אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפאל זכתה במכרז צה"לי מסווג במיליארדי שקלים צילום: רפאל

רפאל זכתה במכרז צה"לי מסווג במיליארדי שקלים

הפרויקט, שרוב פרטיו מסווגים, אמור לשרת במקביל את חיל האוויר, את זרוע היבשה ואת אגף המודיעין

22.12.2019, 21:50 | אודי עציון

לראשונה מאז רכישת יצרנית המזל"טים אירונאוטיקס, רפאל זוכה במכרז של משרד הביטחון לפרויקט צה"לי גדול למערכות מודיעין.

הפרויקט, שרוב פרטיו מסווגים, אמור לשרת במקביל את חיל האוויר, את זרוע היבשה ואת אגף המודיעין. אם יממש צה"ל את מלוא תוכניות המכרז, תגיע עלותו למיליארדי שקלים במשך 20 השנים הבאות.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל רפאל יואב הר אבן , צילום: רפאל מנכ"ל רפאל יואב הר אבן | צילום: רפאל מנכ"ל רפאל יואב הר אבן , צילום: רפאל

מדובר בפרויקט פורץ דרך בתחומו וביכולות שהוא יעניק למערכת הביטחון. המתמודדת העיקרית מול רפאל היתה אלביט מערכות, לאחר שהתעשייה האווירית פרשה מהתחרות בטענה שהפרויקט אינו כלכלי עבורה. זאת בעקבות ההשקעה הגדולה שנדרשת במחקר ופיתוח עבור הפרויקט וההגבלות שצפוי משרד הביטחון להטיל על ייצוא המערכת בגלל הסיווג שיוטל עליה.

מבחינת רפאל מדובר בזכייה משמעותית, שתחזק את פעילותה בתחום מערכות המודיעין, בנוסף להיותה הספקית העיקרית של צה"ל בתחומים כמו טילי נ"ט ותקיפה, מערכות הגנה לטנקים ונגמ"שים כמעיל רוח, ומערכות הגנה אווירית ככיפת ברזל ושרביט קסמים.

גורמים בתעשיות הביטחוניות טוענים כי רפאל הציעה במכרז סכום תחרותי במיוחד, כדי להיכנס לתחום החדש עבורה. בניגוד לפרויקטים ביטחוניים אחרים, כאן לא נדרשו המתמודדות לבנות מדגמי טכנולוגיות להוכחת יכולתם, ואלה יבנו רק לאחר חתימת החוזה ורק בידי הזוכה במכרז.

רפאל השלימה באחרונה את רכישת אירונאוטיקס בעלות של 850 מיליון שקל, ביחד עם איש העסקים אביחי סטולרו. הרכישה חיזקה את אחיזתה בשוק הכלים הבלתי מאויישים, שבו פעילותה עד כה היתה מצומצמת. הרכישה תאפשר לה להציע מערכות משולבות.

ברפאל כמו גם במשרד הביטחון סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות