אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביטוח לאומי חוייב להשיב מעמד תושבות לישראלית כדי לאפשר לה טיפולי פוריות בארץ צילום: טל שחר

ביטוח לאומי חוייב להשיב מעמד תושבות לישראלית כדי לאפשר לה טיפולי פוריות בארץ

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי לאישה יש זיקה לישראל, משלמת דמי ביטוח לאומי ושומרת על קשר רציף עם משפחתה. ולכן אף שהטיפול אינו טיפול מציל חיים, היעדרו עלול לגרום למבקשת פגיעה חמורה בזכות להורות

25.12.2019, 11:52 | ליטל דוברוביצקי

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קיבל בקשה למתן צו עשה זמני המורה למוסד לביטוח לאומי לחזור בו מהחלטתו לבטל את מעמד התושבות של אם ישראלית יחידנית ובכך לשלול ממנה ומבתה ביטוח בריאות ממלכתי וטיפולי פוריות.

קראו עוד בכלכליסט

סניף ביטוח לאומי , צילום: טל שחר סניף ביטוח לאומי | צילום: טל שחר סניף ביטוח לאומי , צילום: טל שחר

האישה שנולדה בישראל, תושבת ישראל מזה מספר עשורים, עזבה את הארץ לצורך לימודים מתקדמים בחו"ל, שם היא גם מגדלת בגפה את בתה אשר נולדה בישראל. היא טענה כי לאחרונה היא הגיעה לארץ על מנת לקבל טיפול נוסף בסדרת טיפולי פוריות והופתעה לגלות כי המוסד החליט לשלול את מעמדה כתושבת ישראל. יצויין כי האישה בשנות ה-40 לחייה.

במהלך הדיון שהתקיים בפני סגן נשיא בית הדין, השופט כאמל אבו קאעוד, טענה האישה כי החלטת המוסד, מבקשת לגדוע את התהליך בו החלה למימוש זכותה להורות. לטענתה, נסיבותיה האישיות, כולל הליך גירושין ושהייה במעון לנשים מוכות בחו"ל, הביא להתארכות שהייתה בחו"ל, אולם לא רק זאת שהיא מבקרת עם בתה בישראל מספר פעמים בשנה, בכוונתה לחזור לישראל מיד עם סיום לימודיה הגבוהים שכן זוהי ארצה.

בית הדין קבע כי מהראיות שהוצגו בפני בית הדין עלה כי לאישה יש זיקה לישראל: היא נוהגת לבקר בארץ, מנהלת חשבון בנק בארץ, משלמת דמי ביטוח לאומי ושומרת על קשר רציף עם משפחתה. השופט כאמל אבו קאעוד, קבע כי אף שהטיפול לו נדרשת המבקשת אינו טיפול מציל חיים, מדובר בטיפול אשר היעדרו עלול לגרום למבקשת פגיעה חמורה בזכות להורות. מדברי המבקשת עלה כי נחיצות הטיפול הרפואי חיונית להמשך סדרת הטיפולים אשר החלה, ואשר בגינה אף רכשה תרופות. כן נקבע כי "ככל שלא יינתן הסעד המבוקש, זכותה של המבקשת להורות עלולה להיפגע אנושות, והנזק שיכול להיגרם עלול להיות בלתי הפיך. מנגד הנזק העלול להיגרם למשיב ככל שהתביעה בהליך העיקרי תדחה, הוא כספי בעיקרו". משכך ניתן צו זמני עד לדיון בתביעה העיקרית בכפוף להפקדת התחייבות עצמית וערבות בנקאית כדין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות