אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דונלד טראמפ ומלחמתו המשונה ב"טחנות רוח" צילום: AFP

דונלד טראמפ ומלחמתו המשונה ב"טחנות רוח"

אחרי מלחמתו באסלות חסכוניות והנורות החסכוניות, מגיע תורן של טורבינות הרוח. "למדתי את הנושא טוב יותר מכל אחד שאני מכיר", התרברב הנשיא

25.12.2019, 08:24 | עומר כביר

דונלד טראמפ נמצא בשבועות האחרונים בקמפיין נלהב אך ביזארי נגד שיטות שונות להגנה על הסביבה ולהתמודדות עם משבר האקלים. תחילה היו אלו אסלות חסכוניות (שלדבריו, הלא מבוססים) דורשות הורדת מים מרובה יותר. אחר כך הגיע תורן של הנורות החסכוניות (שלדבריו פוגמות במראה הנאה שלו). ועתה מגיע תורן של טורבינות הרוח להפקת אנרגיה ירוקה ומתחדשת, או כמו שטראמפ מכנה אותן משום מה "טחנות רוח".

עוד בכלכליסט

"למדתי את הנושא טוב יותר מכל אחד שאני מכיר", אמר טראמפ בנאום שנשא בסוף השבוע האחרון בפלורידה. "מעולם לא הבנתי את הרוח. אתם יודעים, אני יודע טחנות רוח מאוד. הן מרעישות. הן הורגות ציפורים. אתם רוצים לראות בית קברות של ציפורים? לכו מתחת לטחנת רוח יום אחד. תראו יותר ציפורים מכפי שראיתם בחייכם". טורבינות רוח אכן הורגות ציפורים, ובמספרים לא מבוטלים, אך טראמפ מנפח מאוד את הנתונים. לפי מחקר מ-2014, מדי שנה נהרגות בבריטניה בין 9,600 ל-106 אלף ציפורים. מנגד, מדי שנה חתולי בית הורגים בבריטניה 55 מיליון ציפורים.

דונלד טראמפ , צילום: Reuters דונלד טראמפ | צילום: Reuters דונלד טראמפ , צילום: Reuters

טראמפ הוסיף: "הן מיוצרות בעיקר בסין ובגרמניה. אבל הן מיוצרות עם כמויות אדירות, אם אתם בעניין, אדירות של עשן. גזים נפלטים לאטמוספירה. אתם יודעים שיש לנו עולם, כן? אז העולם קטן בהשוואה ליקום. כמויות כל כך אדירות, אדירות של עשן והכל. אתם מדברים על חתימת פחמן, עשן נפלט לאוויר, כן? נפלט. בין אם זה בסין, בגרמניה, זה יוצא לאוויר. זה האוויר שלנו, האוויר שלהם, הכל, כן?"

כרגיל, כמעט בלתי-אפשרי להבין את כוונתו של טראמפ. אם הוא טוען שייצור טורבינות רוח מביא לפליטת גזי חממה, הרי שככל שנפלטים לאוויר גזי חממה בהליך הייצור שלהן, הכמות יותר ממקוזזת על ידי האנרגיה הנקייה שהן מייצרות ושמייתרת את הצורך לשרוף דלקי מאובנים מזהמים עוד יותר.

טראמפ עסק גם בהבט האסטטי של הטורבינות. "הן כולן בצבע אחר", אמר. "הן כאילו לבן כזה, אבל אחת היא כתום-לבן. זה הצבע האהוב עלי, כתום. אתם יודעים מה לא מספרים לכם על טחנות רוח? אחרי 10 שנים הן נראות כמו גיהינום. הן הופכות לעייפות, לזקנות".

לסיום גם העז טראמפ לטעון שהוא "סביבתי" (כאשר ממשלו נלחם באופן קבוע נגד תקנות סביבתיות שונות, וביטל או נמצא בהליך ביטול של 95 תקנות כאלו) והוסיף, בניגוד לכל היגיון או מחקר מדעי , שהסביבה "במצב טוב מאוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות