אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"להמשך ניהול תקין של המדינה": ועדת הכספים אישרה העברות תקציביות בסך 11.4 מיליארד שקל צילום: אלכס קולומויסקי

"להמשך ניהול תקין של המדינה": ועדת הכספים אישרה העברות תקציביות בסך 11.4 מיליארד שקל

העברות הכספים - שרבות מהן אושרו בכפוף לדיון נוסף - מיועדות בין היתר למפעילי התחבורה הציבורית, שאיימו לאחרונה בהפסקת פעילות חלקית; לתוכנית אסטרטגית רב שנתית לפיתוח שדרות וישובי עוטף עזה; לקופות החולים; ולטיפול בנערים ונערות בסיכון

23.12.2019, 16:04 | ליאור גוטמן וצבי זרחיה

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה לפני שעה קלה (ב') שורת העברות תקציביות בסך כולל של כ-11.36 מיליארד שקל, לרבות עבור שינויים פנימיים במשרדי וגופי הממשלה, והעברות בין תקציבי המשרדים השונים.

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   ח"כ משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

בוועדה טוענים שההעברות הכספיות, שרבות מהן אושרו בכפוף לרביזיה (דיון שני), יועדו בין השאר גם עבור מפעילי התחבורה הציבורית. אלו, כזכור, "זכו" להקפאת העברות כספים מצד החשב הכללי, עד למצב שחלק מהם כבר לא יכלו לשלם עבור הדלק לאוטובוסים, עם חשש להפסקת פעילות. חברות קווים ואפיקים הודיעו בימים האחרונים שקיים חשש לפעילות חלק מקווי האוטובוסים, ורק בהתערבות שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' נעצרו שביתות מקומיות עד לקבלת הכסף. מדובר ביותר מחצי מיליארד שקל עבור תשלומים שוטפים, מהם 280 מיליון שקל כסובסידיה.

כן אושרו העברת 237 מיליון שקל למוסדות להשכלה גבוהה, וכ-1.6 מיליארד שקל לשינויים פנימיים במוסד לביטוח לאומי - התקציב נועד לשם השתתפות המדינה בגבייה של המוסד והתאמה לביצוע בפועל של השתתפות אוצר המדינה בהוצאות מינהל.

הביטוח הלאומי, צילום: אלעד גרשגורן הביטוח הלאומי | צילום: אלעד גרשגורן הביטוח הלאומי, צילום: אלעד גרשגורן

בין היתר אישרה הוועדה העברת 45 מיליון שקל ליישום הסכמים קואליציוניים. התקציב נועד למימון בניית ותכנון מבני חינוך, עבור חידוש מבני חינוך, במסגרת סיכום עם מפלגת ש"ס על תגבור פעילות שיפוצים והתאמת מבנים בסכום של 20 מיליון שקל, וכן סיכום עם מפלגת יהדות התורה על תגבור פעילויות אלה בסכום של 25 מיליון שקל.

3.429 מיליארד שקל יוקצו לשינויים בתקציב רשות מקרקעי ישראל – התקציב, ברובו המכריע בהרשאה להתחייב, נועד בעיקרו למימון הסכם להפרטת תעש, במסגרתו נמכרה החברה לאלביט מערכות, ונקבע כי תמורת פינוי מתחמי תעש ברמת השרון ובטירת הכרמל יועברו לאלביט 1.8 מיליארד שקל, וכן כולל התקציב מימון של 1.4 מיליארד שקל לפעולות פדיון הקרקע של רשות מקרקעי ישראל.

כסף לתפעול קבר הרשב"י ולרשויות ביו"ש

כמו כן, אישרה הועדה העברות תקציביות של כ-27 מיליון שקל ממשרד האוצר, משרד ראש הממשלה ומשרד החינוך למשרד לשירותי דת - התקציב מיועד ברובו להוצאות המרכז למקומות קדושים, הוצאות תפעול קבר הרשב"י ולתמיכה בייעוץ קשרים עם הגולה. כמו כן, תוקצבו בתי הדין הרבניים, שירותי קבורה, שכר ותפעול שוטף.

במסגרת אחת ההעברות הנוגעת לקבורה, ציינה נציגת אגף תקציבים כי היא מוקצבת מכוח החלטת ממשלה ממרץ 2018, הכוללת הסכמים קואליציוניים, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) כבלה על ההעברה. נציגי המשרד ציינו כי מדובר בהסטות של תקציבים שכבר הגיעו למשרד. גפני הודיע שהוא מצביע על ההעברה, ובתגובה הודיעה ח"כ שפיר כי היא מבקשת להטיל רביזיה על כלל ההעברות שהוגשו עד לשלב זה בדיון. גפני השיב לה כי היא מעכבת תקציבים חיוניים רבים. בהמשך הסירה שפיר את הרביזיה מעל ההעברה למשרד הרווחה. 

34.5 מיליון שקל יועברו מהאוצר לרשויות מקומות ביו"ש – התקציב מועבר במסגרת החלטת ממשלה מדצמבר השנה.

עוד זכו לתקצוב היום: תוכנית אסטרטגית רב שנתית לפיתוח שדרות וישובי עוטף עזה; תמיכה בכפרי נוער לנוער נושר; הקמת מחנות צה"ל; מסגרות לאנשים עם מוגבלויות; פנימיות רווחה; טיפול באנשים עם אוטיזם; פיתוח תיירות; מרכזי יום ותעסוקה לאנשים עם מוגבלויות; טיפול בנערים ונערות בסיכון; מענים לאזרחים ותיקים "תשושי נפש"; קופות חולים; בתי חולים לבריאות הנפש; צרכי ביטחון; מבני חינוך; פיתוח התיישבות הבדואית בנגב, בתי ספר מקצועיים; סבסוד מעונות יום; פיתוח כלכלי ותיירותי של ירושלים; קצבאות ומענקים לניצולי שואה; שיקום ותשתיות ביישוב מבוא מודיעים (בעקבות השריפה); ומלגות לסטודנטים יוצאי אתיופים.

בוועדה אומרים שבנוסף הועברו למשרד הרווחה 10 מיליון שקל עבור מימון סייעות לילדים אלרגיים, העברה אשר התאפשרה בעקבות פועלה של ועדת הכספים והעומד בראשה, וסיכום שהושג עם מבקר המדינה ומשרד האוצר שהביא לפתרון בעיית מימון הסייעות בשנת לימודים זו.

"אנחנו כבר בסוף השנה, מה שלא נספיק לאשר בימים אלה, לא יוכל לעבור לשימושים הרבים והחשובים הממתינים לתקצוב. יש לנו אחריות גדולה להמשך ניהול תקין של המדינה ולתפקוד תקין של האוכלוסיות המוחלשות בה", סיכם גפני.

הוועדה תשוב ותתכנס מחר להמשך דיון בהעברות השונות, ובתוכן עשרות סעיפי עודפי תקציב הממתינים על שולחנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות