אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אם נתניהו ייפסל להרכבת ממשלה, יידרשו עוד פריימריז צילום: EPA, אבי מועלם

אם נתניהו ייפסל להרכבת ממשלה, יידרשו עוד פריימריז

בליכוד מאיימים להתגבר על פסילה של נתניהו גם באמצעות פסקת ההתגברות. אם יערכו פריימריז לרשימה, הח”כים לא יוכלו לקבל מימון

23.12.2019, 08:17 | צבי זרחיה

1. פריימריז בסימן שאלה

בג”ץ ידון בעוד שבוע בשאלת היכולת להעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבנימין נתניהו, המואשם בושחד, מרמה והפרת אמונים. אם נתניהו ייבחר ליו”ר הליכוד, ובג”ץ יכריע במועד מאוחר יותר כי אינו יכול להרכיב ממשלה, תועלה דרישה במפלגה לקיום פריימריז חוזרים. זאת בהנחה שההכרעה בבג”ץ תהיה לפני 15 בינואר, המועד הסופי להגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית. עד אז, מאיימים תומכי נתניהו בליכוד ובראשם ח”כ שלמה קרעי, שאם נתניהו ייפסל, יוביל הליכוד את חקיקת “פסקת ההתגברות” מיד עם כינון הכנסת ה־23, וכך יתגבר על החלטת בג”ץ.

קראו עוד בכלכליסט

בנימין נתניהו וגדעון סער, צילום: EPA, אבי מועלם בנימין נתניהו וגדעון סער | צילום: EPA, אבי מועלם בנימין נתניהו וגדעון סער, צילום: EPA, אבי מועלם

לפני כל אלה, בית הדין של הליכוד יכריע היום אם לקיים פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת ה־23. לפני כחודש החליט מרכז הליכוד לא לקיים פריימריז לרשימה, בעידוד נתניהו. בית הדין של הליכוד הפך את ההחלטה, וקבע שיש לערוך פריימריז, כשברקע דווקא תומכי נתניהו מצדדים בכך. אתמול הצטרף נתניהו עצמו לעתירה לביטולן, וגורמים במפלגה מעריכים שבעקבות זאת בית הדין יפסול את החלטתו הקודמת.

הזיג־זג של נתניהו בשאלת הפריימריז עלול לעלות ביוקר לחברי הכנסת של הליכוד, תרתי משמע: אם ייערכו בחירות חוזרות לרשימה, חברי הכנסת של הליכוד לא יקבלו מהכנסת מימון, משום שהם לא יעמדו בלוח זמנים שקובע החוק. כך הבהיר חשב הכנסת בתשובה לפנייתה של ח”כ קרן ברק (ליכוד). החוק מאפשר לחבר כנסת לקבל מימון של 320 אלף שקל עבור פריימריז - כך שהעלות של 30 הח”כים של הליכוד לקופת הכנסת אמורה להגיע ל־9.6 מיליון שקל. עם זאת החוק קובע שעל חבר כנסת להגיש בקשה לקבלת מימון עד 20 ימים לפני מועד הגשת הרשימה לכנסת.

מועד זה, כאמור, מגיע ב־15 בינואר 2020, ולכן המועד האחרון שבו ניתן להגיש בקשת מימון הוא יום רביעי הקרוב. חשב הכנסת הבהיר כי “ח”כ שמתמודד חייב להציג אישור מהמפלגה על הגשת מועמדותו”.

אלא שמרכז הליכוד לא יתכנס לפני יום חמישי, אז יבחר את היו”ר. לכן, חברי הכנסת המעוניינים להתמודד לא יוכלו להמציא את האישורים לחשב הכנסת, ולא יוכלו לקבל מימון. החוק אוסר על ח”כים לגייס תרומות חיצוניות.

המצדדים בעריכת פריימריז סבורים כי כך ניתן יהיה לפעול לדחיקתם של הח”כים גדעון סער, יואב קיש, שרן השכל, מיכל שיר ואתי עטיה התומכים בסער. האיום בפריימריז נועד לאותת לח”כים נוספים שמוטב ליישר קו עם נתניהו.

2. מסתערים על תרומות

נתניהו וח"כ גדעון סער, שיתמודדו ביום חמישי על ראשות הליכוד, ממשיכים להסתער על התורמים. סער גייס 46 תרומות בסכום כולל של 1.1 מיליון שקל, ונתניהו 23 תרומות בסכום כולל של 721 אלף שקל. התקרה המותרת לגיוס תרומות לכל מתמודד היא כ־2 מיליון שקל. התרומות שמגייסים נתניהו וסער מיועדות לכיסוי הוצאות הקמפיין: שכירת אולמות לעריכת כנסים, מערכת הגברה, שלטים, סרטונים, ועוד. ההערכה היא שגיוס התרומות ימשך גם ב־14 הימים שלאחר הפריימריז, כפי שמתיר החוק, מה שיאפשר לתורמים מאוחרים להמר בדיעבד על הסוס הנכון.

3. אין מרצ לאיחוד

ועידת מרצ החליטה אתמול שלא יהיה שינוי בהרכב הרשימה לקראת הבחירות לכנסת ה־23. למרות זאת, גורמים במרצ אינם מעוניינים לשריין מקום ברשימה המאוחדת לח"כ סתיו שפיר, יו"ר התנועה הירוקה. לא ברור גם אם ח"כ יאיר גולן ממפלגת עצמאות של אהוד ברק ישולב ברשימה ובאיזה מקום.

שפיר הודיעה בשבוע שעבר על השקת מפקד למפלגה הירוקה בראשותה, אולם תתקשה לממן קמפיין אם תרוץ עצמאית. למפלגה הירוקה חוב לכנסת של 4.2 מיליון שקל, ואם תרוץ לבד תקבל מקדמת מימון בחירות של כ־1.3 מיליון שקל; למפלגת עצמאות חוב לכנסת של 4.32 מיליון שקל, ומקדמת מימון הבחירות שתקבל כ־1.3 מיליון שקל.

דוברו של גולן מסר: "ח״כ גולן נערך לריצה במסגרת המחנה הדמוקרטי. אם יעלה הצורך בגיוס כספים לצורך ריצה עצמאית ימצא המענה הראוי". מהמפלגה הירוקה נמסר: “המפלגה היא חלק מהמחנה הדמוקרטי. חובות המפלגה קשורים להוצאות הבחירות לכנסת ה־22. המפלגה הירוקה מחוייבת להחזר חובות אלה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות