אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן אמון משקיעה 5 מיליון דולר ב-NanoGhosts

בלעדי

קרן אמון משקיעה 5 מיליון דולר ב-NanoGhosts

הקרן של מריוס נכט תשקיע ב-NanoGhosts שהפיתוח שלה מבוססת על טכנולוגיה בשם זהה, פרי מחקר של פרופ' מרסל מחלוף מהטכניון. מדובר במערכת להובלה של תרופות שיודעת להתביית על גידולים סרטניים

24.12.2019, 17:02 | הגר רבט

קרן Amoon מודיעה על השקעה ראשונה בחברה NanoGhosts של פרופ' מרסל מחלוף, דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון. הקרן של מריוס נכט תשקיע, יחד עם משקיע פרטי אמריקאי, 5 מיליון דולר בסבב הסיד של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

NanoGhosts מבוססת על טכנולוגיה פורצת דרך בשם זהה, פרי מחקר בן 10 שנים של מחלוף, שיחידת המסחור של הטכניון רשמה עליו פטנט בארצות הברית ובאירופה והגישה פטנטים בהודו ובסין.

"מדובר במערכת להובלה של תרופות שיודעת להתביית על גידולים סרטניים", מסבירה מחלוף. מחלוף לקחה תאי גזע מזנכימלים - תאים שיודעים להתביית על תאים סרטניים כדי לעזור להם להתחמק ממערכת החיסון - ורוקנה אותם מתוכנם. בשלב הזה מה שנותר בידיה הוא מעטפת ריקה - רוח רפאים של התא המקורי ומכאן גם השם שניתן לטכנולוגיה - אבל כזו ששמרה על תכונות ההתבייתות הייחודית הזו. בשלב זה המעטפת מפורקת לחלקיקים נאנומטריים שאותם ניתן למלא בתרופה או בכל חומר אחר שמעוניינים שיגיע לגידול הסרטני.

פרופ פרופ' מרסל מחלוף פרופ

האתגר המרכזי של המחקר הארוך, מסבירה מחלוף, היה למצוא דרך לרוקן את התאים מתוכנם מבלי לוותר על תכונות ההתבייתות בממברנה.

מה פריצת הדרך שקרתה עכשיו שאיפשרה מסחור?

"הראנו היתכנות בבעלי חיים - התאים שיצרנו יודעים להתביית על כמה סוגי סרטן ומצד שני לא הראו שום התבייתות על איברים ותאים בריאים. מה גם שהפטנט עצמו גם אושר באופן מלא בארה"ב ובאירופה. זה השלב שבו הטכנולוגיה התחילה לעניין את המשקיעים.

"יש חברות מתחרות שנמצאות בניסויים קליניים - אבל הן משאירות את התאים כתאים חיים ומהנדסות אותם להפריש חומרים בתוך הגידול. המינוס המרכזי של פיתוחים מסוג זה הוא שבהכנסת תאים חיים לגוף את לא שולטת בהם, הגוף הוא זה ששולט בהם. כאן אנחנו מכניסים את 'רוח הרפאים' בלבד ולכן שומרים על שליטה מלאה בתכונות המערכת והגוף לא יכול לשלוט בהם - מעין סוס טרויאני בעצם. גם התהליך עצמו הוא פשוט וניתן לעשות אותו בסקייל אפ לניסויים קליניים".

קיימות היום תרופות חכמות לסרטן שיודעות להתביית רק על התאים הפגועים, מה מייחד את הפיתוח שלך?

"התרופות החכמות מזוהות על ידי חיבור של קומפוננטה ייחודית אחת, כמו נוגדן, לתא הסרטני, המערכת שלנו יודעת לזהות תאים סרטניים על ידי מספר גדול של רצפטורים, מה שמקשה על הגידול הסרטני להתחמק או להשתנות כאשר הוא מנסה להתמודד. פעמים רבות תרופות כאלה מעוררות את המערכת החיסונית, ולפחות בניסויים שעשינו בבעלי חיים לא ראינו תגובה חיסונית. מה גם שהשימוש בתאים מסוג זה מאושר כבר קלינית ע"י ה-FDA".

את חברת NanoGhosts יוביל המייסד והמנכ"ל יונתן מלכה. דורית סוקולוב, מנהלת בכירה ב- aMoon Velocity, אמרה כי "אחרי 10 שנים של מחקר ממומן, טכנולוגיה מהפכנית זו בשלה למסחור. ההשקעה הנוכחית של aMoon אינה צעד פיננסי בלבד; בכוונתנו ללוות את המייסדים בשלבי בניית החברה והיציאה לשוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות