אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חפץ: "אלוביץ' הציע לי שוחד של 30 אלף דולר במזומן"; אלוביץ': "הוא משקר" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

חפץ: "אלוביץ' הציע לי שוחד של 30 אלף דולר במזומן"; אלוביץ': "הוא משקר"

יועץ התקשורת והמקורב לשעבר של בנימין נתניהו סיפר על כך לחוקריו במרץ 2018, יומיים לאחר שהפך לעד מדינה בתיק 4000: "הנחתי ששאול רוצה לתת לי את הסכום כדי שאמשיך לשמש צינור בינו לבין ראש הממשלה"; חפץ, לטענתו, סירב להצעה. יודגש כי בכתב האישום נגד אלוביץ' בתיק 4000 אין אישום הנוגע לסיטואציה הזו, שנחקרה ונחשפת כעת

25.12.2019, 06:50 | ליטל דוברוביצקי ותומר גנון

ניר חפץ סיפר לחוקריו ב-7 במרץ 2018, יומיים לאחר שהפך לעד מדינה בתיק 4000, כי קיבל לתפיסתו משאול אלוביץ' הצעת שוחד שעניינה קבלת סכום של 30 אלף דולר במזומן בניו יורק; זאת, בתנאי שלא יכניס את הכסף לישראל ויבוא בעצמו למנהטן לקחת את הסכום. חפץ, לטענתו, סירב להצעה – כך חושף כלכליסט. יודגש, כי בכתב האישום נגד אלוביץ' בתיק 4000 אין אישום הנוגע לסיטואציה זו שנחקרה ונחשפת כעת.

קראו עוד בכלכליסט

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' וניר חפץ | צילום: אוראל כהן שאול אלוביץ

במהלך חקירתו סיפר חפץ, שהיה מקורב מאוד לבני הזוג נתניהו, כי ביקש להיות יועץ של חברת בזק - אולם לבסוף התחרט, והמהלך לא יצא אל הפועל.

לטענת חפץ, זמן קצר לאחר שהתחרט היתה לו פגישה עם שאול אלוביץ' (לשעבר בעל השליטה בבזק, ל.ד) בביתו של האחרון. אז, לטענת חפץ: "הוא (שאול אלוביץ,ל.ד) הציע לי שבפעם הבאה שייצא לי להיות בניו יורק, אם אני רוצה אני אגיע למשרד עורכי דין במנהטן והעורך דין שם ייתן לי 30 אלף דולר במזומן. שאול אמר שיש שני תנאים. האחד שאני אגיע אישית ולא באמצעות אף אחד - גם לא קרוב משפחה - והשני שאני צריך להתחייב לו שאני לא מכניס את הכסף הזה לישראל אלא אני משאיר אותו בחוץ לארץ".

ניר חפץ: "תפקיד וואלה? לעשות שקט בבית רה"מ" חפץ, שהיה מקורב לבני משפחת נתניהו ושימש כיועץ התקשורת של המשפחה, סיפר לחוקרי המשטרה בתיק 4000 כיצד תפס את תפקידו של אתר וואלה במהלך עבודתו: "לתת חשיפה גדולה לפעילויות של שרה ובכך ליצור שקט בבית ראש הממשלה ושביעות רצון בקרב רעייתו". על מעורבות נתניהו בתיק 3000: "ידעתי שהוא לא מעורב כי כשמדברים איתו על זה הוא לגמרי אדיש" ליטל דוברוביצקי ותומר גנון לכתבה המלאה

החוקרים התקשו להבין את הסיטואציה ושאלו את חפץ: "שנייה, הוא לא מסביר לך עבור מה הכסף. נכון?" וחפץ משיב: "לא".

חוקר: "אנא שתף אותנו בנסיבות שהביאו לפי ידיעתך את שאול להעניק לך (יודגש כי שום סכום לא הועבר לחפץ, ל.ד) מענק מהשמיים בשווי שלושים אלף דולר במזומן בחו"ל".

חפץ: "מה ששאול אמר לי זה שמאחר ולא מסתייע לי לבקשתי לעבוד כיועץ בקבוצת בזק, אז הוא מציע לי... הוא לא השתמש במילה צ'ופר אבל הוא מציע לי תקרא לזה פיצוי".

חוקרת: "מתנה צנועה".

חוקר: "למה, הוא חייב לך משהו?"

חפץ: "הוא לא חייב לי כלום".

חוקר: "מדוע שיפצה אותך?"

חפץ: "אני חושב שהוא רצה לפצות אותי ולהראות רצון טוב בצורה שאף אחד לא ידע ממנה. ההצעה הזאת באה אלי משום מקום. כלומר, אני לא ביקשתי לקבל פיצוי חד פעמי ובוודאי שלא ביקשתי לקבל פיצוי חד פעמי שהוא לא מדווח למס הכנסה".

חוקר: "יש פה איזה משהו ששאול, לפי מה שאני רואה, מציע לך תמורה עבור משהו שהוא לא ברור אבל משהו שהוא לא עבודת כפיים, מציע אותה בחו"ל באלמנטים של הסתרה. מה זה הדבר הזה?"

חפץ: "אני הנחתי, הוא לא אמר את זה, ששאול רוצה לתת לי את הסכום הזה כדי שאני אהיה מתומרץ להמשיך להיות צינור בינו לבין ראש הממשלה. זאת הייתה ההנחה שלי, אבל זה לא עלה בחדר הדבר הזה. הוא לא אמר את זה".

חוקר: "אבל זה מה שאתה הבנת?"

חפץ: "זה מה שאני הבנתי".

חוקר: "תן לי שנה".

חפץ: "2015".

חוקרת: "ניר, ההצעה הזאת של שאול נתפסה אצלך באותו רגע כהצעה חריגה?"

חפץ: "נתפסה על ידי כהצעה לשוחד. בגלל זה גם בכלל לא התקדמתי עם זה... שהוא סיים להגיד אמרתי לו שזה לא רלוונטי מבחינתי הדבר הזה".

חוקרת: "אתה אומר לו את זה במקום?"

חפץ: "במקום...לא נימקתי כלום. אמרתי שאני לא רוצה את זה".

חוקרת: "השוחד פה בא לידי ביטוי איך בדיוק?"

חפץ: "לקחת כסף במזומן בחוץ לארץ ועוד שאומרים לי לא להכניס את הכסף לישראל, שזה בכלל מעלה חשדות לגבי מקור הכסף ולמה מחביאים אותו, זה מחוץ לספקטרום שלי. אני לא שם".

בהמשך החקירה אומר חפץ לחוקרים: "באותו זמן שאול הבין טוב מאוד שאני דמות מפתח בסביבה הקרובה של בנימין נתניהו ואני האדם הקרוב ביותר והמשפיע ביותר על שרה נתניהו, וזה לא פחות חשוב, ואני חושב שהצעת השוחד הזאת היתה בשביל א', לגרום לי להיות קרוב אליו; ב', להיות אסיר תודה כלפיו; וג', להיות בידיים שלו - כי אם לקחתי ממנו כסף אני כבר הופך להיות סחיט. אני כבר שבוי שלו. זה הסיפור".

חוקרת: "ניר, על ההצעה הזאת אתה סיפרת למישהו?"

חפץ: "אולי אולי אולי לאישתי, אבל אני לא בטוח".

כשהחוקרים שואלים את חפץ האם הדבר עלה שוב בינו ובין אלוביץ, משיב חפץ: "כן, הוזכר על ידו כאילו ש... שהאופציה עוד קיימת, משהו כזה, שכאילו הצעה פתוחה בעצם... מי יודע אולי עכשיו... אני צריך לממן את עורכי הדין (מתבדח)".

חוקר: "רק את זה אתה צריך על הראש שלך עכשיו".

חפץ: "כן. בדיוק".

בנימין נתניהו, צילום: רויטרס בנימין נתניהו | צילום: רויטרס בנימין נתניהו, צילום: רויטרס

העימות בין חפץ לאלוביץ': "אני לא יכול לשמוע את השטויות האלה"

ב-26 במרץ 2018 החוקרים עורכים עימות טעון בין שאול אלוביץ' לניר חפץ בשלל נושאים. בין השאר מתייחסים הצדדים בעימות בדיוק לטענת חפץ שאלוביץ' הציע לו 30 אלף דולר. אלוביץ' זעם, טען שחפץ שקרן - ושלמעשה חפץ ביקש ממנו הלוואה.

אלוביץ' אמר לחוקרים: "בא אליי יום אחד ניר ואמר לי תשמע אני צריך הלוואה. אמרתי לו איזו הלוואה אתה צריך? אז הוא אמר אני צריך הלוואה בחוץ לארץ, כי הבן שלי לומד טניס (באקדמיית טניס באוסטריה, ל.ד) אז אמרתי לו תשמע, אני אין לי כסף בחוץ לארץ. הוא אומר לי: אני רוצה שתארגן איזה עורך דין שייתן לי כסף בחוץ לארץ. אמרתי לו תשמע אין לי עורך דין שיכול לתת לך כסף בחוץ לארץ, יש לי חברים בחוץ לארץ... אז הוא אומר לי אני לא רוצה מחבר, אני רוצה מעורך דין... ובזה זה נגמר ולא היה כסף ולא היה כלום".

חפץ: "באותה תקופה לא הייתי צריך הלוואות ממישהו, מצבי הכלכלי היה פשוט מצוין. אולי הטוב ביותר אי פעם. הוא אמר שיש במנהטן משרד עורכי דין ושאם אני אגיע לשם באחת הפעמים הקרובות שאני אהיה בניו יורק אני יכול לגשת לשם ולקחת 30 אלף דולר... אני תפסתי את זה שחשוב לו שאני אמשיך להיות ציר של העברת מידע בינו לבין ראש הממשלה".

אלוביץ': "שקרן. ראש הממשלה לא סמך עליך הרי, איך אתה יכול להיות ציר, הוא בחיים לא רצה לדבר שאתה נמצא ברדיוס של עשרה מטר, אז למה אתה מדבר ככה בכלל?"

חפץ: "אני גם חשבתי לעצמי שאם אני לוקח 30 אלף דולר שחור ממישהו אני למעשה אחר כך בידיים שלו, אני לא יכול להגיד לו שום דבר על משהו שהוא יבקש ממני".

אלוביץ': "אני לא יכול לשמוע את השטויות האלה. הבן אדם אמר לי אני זקוק לכסף בחוץ לארץ בשביל הבן שלי לתחזק אותו בטניס... לא ביקשתי ממך (מחפץ, ל.ד) שום דבר, הדבר היחיד שאתה ביקשת זה להיות מועסק בבזק ולא קיבלת, לא רצו..."

חוקר: "ניר יש לך משהו להגיד?"

חפץ: "במסגרת כל ההליך שעברתי פה בחרתי פשוט לומר את האמת, וכל מה שאני אומר זו רק האמת. לפעמים היא לא נעימה גם כלפי עצמי, אני מעיד על דברים שהם מאוד מאוד לא נעימים לי והם קשים לי, אבל כל מילה שאמרתי היא אמת מוחלטת".

אלוביץ': "הבן אדם שקרן. לא היה ולא נברא כל מה שהוא מספר".

פרקליטו של שאול אלוביץ׳, עו״ד ז׳ק חן, מסר: ״אין לנו כל יכולת וכוונה לנהל משפט בתקשורת, וודאי שלא כאשר מודלפים ומתפרסמים קטעים מתוך חומר חקירה עצום ורב. אנו סמוכים ובטוחים שבית המשפט שיבחן את העובדות לאשורן יגיע למסקנה ולפיה אלוביץ׳ לא עבר כל עבירה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות