהה שבהן עמדה על 455 מיליון שקל.

להערכת שמאי המקרקעין אוהד דנוס, כשהתוכנית תקבל תוקף הקרקע עשויה להשביח בכ־70%: "על פי המסמכים, שטחי התעסוקה, הדירות, החניות ובניכוי מטלות שמתבקשות החברות לבצע עבור העירייה, שווי הקרקע יכול להגיע למיליארד שקל". בדו"חות הכספיים שפרסמו החברות הן העריכו ששוויו ההגון של המתחם עומד על 850-810 מיליון שקל, סכום שמשקף סיכוי גבוה שהתוכנית החדשה תאושר.

הקרקע של פרויקט לנדמרק. הוועדה המחוזית צפויה לאשר את התוכנית להפקדה, צילום: אוראל כהן הקרקע של פרויקט לנדמרק. הוועדה המחוזית צפויה לאשר את התוכנית להפקדה | צילום: אוראל כהן הקרקע של פרויקט לנדמרק. הוועדה המחוזית צפויה לאשר את התוכנית להפקדה, צילום: אוראל כהן

אחת ההתחייבויות המרכזיות של החברות מול עיריית תל אביב היא בנייה של מבנה חדש בן 7,000 מ"ר, שיירשם בבעלות העירייה וככל הנראה ישמש את המרכז לאמנויות הבמה ביכורי העתים.

מגרש דרום הקריה בן 14 דונם באזור מבוקש בתל אביב במתחם שבו שכנה רשות השידור, בין רחוב דה וינצ'י, הארבעה ומתחם שרונה. עבודות החפירה במתחם יושלמו בקרוב, ובאוקטובר דווח כי אלקטרה בנייה נבחרה לשמש קבלן ביצוע לבניית הפרויקט בעלות של 715 מיליון שקל.

מכירת המגרש ב־2015 התאפשרה בזכות הסכם שנחתם בתחילת אותה שנה בין רשות מקרקעי ישראל לרשות השידור, שבעקבותיו פינתה רשות השידור שני מגרשים. בתוך חמישה חודשים רשות מקרקעי ישראל שיווקה אותם וכן מגרש צמוד ששימש כחניון וכונה מתחם כנרית. כאמור, מליסרון ואפי נכסים רכשו את אחד המגרשים ב־578 מיליון שקל. מתחם כנרית נמכר בדצמבר אותה שנה לקנדה ישראל ואקרו נדלן במחיר של 830 מיליון שקל, ובתוך שלושה חודשים קבוצת הרכישה יונייטד שרונה הציעה מעל מיליארד שקל עבור המגרש השני של רשות השידור.

התוכניות שהיו תקפות באותה עת במתחמים של קנדה ישראל ויונייטד שרונה כללו כבר זכויות לבניית יותר מ־300 דירות בכל מגרש. לעומת זאת, מליסרון ואפי נכסים קנו מגרש שבו זכויות למשרדים ומסחר ללא מגורים, וכעת הן משביחות את ערכו, במיוחד בעזרת תוספת של 100 דירות.

מליסרון, בשליטת ליאורה עופר, עוסקת בבנייה וניהול קניונים. אפי נכסים נמכרה במרץ השנה על ידי מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל לקבוצה משקיעים והיא ללא גרעין שליטה. המחזיקות הגדולות בה הן ביג, שרכשה 20% ממניות החברה בסכום מצטבר של 725 מליון שקל, ומגה אור שרכשה 13% ממניות החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות