אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התסבוכת של דן גרטלר: חברת כרייה בקונגו לא מחזירה לו חוב בשל סנקציות שהטילה עליו ארה"ב צילום: אוראל כהן

התסבוכת של דן גרטלר: חברת כרייה בקונגו לא מחזירה לו חוב בשל סנקציות שהטילה עליו ארה"ב

חברת הכרייה הממשלתית של קונגו צריכה להחזיר לגרטלר תשלום חוב של 168 מיליון דולר, אך מסרבת לעשות זאת בשל הסנקציות שהוטלו עליו

24.12.2019, 14:26 | שירות כלכליסט

בית משפט מקומי בקונגו קבע כי חברת הכרייה הממשלתית, ג'קמיינס (Gecamines), הכורה נחושת וקובלט מחוייבת להחזיר לדן גרטלר 151.9 מיליון יורו (168 מיליון דולר) בגין החזרת חובות. אלא שג'קמיינס טוענת כי היא לא יכולה להחזיר את הסכום בשל הסנקציות שהטילה ארה"ב על גרטלר. 

קראו עוד בכלכליסט

Fleurette Mumi Holdings, חברה בבעלותו של גרטלר, הציעה ב-2017 קו אשראי בסך 200 מיליון יורו לג'קמיינס חודשיים בלבד לפני שממשלת ארצות הברית הטילה עליו סנקציות בעקבות שחיתות לכאורה הקשורה בעסקאות בקונגו.

דן גרטלר, צילום: בלומברג דן גרטלר | צילום: בלומברג דן גרטלר, צילום: בלומברג

על פי ג'קמיינס, היא לוותה 128 מיליון יורו לפני החלטת הממשל האמריקאי, וכעת - כך על פי עורכי הדין של החברה - היא לא תוכל להחזיר את התשלום לגרטלר אחרי שהוטלו עליו הסנקציות.

חברתו של גרטלר, Fleurette Mumi, שינתה מאז את שמה ל- Ventura Developmenmt Sasu.

בחודש שעבר בית משפט מסחרי בלובומבאשי, העיר השנייה בגודלה בקונגו, ציווה על ג'קמיינס להחזיר את ההלוואה העיקרית בתוספת ריבית ל Ventora, אחת מהחברות שסומנו על ידי הממשל האמריקאי. ג'קמיינס הגישה ערעור על גזר הדין, ועדיין לא שילמה את הכסף שלוותה מגרטלר במטרה לשלם מקדמות מס למשרד האוצר.

ב-17 בדצמבר, נאסר על שני בכירים בג'קמיינס, ביניהם המנכ"ל, ג'ייקובס קאמנגה, לעלות על טיסה בעיר הבירה, קינשאסה. יומיים לאחר מכן, בכיר בחברה נקרא לתובע הכללי של המדינה לתת תשובות אודות המקרה.

מ- Ventora נמסר שההסכם בינם ובין ג'קמיינס היה "הגון" וכי החברה "מצפה לקבל בחזרה את מה שמגיע לה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות